Błękitne przestrzenie. Wyprawa śladami kapitana Cooka

literatura podróżnicza
2013-11-20
Terra incognita
James Cook marynistyka odkrycia geograficzne Oceania Ocean Spokojny Pacyfik

Absolutna rewelacja, mistrzostwo reportażu z wyraźnym rysem własnej osobowości i pasji. Ogromna strata, że Horwitza nie ma już między nami....

Niewiele jest książek, które w równym stopniu potrafią w takim stopniu jednocześnie zaciekawić i przekazać ogromną garść informacji oraz rozbawić. Z pewnością pozycja godna polecenia dla osób rozpoczynających swoją przygodę z literaturą podróżniczą.

Na półkach: , , , ,

Z każdą stroną coraz bardziej znajdowałam się w świecie kapitana Cook'a. Może dzięki temu, że Horwitz nie pisze biografii ani relacji z wypraw Cook'a a jedynie opisuje swoją ścieżkę poszukiwań. Często znajduje nie to, czego szukał.
Warto. Good job, Mr Horwitz!

Razem z autorem podróżujemy śladami kapitana Cooka. Jest to bardzo ciekawa, pouczająca i zabawna wyprawa :)

Książki Horwitza są idealną proporcją literatury podróżniczej i historycznej. Tym razem autor przemierza pacyficzne szlaki - od Nowej Zelandii po Alaskę - podróży Jamesa Cooka. Opisuje trzy kolejne wyprawy Cooka, dociera do miejsc w których przebywał, próbuje odtworzyć zdarzenia z przeszłości i niejednokrotnie zderza mit z rzeczywistością.
Nie jestem przekonany, czy to...

Łatwiej mi krytykować niż wychwalać. Zresztą to chyba naturalne, że bliższe naturze ludzkiej jest wytykanie błędów, niż chwalenie tego, co dobre. Ale tym razem poczułem się jak dziecko, które czyta o wielkich odkryciach. Zresztą pamiętam, że w młodości pasjonowały mnie wielkie odkrycia. Jednak bardziej te XV-wieczne, niż późniejsze. Teraz znów wróciłem do tamtych dni.

Tony...

8/10! Wysoka ocena za to, że książka okazała się dla mnie lepsza niż zakładałem wypożyczając i zapoznając się z recenzjami na lubimyczytac.pl. Błękitne przestrzenie rozszerzają horyzonty, polecam wszystkim ciekawym świata. Świetnie napisana i wciągająca, dużo źródeł (solidna bibliografia), obserwacji własnych, rozmów - to nie jest kolejny reportaż napisany po 3tygodniowej...

Świetna marynistyczna książka-felieton, która rzuca światło na sporo aspektów życia Polinezyjczyków, zarówno tych dzisiejszych jak i współczesnych Cookowi.

bardzo ciekawa książka. Autor podąża śladami Jamesa Cooka - odkrywcy Australii. Odwiedza te same wyspy i kraje. Porównuje zapiski Cooka z tym co zastaje na miejscu. To wszystko napisane jest lekkim, pełnym humory stylem. Książka stanowi dla mnie skarbnicę wiedzy o Australii i wyspach Pacyfiku, o których miałem do tej pory tylko mgliste pojęcie.

Na półkach: , , , ,

Czy miałeś/aś w przedszkolu lub szkole kolegę, który wyjątkowo Cię irytował? Każdy miał takiego.

Ta książka to jak wyprawa na wakacje życia do raju w towarzystwie takiego właśnie kolegi.

Z jednej strony opisywane miejsca są przepiękne. Poneiważ nigdy nie byłam w opisywanych stronach, naprawdę dużo się z tej książki dowiedziałam o historii i przeszłości opisywanych...

Dyskusje

• Reportaż