Mogę zwyciężyć. Tylko dla chłopców

Okładka książki Mogę zwyciężyć. Tylko dla chłopców Beata Mądra, Marcin Mądry
Okładka książki Mogę zwyciężyć. Tylko dla chłopców
Beata MądraMarcin Mądry Wydawnictwo: Wydawnictwo M poradniki
poradniki
Wydawnictwo M
2012-01-01
2012-01-01
czystość seksualność chrześcijaństwo

Okładka książki Laboratorium miłości. Tom 1: Przed ślubem Marek Drzewiecki, Szymon Grzelak, Katarzyna Jarosz, Tomasz Jarosz, Zbigniew Kaliszuk, Beata Mądra, Marcin Mądry, Radosław Pazura, Jacek Pulikowski, Adam Szustak OP
Laboratorium m... Marek Drzewiecki, S...
Okładka książki Chcę być szczęśliwa Beata Mądra, Marcin Mądry
Chcę być szczę... Beata Mądra, Marcin...

Dobra książka dla dorastających chłopaków i młodych mężczyzn. Niestety dziś trudno o szczęściodajne źródła wiedzy na tematy bardzo ważne dla młodych osób wchodzących w dorosłość, nawet wśród osób z doktorskimi tytułami naukowymi, choć oczywiście są wyjątki jak Pan Jacek Pulikowski. Tutaj jednak prawda o ludzkiej płciowości zapisana w prawie naturalnym wraz wynikającymi z tego konsekwencji, oraz odpowiedzialnościami jakich młodzieniec powinien się uczyć i wypełniać w stosunku do siebie, innych ludzi a w szczególności kobiet by mężczyzną się stawać, niejako jest wypływająca z doświadczenia życia i ojcostwa autora. Serdecznie polecam

Książka zawiera wartościowe fragmenty jak "dbaj o ruch i dietę", "nie zdradzaj zwierzeń dziewczyny kolegom". Przestrrogę, że ślub nie zmienia magicznie związku, wskazują problem szkodliwego parcia na chłopców, żeby szybko stracić dziewictwo... Autorzy zauważają nawet nieświadomość młodych ludzi w tematach seksualności, to jednak to kropla w morzu wręcz szkodliwych twierdzeń.

Niektóre smaczki:
- "intelektualnie żadna kobieta nie pasuje do żadnego mężczyzny ze względu na inną budowę mózgu". Nie da się zaprzeczyć, że mózgi większych ludzi są większe od ludzi mniejszych (np. pani 180cm, będzie miała większą głowę niż pan 167cm) jednak rekompensuje się to wtedy gęstością neuronów. Odbiór bodźców, przetwarzanie ich i elementy układu limbicznego są takie same. To kultura - w tym zawarte w książce wpychanie ludzi w role społeczne typu "kobieta ma być szanowana a mężczyzna spełniony" - kładzie cień na ich życie.
- "czy wiesz, że w medycynie nie ma żadnego schorzenia wywołanego brakiem aktywności seksualnej, natomiast wciąż wydłuża się lista chorób związanych z uprawianiem seksu." Tutaj lekka manipulacja, bo o ile rzeczywiście nie ma choroby związanej z brakiem aktywności seksualnej, to brak rozładowania napięcia seksualnego zwiększa ryzyko chorób serca, obniża odporność organizmu a może nawet prowadzić do depresji. Potrzeby seksualne jakkolwiek różne u różnych ludzi są potrzebą podstawową jak jedzenie i sen. A lista chorób wenerycznych NIE powiększa się.
- "opanowanie - to właśnie odróżnia nas od zwierząt" kontra "nie stwarzaj sytuacji niebezpiecznych", które jednak daje chłopcom furtkę do "sama chciała" czy innego "sprowokowała mnie wyglądem". Autorzy wkraczają też na grzązku grunt dogmatów religijnych. Zajmują tutaj jednoznaczną pozycję w dyskursie duszy - człowiek ją ma a wasz ukochany Azor nie.
- "Prawdziwym mężczyzną można stać się tylko w towarzystwie innych prawdziwych mężczyzn". Kolejny szkodliwy stereotyp. Prawdziwym mężczyzną jest tak samo napakowany Pudzianowski jak i zabawny Pazura. Niezależnie od podanej w książce definicji (która wszędzie jest inna) takie sformułowanie jest SZKODLIWE, bo prowadzi do wykluczeń w szkole (ilu z nas pamięta komentarze "hehe kujon w okularkach")
- "pasożyty męskiego świata czyli komputer, telewizor..." i zastraszająca statystyka o gimnazjalistach spędzających 4 godziny dziennie przy komputerze. Pomijając to, że dziewczynki też używają komputera (i mogą się uzależnić),to używanie komputera nie jest od razu lenistwem jak przedstawiają to autorzy - komputer służy do nauki, kontaktów społecznych i rozrywki, które jednak w 2020 roku nie są niczym złym. Są wręcz na porządku dziennym a na rynku pracy obeznanie z komputerem jest niezbędne.
- Śmierć na raka szyjki macicy, bo za dużo partnerów seksualnych + nie ma udowodnionego działąnia, że kondomy chronią. Otóż chronią. Autorzy zapominają wspomnieć, że HPV prowadzi też do raka odbytu, penisa, migdałków i języka. Dodatkowo szczepionka przeciw HPV pozwala zapobiec aż 90% raków (różnych, nie tylko szyjki macicy). Warto byłoby wspomnieć w książce edukacyjnej o tak zbawiennym odkryciu medycyny. (chociaż może czytałam wydanie sprzed 2015r...)
- "Jeśli nie zmuszasz dziewczyny do antykoncepcji to chronisz jej zdrowie i jesteś eko". Z tym fragmentem jest kilka problemów; 1. dziewczyna jest pełnoprawnym człowiekiem i sama może decydować o poszerzeniu rodziny, nawet po ślubie. 2. Antykoncepcja nie wyniszcza organizmu jak twierdzą autorzy - po zakończeniu blistra rozpoczyna się cykl płodny. 3. hormony nie przelatują przez organizm kobiety i nie sprawiają, że "aligatory na florydzie nie rozmnażają się". 4. Czy autorzy wspomnieli, że leki hormonalne (bo tym jest antykoncepcja) są używane w przypadku niektórych schorzeń? Nie. A szkoda. Antykoncepcja może prowadzić do powikłań ale żeby im zapobiec lekarz przeprowadza wywiad. Podane w tekście informacje to ordynarne zakłamywanie rzeczywistości i zastraszanie młodych ludzi.
- Według autorów lekarze wypisują leki wczesnoporonne czyniąc z pacjentki wiecznei chorą. W POLSCE ABORCJA JEST NIELEGALNA i takie tabletki trzeba zamawiać z zagranicy. Dodatkowo po aborcji nadal jest się płodnym, więc antykoncepcja jest zalecana. Autorzy polecają metodę "naturalnego planowania rodziny" i konsultacje w punkcie "pro-life". Kolejne sprzeczne z obecnym stanem wiedzy (a nawet prawem!) przekłamania.
- "do pierwszego razu zawsze będziesz wracać pamięcią. Tego nie da się zapomnieć." Otóż da się. Pierwszy raz jest często słaby, czy to ze stresu czy braku doświadczenia. Bardzo przykra jet praktyka ładowania w ludzi poczucia winy i żalu, że nigdy nie zapomną, że miało być magicznie a nie było.
- "są pary, które deklarują trwałą czystość ale jednak jeżdżą razem na wycieczki i śpią w jednym pokoju. Nawet jeśli do współżycia nie dojdzie to taka sytuacja jest antyświadectwem dla ludzi, którzy wiedzą o wycieczce". Autorzy przyklaskują społecznemu ostracyzmowi i wchodzeniuinnym do łóżek. Nie jest ważne czy rzeczywiście dotrzymujecie słowa tylko czy ludziom się wydaje, że to robicie.

Cała książka jest skompresowanymi stereotypami i dezinformacją, którze rzeczywiście powinny być zaprezentowane na zajęciach edukacji seksualnej ale krok po kroku wyjaśnione i zdementowane. A rodzice, jeśli zobaczycie tę pozycję u waszego nastolatka podejmijcie odpowiednie kroki wobec placówki, która ją rozpowszechnia i wyjaśnijcie potomkowi, że papier przyjmie wszystko.

Naprawdę pomocna książka. W skrócie - chrześcijański poradnik życia w czystości skierowanej do młodzieży, jako wstęp do udanego małżeństwa. Wiem co cześć z możliwych czytelników sobie w tej chwili pomyślała: katole, celibat, księża uczący wychowania do życia w rodzinie itp. Ale tu jest inaczej. Poradnik ten został bowiem stworzony przez małżeństwo. Praca wspólna udała się oczywiście świetnie, wynikiem czego jest tych parę stron, które naprawdę potrafią dać do myślenia. Ten utwór pisany prostym, przystępnym językiem: uczy pięknego, właściwego przeżywania narzeczeństwa i młodości w ogóle, dodając otuchy, lecz bezkompromisowo wytykając też skutki rozwiązłości i nieczystych zachowań. W tej cienkiej, bo liczącej niecałe sześćdziesiąt stron książeczce znaleźć można wiele dobrych porad i wskazówek, dzięki którym zwycięstwo nad swymi słabościami staje się prostsze. Wszystkie przekazy i rady przesycone są zaś żarliwą wiarą i miłością, autorzy nie raz, ale wręcz co chwila wskazują na Boga jako na najlepszego Wspomożyciela. Na samym końcu umieszczone zostały modlitwy o czystość i za ludzi, których kochamy, także za przyszłego męża/żonę, a także spis filmów, książek, oraz stron internetowych propagujących i przedstawiających swą treścią czystą, czyli jedyną słuszną miłość. Oczywiście autorzy jako katolicy należący w dodatku do diakonii życia nie mogli napisać inaczej, ale to dobrze, bo przynajmniej książka oddaje prawdę. Największym minusem całości owej pracy, pozostaje jej bardzo mały rozmiar, co z drugiej strony czyni ją poręczną i zwartą. Polecam

• Sprzedane
  • 2015
  • Domowa biblioteczka
  • Młodzieżowe
  • Religia

Dodaj cytat z książki Mogę zwyciężyć. Tylko dla chłopców