Gabinet gadów

Okładka książki Gabinet gadów Lemony Snicket
Okładka książki Gabinet gadów
Lemony Snicket Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Seria niefortunnych zdarzeń (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Seria niefortunnych zdarzeń (tom 2)
The Reptile Room
Egmont Polska
2013-10-23
2013-10-23
Jolanta Kozak
baudelaire lemony snicket

8 kawałków kokosowego tortu na 10

8 kawałków kokosowego tortu na 10

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Obawiam się, że postać Hrabiego Olafa będzie się ciągnęła przez następne tomy, a jest wyjątkowo irytująca.

Pierwszy tom mi się podobał zdecydowanie bardziej. Jednak w dalszym ciągu jest to bardzo dobra rozrywka, nawet mimo mało wesołych wydarzeń…

Drugi tom Serii niefortunnych zdarzeń opisuje dalsze losy rodzeństwa Baudelaire.
Tym razem dzieciaki trafiły do doktora Montgomery'ego. Jest on niezwykłym herpetologiem, który w swoim domu trzyma węże i żaby. Pomimo swojej życzliwości, jest on jednak człowiekiem z głową w chmurach.
Ale cóż... Szczęście nie może za długo trwać.. W tej książce rodzeństwo będzie musiało stawić czoła wypadkowi samochodowemu, strasznemu smrodowi, jadowitej żmii oraz wielu innym. Co gorsza będą musiały znieść pojawienie się osoby, która miała zniknąć z ich życia.

Książka, której autorem jest Lemony Snicket, podbija serca nie tylko młodych czytelników. Ma w sobie coś niezwykłego.
Niesamowita fabuła ukazuje jak wielką miłością darzy się rodzeństwo i jak niesamowite pomysły kryją im się w głowach.
Książkę przeczytałam na raz, jest bardzo wciągająca i ciekawa.
Zdecydowanie polecam :)

Mi osobiście nie przypadła do gustu niezbyt lubię takie smutne książki, ale kto co lubi, to lubi.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Po "Przykrym początku" sieroty Baudelaire trafiają do nowego opiekuna - doktora Montgomery Montgomery'ego, sławnego herpetologa, którego dom wypełniony jest wężami i żabami. Wójcio Monty okazuje się być sympatyczną, ale roztrzepaną osobą. Miła odskocznia po odstręczającym Hrabim Olafie. Jak można oczekiwać po "Serii Niefortunnych Zdarzeń", spokój nie będzie trwał długo...

Czytając tę książkę jako osoba dorosła zwracam uwagę na zupełnie inne sprawy, niż czytając ją po raz pierwszy. Rodzeństwo Baudelaire miałoby się lepiej gdyby po prostu potrafili postawić się dorosłym. Co się oczywiście nie stanie, bo są na to za dobrze wychowani. Gdyby pan Poe po prostu dał dzieciom prawo głosu, do wielu przykrych konsekwencji po prostu by nie doszło.

Na humor w powieści można jak zawsze liczyć. Komizm trochę brytyjski, a trochę fatalistyczny. Zabawa słowem. Żarty co prawda nie są skierowane do dorosłego, ale dalej uważam, że warsztat literacki jest niezły.

W 2 tomie rodzeństwo trafia pod opiekę Doktora Montgomery(Wujcio Monty) , który zajmuję się badaniem gadów. I bardzo szybko wychodzi na jaw , że nowy opiekun jest o wiele lepszy od Olafa i naprawdę troszczy się o rodzeństwo. A także planuję zabrać ich w podróż. I dzieci są naprawdę szczęśliwe i czują się bezpieczne , ale szczęście szybko się kończy , bo znów pojawia się Olaf , który podaję się za Stefano(nowego asystenta wujcia) i dzieci próbują przekonać opiekuna , że Stefano to tak naprawdę Hrabia Olaf , ale ten nie wierzy. I niestety Olaf zabija doktora , a następnie chcę wywieźć dzieci za granicę i tam zabić , ale na szczęście pojawia się Pan Poe. Jednak nie wierzy dzieciom , że Stefano to Olaf , ale te w ostatniej chwili udowadniają , że mówią prawdę i , że Olaf zabił wujcia i Pan Poe widząc dowody wierzy dzieciom i chcę zabrać Olafa na policję , ale ten znów ucieka. A dzieci mają trafić do kolejnego opiekuna. I tak się kończy 2 tom. Kontynuacja jest super i nawet trochę lepsza od 1 tomu. Bardzo też polubiłem nowego opiekuna dzieci. Szkoda , że zginął. Gdyby uwierzył dzieciom to pewnie by żył

"Seria Niefortunnych Zdarzeń" wzbudza u większości czytelników nutkę sentymentu i powrotu do dzieciństwa. Jest to, wbrew pozorom, starsza pozycja, która jest dla nasvponadczasowa. Wydawnictwo @harpercollinspolska postanowiło wznowić cały cykl aby mogły być one z łatwością dostępne dla wszystkich czytelników.

-"Przykry początek" jak sama nazwa wskazuje jest początkiem całej serii, która składa się z trzynastu tomów. A dlaczego z trzynastu? Autor na każdym kroku zaznacza nam że nie jest to historia z dobrym zakończeniem a raczej zlot przykrych zabiegów okoliczności spotykających naszych głównych bohaterów. Szczerze mówiąc I tom nie podobał mi się jakoś bardzo, nie mogłam się przyzwyczaić do tej narracj ale z biegiem czasu i po przeczytaniu drugiego tomu moja opinia zmieniła się i yeraz bardzo ją doceniam .Kontynuacja czyli "Gabinet Gadów" podobał mi się zdecydowanie bardziej. Mimo że jest skierowana do dzieci/młodzieży traktuje czytelnika dosyć dojrzale dlatego też młodszy czytelnik może poczuć się bardziej "dorośle"czytając tą pozycję. Koniec końców dwa pierwsze tomy bardzo mi się podobały i nie mogę się doczekać aż zabiorę się za kolejne 11 części. Na pewno będę kontynuować ten cykl, a wam serdecznie go polecam !

-"Przykry początek" jak sama nazwa wskazuje jest początkiem...

Na początku zapowiada się dobrze w porównaniu do poprzedniej, jednak później znowu spotykają Hrabiego Olafa (tym razem w przebraniu),który zabija ich opiekuna, Wujcia Montiego. Niektóre wydarzenia czasami mogą się wydawać za bardzo zmyślone, ale to i tak jakoś szczególnie nie wpływa na fabułę. Można także odnieść wrażenie, że autor też jest częścią historii, gdyż opowiada o tym jak zakochał się w Beatrycze, która była matką młodych Baudelaurów: Wioletki, Klausa i Słoneczka. Moim zdaniem dość fajna książka w tym inne z tej serii.

• Dzieciństwo