Pilot

Okładka książki Pilot James Fenimore Cooper
Okładka książki Pilot
James Fenimore Cooper Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie powieść przygodowa
powieść przygodowa
The pilot, a tale of the sea
Wydawnictwo Dolnośląskie
1990-01-01
1958-01-01
Jerzy Bohdan Rychliński
marynistyka przygoda wojna o niepodległość Stany Zjednoczone okręt

Po "Pilota" i "Czerwonego Korsarza" sięgnąłem po lekturze Tecumseha tegoż autora. I to dzięki tym książką zaczął się mój romans z literaturą marynistyczną.

Podobnie jak książki o problemach Indian Ameryki Północnej, tak i te z akcją dziejącą się na wodach wokół rodzących się Stanów Zjednoczonych są mocno zakorzenione w realiach historycznych i dotykają najważniejszych dylematów tamtych czasów. Wartka przygoda i charyzmatyczni bohaterowie nie mają łatwego życia, są mocno doświadczeni przez Historię (tak, przez wielkie "H") która się toczy dokoła ślepa i głucha na maluczkich, których doświadcza i czasami rujnuje. Pomimo tego, zwykle po przeczytaniu czułem się lepszy, bogatszy od ciekawą historię, ale lepszy, bo wydawało mi się, że doświadczyłem czegoś ważnego lub odkryłem coś nowego w sobie.

Polecam, szczególnie jeśli ktoś lubi wyrazistych bohaterów w środku dobrze przemyślanej akcji.

1956

Znaleziona na strychu, w kartonach wśród staroci, powieść "Pilot", cofnęła mnie w lata młodzieńcze, kiedy to fascynowały mnie powieści przygodowo - awanturnicze, o piratach i korsarzach, o bitwach morskich oraz nieznanych lądach, które odwiedzali.
"Pilot" to opowieść osnuta na autentycznym wydarzeniu z biografii Szkota Paula Jonesa, marynarza walczącego z Anglikami o niepodległość Ameryki.
U postrzępionych wybrzeży wschodniej Anglii, pojawia się fregata należąca do wojennej floty amerykańskiej. Na pokład wchodzi tajemniczy pilot, który musi wyprowadzić fregatę przez mielizny w trakcie szalejącej burzy z zatoki. Jego męstwo, odwaga i znajomość tutejszych wód, wzbudza podziw wśród załogi. Nikt jednak nie wie kim jest ta postać, tylko kapitan i oficerowie poznają prawdę, że jest to Anglik, który przeszedł na stronę "rebeliantów" i szerzył postrach wśród wyspiarzy. Przed nimi do wypełnienia bardzo ważna misja natury politycznej ale jak się przekonamy także natury osobistej.
Mamy tu stare opactwo, gdzie mieszkają piękne panny i ich opiekun, pułkownik armii angielskiej oraz kapitan i żołnierze ich pilnujący.
Wzburzone fale, urwiska, pojedynki, bohaterstwo i przyjaźźń, bitwy morskie, miłość, rozstania oraz smutek i melancholia - to wszystko znajdziemy w tej pasjonującej powieści.
Wzruszająca i tragiczna jest postać Paula Jonesa, który za krzywdy doznane przez swych rodaków, postanowił walczyć po stronie amerykanów o swobody demokratyczne. Jego determinacja, nieugięte męstwo, zimna krew i zdolności żeglarskie doprowadziły go do wysokiej szarży, lecz jego " przecenianie własnych czynów , nawet chwalebnych i zuchwałych" stworzyło człowieka samotnego i zamkniętego w sobie.
Serdecznie polecam wszystkim lubiącym takie klimaty a przede wszystkim młodzieży.

• Przygodowe
  • Marynistyka