Patka i Pepe. Pierwsza zagadka

Studio Moema
2013-01-01
2013-01-01

Okładka książki Zabójczy spadek uczuć Katarzyna Gacek, Agnieszka Szczepańska
Zabójczy spade... Katarzyna Gacek, Ag...
Okładka książki Zielony trabant Katarzyna Gacek, Agnieszka Szczepańska
Zielony trabant Katarzyna Gacek, Ag...
Okładka książki Dogrywka Katarzyna Gacek, Agnieszka Szczepańska
Dogrywka Katarzyna Gacek, Ag...

#Wyzwanie LC styczeń 2023

Trwają ferie zimowe, wiec młodsze wnuki są u mnie i zabawiamy się wzajemnie. Staram się jak najwięcej książek czytać swoim maluchom, tak żeby jeszcze bardziej polubiły czytanie. Zauważyłam na przestrzeni lat, że to się świetnie sprawdza. Moje najstarsze wnuki (16 lat) bardzo lubią czytać książki, mimo tego, że to są chłopcy, lecz najwięcej czasu spędzałam z nimi nad lekturą rozmaitych książeczek i książek, że przesiąkły tą atmosferą i zostało im to do dziś.
Dwójka młodszych nieco od nich niezbyt lubi czytać, lecz nie miałam na nie wpływu, gdyż zbyt daleko są ode mnie. Lecz już te najmłodsze mam pod swoją "czytelniczą" pieczą, więc myślę, że coś w nich z tego zostanie.
Tym razem wzięliśmy na tapetę książkę "Patka i Pepe. Pierwsza zagadka", której fabuła dzieje się również w czasie zimowych ferii.
Ośmioletni bohaterzy książki to: Patka, czyli Patrycja i Pepe, czyli Piotr, którzy zimowe ferie spędzają w Karpaczu. Piotrek miał jechać z rodziną do Włoch, lecz w ostatniej chwili jego tata zdecydował się na spędzenie czasu w Polsce. Chłopiec nie jest z tej sytuacji zbytnio zadowolony, marzyły mu się włoskie stoki i zwiedzanie pięknego, innego kraju, ale trudno..., dobrze, że ma ze sobą smartfona, więc może umilić sobie czas przeglądając ulubione strony.
Rodzice Patrycji natomiast mieli od dawna w tym ośrodku zaplanowany wypoczynek. Patka podczas jazdy do Karpacza zauważyła, że posiada magiczną moc. Potrafi kierować siłą wiatru. Poza tym uwielbia horrory i tajemnicze zagadki, ma nadzieję, że nie będzie się nudziła w tym ośrodku i trafi na jakąś sensację. Okazało się, że dziewczynka miała rację, pensjonat wydaje się ponury i tajemniczo jakiś mroczny, w kuchni natomiast Patka przypadkowo trafia na Spoconego Włochacza, który z tasakiem w ręku coś zawzięcie i ze złością rąbie..., dziewczynka szybko się oddala stamtąd, lecz postanawia wrócić i rozwiązać tę zagadkę, tylko chciałaby mieć wspólnika lub chociażby pomocnika do tego.
Gdy następnego dnia przypadkiem ktoś ją zamknął w schowku, Piotrek uwolnił ją i Patka wtajemnicza go w swoje śledztwo. Chłopiec postanawia włączyć się, wie teraz już razem prowadzą swoje śledztwo.
Przyznam, że bardzo mi się podobała ta książka, trochę czytaliśmy, trochę słuchaliśmy całą niemal rodziną. Ci mali detektywi spodobali się nam wszystkim bardzo, a moje wnuki zaczęli szukać jakiejś zagadki do rozwiązania w moim domu... Przyznam, że nawet jestem trochę zaskoczona, bo tak prawdę mówiąc, to okładka nie zachęcała do czytania tej książki, uważam, że dla dzieci ważna jest okładka, więc powinna być bardziej kolorowa i przyciągająca uwagę. Dobrze jednak, że w środku wspaniała niespodzianka. Szukamy już następnych części.
Wspaniała przygoda, zachęcam do lektury.

#Wyzwanie LC styczeń 2023

AH ZŁOŚLIWOŚĆ, RZECZY NIEOŻYWIONYCH🤨 MIAŁAM NAPISANĄ PIĘKNĄ, DŁUGĄ OPINIĘ, ALE NIESTETY ZNIKNĘŁA 😣
POLECAM PRZYGODY 3 MŁODYCH DETEKTYWÓW: PATKI, PEPE I MAI 🕵🏻‍♀️🕵🏻‍♀️🕵🏻‍♂️ ŁĄCZY W SOBIE 3 SKŁADNIKI NA MIANO 10⭐:CIEKAWĄ I POUCZAJĄCĄ AKCJĘ, ORAZ FENOMENALNĄ LEKTORKĘ :EWĘ KONSTANCIAK🎧📖 JESTEM W TRAKCIE SŁUCHANIA, 2 T O PRZYGODACH PATKI I PEPE AGI SZCZEPAŃSKIEJ... 🎧📖😊👏🏻👏🏻

Ośmioletni Piotrek, zwany przez najbliższych Pepe, nie widział niczego atrakcyjnego w rodzinnym wyjeździe w góry, a dokładnie na narty do Karpacza. Był pewien, że "zapowiadały się nudy. Okropne, niewyobrażalne nudy. Co on tam będzie robił po nartach?" – zastanawiał się całą podróż.
Tego problemu nie miała jego rówieśniczka Patrycja, zwana w rodzinie Patką. Wręcz nie mogła doczekać się celu podróży – ośrodka wczasowego w Karpaczu, w którym jej rodzice zarezerwowali pokój. Całą drogę dopytywała się niecierpliwie niczym osiołek, przyjaciel Shreka – Daleko jeszcze? Jednak to nie znaczy, że się nudziła. O nie! Zdążyła sprawdzić, czy ma magiczną moc sprowadzającą trochę więcej śniegu do Karpacza (o dziwo, miała!),porównać ośrodek wczasowy do domu prosto z horroru, bo akurat zgasło w nim światło, a w recepcjoniście zobaczyć mutanta, potwora i dziwadło. Wszędzie widziała sekrety, dziwy, tajemnicze sprawy, podejrzanych ludzi, drzwi, których nie wolno było otwierać i korytarze, do których wstęp wczasowiczom, a zwłaszcza dzieciom, był surowo zabroniony. A już to, co robili pracownicy ośrodka, kryło na pewno wielką sensację, zwłaszcza że ich podsłuchane rozmowy zawierały przerażające słowa, budzące dreszcz emocji.
Wszędzie wokół pachniało przygodą!
Patce brakowało tylko wspólnika do jej przeżywania i wtedy poznała Pepa. Razem postanowili pomóc w rozwiązaniu afery niczego nieświadomemu kierownikowi ośrodka, że za jego plecami dzieją się niebywałe i niecodzienne sprawy.
Autorka ze zwykłego życia pracowników i wypoczywających wczasowiczów w ośrodku wczasowym zbudowała intrygującą zagadkę, jak głosi podtytuł, wykorzystując naturalną ciekawość dziecka, jego skłonność do nadinterpretacji i swobodnych dopowiedzeń, a nawet konfabulacji oraz głód dziania się wraz z potrzebą uczestniczenia w nim. W efekcie z banalnego ośrodka wczasowego stworzyła miejsce tajemnicze, kryjące sekrety, ciemne zakamarki, niewyjaśnione afery i sensacje z postaciami, którym Patka nadawała własne, charakteryzujące je pseudonimy. Do tego wykreowała bohaterów, znacząco różniących się osobowością (Patka żywiołowa i spontaniczna, a Pepe zrównoważony i metodyczny),tworzących idealny, uzupełniający się tandem, w pełni sprawdzający się w działaniu i myśleniu. Przed taką parą kreatywnych dzieciaków, nie było nieciekawych miejsc, przeciętnych ludzi i zwykłych spraw.
Wszystko było jedną, wielką, czekającą na nich tajemnicą do odkrycia!
A całość tekstu wiernie ilustrowana, by podnieść poziom niesamowitości. To bardzo dobra pozycja dla tych dzieci, które tak, jak Pepe, z góry zakładają, że wyjazd rodzinny na wczasy, to same nudy. W intrygujący sposób sugeruje, że tak naprawdę przygoda jest wszędzie, w każdym miejscu, za każdym zakrętem i drzwiami. Wystarczy odrobina wyobraźni, którą ta książka porusza, by ją dostrzec, wypatrzyć i nie pozwolić umknąć.
A rodzicom pozostaje tylko wzmóc czujność!
naostrzuksiazki.pl

Syn zakupił tą książkę na spotkaniu z autorką . Bardzo nam się podobała, czytaliśmy ją całą rodziną i nie mogliśmy się oderwać. Świetna powieść o młodych detektywach.

Dawno już nie miałam okazji czytać takiej dziecięcej powieści kryminalnej. Swego czasu często mi się to zdarzało, bo ja naprawdę lubię takie książeczki. To co, że dla dzieci? W końcu każdy ma w sobie coś z dziecka ;) Jakiś czas temu do naszego domu trafiły dwie historie o Patce i Pepe. Na pierwszy rzut oka nic specjalnego. Powiem Wam szczerze, że mimo, że nie powinno oceniać się książki po okładce to ja jednak zawsze zwracam na to uwagę. A ta okładka nie jest jakoś szczególnie przyciągająca i nawet obawiałam się nieco tego co znajdę w środku... Ale jestem bardzo mile zaskoczona :)

Patka i Pepe to tak naprawdę Patrycja i Piotr. Oboje przyjeżdżają ze swoimi rodzinami do Karpacza na ferie zimowe. Trafiają do jednego pensjonatu i właśnie w taki sposób się poznają. Patka od samego początku ma jakieś podejrzenia i dziwne przeczucia co do tego pensjonatu. Wydaje on się taki ponury i mroczny. Postanawia trochę pozwiedzać i przez przypadek trafia d kuchni i z ukrycia obserwuje jakiegoś przerażającego mężczyznę z tasakiem w ręce, który zawzięcie coś rąbie... Przestraszona ucieka, ale nie ma zamiaru tak tego zostawić.

Kiedy poznaje Pepe od razu opowiada mu o swoim strasznym odkryciu i oboje zgodnie twierdzą, że muszą dowiedzieć się co też tutaj się dzieje. Podsłuchują nawet dziwną rozmowę pracowników, z której wynika, że trzymają oni gdzieś tutaj jakąś bestię. Ale co to za bestia? Gdzie jest? I co tutaj robi? No i kim są Ci wszyscy podejrzani ludzie? Z całą pewnością jakimiś przestępcami. Mimo grożącemu im niebezpieczeństwu dzieciaki postanawiają dowieść prawdy i rozwikłać tę tajemnicę...

Jak to zwykle w takich książkach bywa, jest tutaj zagadka do rozwiązania, są mali detektywi, są podejrzane typki, jest dochodzenie, podglądania, a nawet śledzenie. Do tego wszystkiego jest niebezpiecznie i ekscytująco. Tak przynajmniej wydaje się naszym młodym bohaterom :)

Powiem Wam, że moim zdaniem historia ta jest zarówno ciekawa jak i wciągająca. Lubię takie książki i mimo tego, że jest to książka dla dzieci to sama do końca byłam ciekawa co to też za tajemnica kryje się w tym pensjonacie. Czyta się ją szybciutko i lekko, czuć w niej napięcie, czuć ekscytacje i emocje małych bohaterów. Mnie nie porwała tak zupełnie, w końcu to nie mój przedział wiekowy, ale mimo tego czytałam ją z zainteresowaniem. Jestem pewna, że młodsi czytelnicy spędza przy tej powieści kilka naprawdę ciekawych chwil.

Ilustracje są tutaj bez koloru, ale w żadnym wypadku nie jest to minusem. Cieszę się, że w ogóle są, bo z całą pewnością nadają książeczce takiego wyrazu, dzięki nim widzimy jak wyglądają nasi bohaterowie oraz otaczające ich osoby. Jedyne na co mogłabym tu ponarzekać jest okładka. Moim zdaniem jest ona zdecydowanie zbyt nudna jak na taką fajną historyjkę. Ja widzę tutaj coś bardziej kolorowego, coś co bardziej przyciągnie wzrok. Bo mimo tego, że książki nie powinno oceniać się po okładce jestem pewna, że dla większości czytelników ona również ma spore znaczenie i odgrywa rolę w wyborze lektury. Ale w końcu nie o okładkę tu chodzi lecz o treść, a treść moim zdaniem jest jak najbardziej warta przeczytania :)

• ULUBIONE☺😂💚😘😍
  • Dzieciowe