Cat Sense. The Feline Enigma Revealed

Okładka książki Cat Sense. The Feline Enigma Revealed John Bradshaw
Okładka książki Cat Sense. The Feline Enigma Revealed
John Bradshaw Wydawnictwo: Penguin Books flora i fauna
flora i fauna
Cat Sense. The Feline Enigma Revealed
Penguin Books
2013-01-01
2013-01-01

Koty wpisały się w krajobraz miejski, społeczny, kulturowy, od tysięcy lat nam towarzyszą, ale na dobrą sprawę, dopiero od niedawna zaczęto je na poważnie badać. Wciąż niektórzy karmią je suchą karmą, wciąż wielu traktuje jak "inne psy". Tutaj Autor prezentuje historię kotów i próbuje osadzić w pewnym kontekście, zarówno ewolucyjnym jak i społecznym. Tłumaczy pewne zachowania, próbując je uzasadnić i znaleźć wyjaśnienie, dlaczego koty są takie, a nie inne.

Pewne zastrzeżenia budziły pewne eksperymenty, bo jak pisał np. Bob Duncan, to że zwierzęta się nie zachowują tak jak oczekujemy w eksperymentach może nie być ich winą, ale naszą, bo mogą być źle skonstruowane - zbyt zantropomorfizowane. I Autor w pewnym momencie wysunął dokładnie takie zastrzeżenie - że fakt, wyszło tak a nie inaczej, ale nie znaczy, że wnioski są prawidłowe, bo może nie opracowaliśmy prawidłowego eksperymentu. To mnie całkowicie przekonało o jego rzetelności.

W dodatku prezentuje najnowszą wiedzę i pokazuje, jak wciąż mało wiemy. Niektóre rzeczy mogą się niedługo zdezaktualizować, ale, o dziwo, jak na wstępie, jest prowadzonych względnie mało badań w kierunku lepszego poznania kotów. Może to wynika po części z braku odpowiedniej metodologii? W końcu dopiero kilka lat odkryto, że koty rozpoznają swoje imię (ale mają je gdzieś),że potrafią się komunikować i dostosować dźwięk do konkretnej potrzeby (choć tworzą idiolekt, a nie język) oraz jak w ogóle mruczą (przez setki, może tysiące lat, pogląd był błędny - bodaj w 2017 dopiero to odkryto). Wiele jeszcze nas czeka.

Książka nie wyczerpuje tematu - nie pokazuje prawie niczego od strony praktycznej i z tego co czytam w opiniach, to poczytywane jest jej za minus, choć poniekąd opis może być faktycznie mylący.

Jeśli ktoś chce poznać praktyczne wskazówki dotyczące obcowania z kotem, oparte na najnowszej i najbardziej aktualnej wiedzy, zachęcam do lektury "Kocie Mojo" Jacksona Galaxy. Dzięki temu zarówno Wy, jak i Wasze koty będą szczęśliwsze. Koty różnią się osobowością, ale możecie być prawie pewni, że jeśli zawsze ucieka, jest płochliwy, zbyt niezależny, nie lubi czułości to nie musi być jego charakter, ale coś musiało pójść nie tak. Podejście do moich dwóch kotów miałem praktycznie identyczne jak te z Kociego Mojo - i te majmuny ciągle spędzają czas z człowiekiem, uwielbiają się przytulać, śpią razem, nie tylko z ludźmi, ale też ze sobą, nie mają żadnego problemu z zostawaniem same w domu, dogadują się między sobą, nawzajem myją, bawią - a pochodzą z dwóch różnych hodowli, z różnych krajów. Więc warto odkrywać, co tam nowego mają nam mądrzy ludzie do powiedzenia, z pożytkiem dla wszystkich, bo skoro kochamy koty, to chcemy by były z nami szczęśliwe, a nie za karę :)

A ta książka jako lektura wspierająca, by nie tylko zrozumieć "jak", ale też "dlaczego", bo aktualnie jest jedną z może czterech lub pięciu pozycji na rynku, które są dość aktualne.

Dużo ciekawych informacji.

Dużo ciekawych informacji.

Merytorycznie ciekawie, ale czytało się średnio, trudno mi nawet określić dlaczego.

Nie znalazłam zbyt wielu wskazówek na temat problemów z kotem. Książka skupia się na historii związanej z kotami: rytuałach, składaniu w ofierze i hodowli w tym celu, początkach udomowienia, genezie kota domowego, itd. + różne ciekawostki.

Dzięki niej można lepiej zrozumieć strach przed człowiekiem. Jest w niej też poruszony bardzo ciekawy pogląd w kwestii kastracji.

Pierwsze 120 stron tj. rozdział o ewolucji kota można spokojnie pominąć - powtórzenia, suche informacje, teorie bez pokrycia, nuda. Niesamowite, jak duża jest różnica między wspomnianą częścią lektury a następnymi rozdziałami. Po przebrnięciu przez felerny rozdział nie mogłam się już oderwać od książki, tak była ona fascynująca. Cieszę się, że mimo wszystko się nie zraziłam.

Bardzo lubię czytać książki o kociej tematyce, zawsze znajdę jakieś ciekawostki. 😻 Jest to moja pierwsza książka antropologa Johna Bradshawa.
Szukałam konkretnych odpowiedzi na moje pytania i znalazłam je w książce.

Autor bardzo szczegółowo opisuje proces ewolucji i udomowienia kota. Przedstawia badania naukowe. Stwierdza, że kot dalej jest drapieżnikiem, poluje i lubi samotność. Ma zdolności adaptacyjne na wysokim poziomie.

Najbardziej przydatny dla mnie był rozdział Kot i jego człowiek. Autor porusza ważne kwestie, takie jak po czym poznać, że koty w jednym domu się nie lubią. Te wskazówki są bardzo pomocne dla osób posiadających więcej niż jednego kota 😻 W książce znajdziemy również konkretne wskazówki co robić by kot trzymamy w domu był naprawdę szczęśliwy. Pomocny okazał się dla mnie rozdział kot i dzika przyroda.

Książę polecam miłośnikom kotów. Jest napisana przystępnym językiem, ma rzetelne i ciekawe informacje.

„Jeśli ktoś kocha koty, jestem jego przyjacielem bez żadnych dalszych pytań.”
/Mark Twain/

Szukałam konkretnych odpowiedzi na moje pytania i znalazłam je w książce.

Miałam nadzieję na przewodnik po kocich zachowaniach. Chciałam naprawdę zrozumieć mojego kota.
Autor zaczął ciekawie, potem jednak wdał się w długie, akademickie rozważania o pochodzeniu kotów i ewolucji ich stosunków z człowiekiem, czym skutecznie zabił mój zapał do lektury. Wzmianka byłaby bardzo dobra, rozbudowana wypowiedź w tym temacie byłaby do przejścia, ale te epistoły o tym, gdzie znaleziono kocie szczątki i dlaczego, są zwyczajnie nudne. I niestety, ten ton utrzymuje się przez resztę książki. Być może jest to solidna dawka wiedzy, ale nie tego szukałam.

Bardzo dobra książka, polecam lekturę każdemu opiekunowi kota :)

Bardzo dobra książka, polecam lekturę każdemu opiekunowi kota :)

John Bradshaw to znany antrozoolog, który w swojej książce próbuje wejść w umysł udomowionego kota i rozwikłać wiele zagadek na jego temat, a przede wszystkim zrozumieć i wyjaśnić czytelnikom jego drogę ewolucyjną. Ta pozycja to istna gratka dla wszystkich miłośników kotów – niezależnie od posiadanego poziomu wiedzy na ich temat. Przecież my, kociarze, zawsze chłoniemy chętnie wszystko, co ma związek z tymi cudownymi istotami, prawda?
Cała recenzja: bookeaterreality.pl

2002