Błękitne przestrzenie. Wyprawa śladami kapitana Cooka

Terra incognita
W.A.B.
2013-11-20
2005-01-01
James Cook marynistyka odkrycia geograficzne Oceania Ocean Spokojny Pacyfik żeglarze

Mam tylko jedno zastrzeżenie - brak zdjęć. Bardzo brakowało mi ich w trakcie czytania i trzeba było się posiłkować wyszukiwarką w telefonie. Szkoda, bo uważam, że książka bardzo dużo by zyskała, gdyby pojawiło się choć jedno zdjęcie na lokalizację.
Poza tym, polecam gorąco - autor "popełnił" bardzo wnikliwy i rozległy research, podszedł to tematu nieszablonowo, m.in. stosując przy każdej lokalizacji inny sposób narracji i opisywania miejsc, mimo iż ze względu na naturę książki w każdym przystanku podróży pojawiają się wzmianki dotyczące literatury będącej podstawą wyprawy, historia podróży kapitana Cooka wplatana jest w bieżące obserwacje, powtarzalność schematu postępowania autora w zakresie odwiedzanych miejsc, w tym muzeów, miejsc pamięci i bibliotek oraz rozmów z napotykanymi respondentami.
Całość okraszona dużą dawką humoru i dystansu do własnych "odkryć" i swoistym post scriptum, co pozwala nie wściekać się czytelnikowi zastanawiającemu się, co się wydarzyło od dnia zakończenia podróży do dnia zakończenia pisania książki.

Książka nie opisuje niesamowitych podróży Cooka a przynajmniej nie w taki sposób, jakiego można by się spodziewać. Tytuł, okładka, dwustronicowa mapka zachodniej półkuli z zaznaczonymi trasami wypraw (od próby prześledzenia których można dostać kręćka) - to wszystko mogłoby sugerować, że za chwilę zaczniemy czytać kolejne naukowe opracowanie o jednym z największych odkrywców w dziejach. Tak naprawdę jest to reportaż z wyprawy autora książki do krain odwiedzanych przez Cooka. Horwitz bada tutaj spuściznę angielskiego żeglarza, docieka jaki wpływ na społeczności Pacyfiku miało spotkanie z Cookiem, zwiedza, rozmawia, szuka pamiątek i wspomnień. Trafia na Tahiti, Nową Zelandię, na mroźne Aleuty, do zamglonych portowych miasteczek i wrzosowisk Yorkshire, na pustynię w Australii a nawet dostaje w kość na replice XVIII-wiecznego żaglowca. Rozmawia z członkami maoryskich gangów, grubym królem Tonga, pije czaj z samowara z prawosławnymi Indianami z Aleutów, rzyga na arktycznym promie, chla na umór w knajpach na końcu świata, wącha pierdy tongańskiego taksówkarza, ściga się w regatach. Przy okazji dostarcza nam zatrzęsienia informacji o Cooku - synu parobka wychowanym w lepiance i jego nieprawdopodobnej życiowej determinacji, która popchnęła go na morze. Poza tym dużo tu gorzkiej prawdy o wyspiarskim świecie jaki unicestwiła europejska cywilizacja oraz o nieco karykaturalnym, z naszego punktu widzenia, życiu na pacyficznych wysepkach. O dziwo sama opowieść ma bardzo pogodną, momentami wręcz humorystyczną formę. "Błękitne przestrzenie" to jedna z dwóch książek Horwitza wydanych w Polsce . Facet miał lekkie pióro, pisał bardzo mądrze, zaglądał w mysie dziury, docierał do ciekawych spraw i miał fajny pomysł na swoje książki. Szkoda tego wszystkiego, czego nie zdążył napisać.

Absolutna rewelacja, mistrzostwo reportażu z wyraźnym rysem własnej osobowości i pasji. Ogromna strata, że Horwitza nie ma już między nami....

Niewiele jest książek, które w równym stopniu potrafią w takim stopniu jednocześnie zaciekawić i przekazać ogromną garść informacji oraz rozbawić. Z pewnością pozycja godna polecenia dla osób rozpoczynających swoją przygodę z literaturą podróżniczą.

Na półkach: , , , ,

Z każdą stroną coraz bardziej znajdowałam się w świecie kapitana Cook'a. Może dzięki temu, że Horwitz nie pisze biografii ani relacji z wypraw Cook'a a jedynie opisuje swoją ścieżkę poszukiwań. Często znajduje nie to, czego szukał.
Warto. Good job, Mr Horwitz!

Warto. Good job, Mr Horwitz!

Razem z autorem podróżujemy śladami kapitana Cooka. Jest to bardzo ciekawa, pouczająca i zabawna wyprawa :)

Książki Horwitza są idealną proporcją literatury podróżniczej i historycznej. Tym razem autor przemierza pacyficzne szlaki - od Nowej Zelandii po Alaskę - podróży Jamesa Cooka. Opisuje trzy kolejne wyprawy Cooka, dociera do miejsc w których przebywał, próbuje odtworzyć zdarzenia z przeszłości i niejednokrotnie zderza mit z rzeczywistością.
Nie jestem przekonany, czy to zamierzony efekt, ale książka Horwitza jest jednocześnie komentarzem do spuścizny po pierwszych odkrywcach i kolejnych pokoleniach białych misjonarzy, awanturników i przestępców, którzy skolonizowali ten (jaki i każdy inny) rejon świata w ciągu XIX i XX wieku. Jako Europejczycy nie mamy być z czego dumni. Alkohol i choroby zakaźne zdziesiątkowały mieszkańców wysp. Handel i przemysłowa eksploatacja zmerkantylizowały strukturę społeczną, a (nowa) religia oderwała kolejne pokolenia od tradycji przodków. Ugór został.

Horwitz pisze lekko i ciekawie. Książkę czyta się jak dobry, długi reportaż, który można odłożyć i do którego można powrócić w każdej chwili.

Nie jestem przekonany, czy to...

Łatwiej mi krytykować niż wychwalać. Zresztą to chyba naturalne, że bliższe naturze ludzkiej jest wytykanie błędów, niż chwalenie tego, co dobre. Ale tym razem poczułem się jak dziecko, które czyta o wielkich odkryciach. Zresztą pamiętam, że w młodości pasjonowały mnie wielkie odkrycia. Jednak bardziej te XV-wieczne, niż późniejsze. Teraz znów wróciłem do tamtych dni.

Tony Horwitz wędruje śladami kapitana Cooka, można by powiedzieć, że dosłownie. Zaczynając od rejsu repliką "Endeavoura", przez Tahiti, Tonga, Australię, Nową Zelandię, Aleuty, aż po Hawaje.

Świetnie napisany reportaż, z humorem (którego w ogromnych dawkach dostarcza Roger, towarzysz Horwitza), z ciekawością człowieka, który tak jak Cook płynie w nieznane i odkrywa nowy obraz świata. Część reportażowa, choć ciekawa, ustępuje dla mnie warstwie historycznej, czyli opisowi poszczególnych wypraw Cooka. Trzeba przyznać, że Horwitz znakomicie się przygotował i zebrał mnóstwo informacji, także o późniejszych losach załogantów Cooka (wśród nich był między innymi William Bligh, późniejszy kapitan "Bounty").

Trzy lata szukania śladów wielkiego podróżnika i odkrywcy, oraz porównanie, co się zmieniło, a co nadal pozostaje takie samo. Pacyfik nadal pozostaje błękitny, ale wiele się zmieniło, i to niestety na gorsze. Cywilizacja białego człowieka, choroby, chciwość i morderstwa. A zaczęło się od Cooka i zresztą w wielu miejscach jest uznawany za głównego winowajcę. Czy tak było? Kim był Cook? Tego właśnie próbuje się dowiedzieć Horwitz. Warto się wypuścić na błękitne przestrzenie.

Tony...

8/10! Wysoka ocena za to, że książka okazała się dla mnie lepsza niż zakładałem wypożyczając i zapoznając się z recenzjami na lubimyczytac.pl. Błękitne przestrzenie rozszerzają horyzonty, polecam wszystkim ciekawym świata. Świetnie napisana i wciągająca, dużo źródeł (solidna bibliografia), obserwacji własnych, rozmów - to nie jest kolejny reportaż napisany po 3tygodniowej wizycie np. w Kanadzie. Na kartach tej książki widoczna jest wielomiesięczna praca Horwitza nad pogłębieniem tematu. Rozważania prowadzone są bez zbędnego nadęcia i z humorem. Mnie osobiście nie raziło sąsiedztwo rozważań "pod wpływem" z rozważaniami naukowymi. "Reportaż, który czyta się jak dobrą powieść awanturniczą" - komentarz z tylnej strony okładki jest idealną zachętą do sięgnięcia po "Błękitne przestrzenie"!

Świetna marynistyczna książka-felieton, która rzuca światło na sporo aspektów życia Polinezyjczyków, zarówno tych dzisiejszych jak i współczesnych Cookowi.

Tony Horwitz Błękitne przestrzenie. Wyprawa śladami kapitana Cooka Zobacz więcej