Okładka książki Szara eminencja. O władzy zza tronu, bezwzględności i polityce w służbie religii w czasach kardynała Richelieu Aldous Huxley
Aldous Huxley Wydawnictwo: Bellona biografia, autobiografia, pamiętnik
Grey Eminence. A Study In Religion And Politics
Bellona
2013-11-28
2013-11-28
François Joseph Leclerc du Tremblay Richelieu Francja

Książka dostarcza wiedzy o życiu ojca Józefa, pozwala nam go poznać z każdej strony, jako zagorzałego katolika ale i jako wytrawnego polityka służącemu radami kardynałowi Richelieu.
Ojciec Józef to postać niezasadnie zapomniana przez historie. Pod wrażeniem jego planów i słusznych osądów był sam Richelieu, który zawsze liczył się z jego zdaniem, a o którym pamięć artyści umacniają po dziś dzień na wszelakie możliwe sposoby, o tyle ojca Józefa próżno gdziekolwiek znaleźć utrwalonego.
Książkę dopełniają opisy biedy i głodu ludzi w trakcie wojny 30 letniej.

Trudna w odbiorze lektura, co jest zaletą, bo wynika z erudycji i głębokich przemyśleń autora. Biografia z nutką filozoficznych rozważań i próbami wyciągnięcia wniosków z historii. Bardzo pouczająca, chociaż z niektórymi tezami zupełnie się nie zgadzam. Mimo to - warto spojrzeć na tę pozycję.

Bardzo dobra. Nie ma suchych faktów tylko wciągająca opowieść o mentalności i dziejach ludzi tamtych czasów. Wszystko poprate obrazowymi opisami.

Bardzo dobra książka, która ukazuje życie XVII wiecznego kapucyna - mistyka - doradcy kardynała Richelieu - wspaniałego negocjatora - niemalże świętego swoich czasów - szarej eminencji Francji Burbonów. Huxley w idealny sposób pokazuje do czego może doprowadzić fanatyzm religijny połączony z przekonaniem o "mesjaniźmie" własnego narodu oraz polityką o skali kontynentalnej. Ojciec Józef był do szpiku kości nacjonalistą, przekonanym o tym, że wolę Boga należy stawiać w jednym szeregu z wolą króla francuskiego, a sam naród francuski został w jakichś niewyjaśnionych okolicznościach wybrany na Przywódcę i Zbawcę ludzkości. Mnich, kierujący się w życiu przykazaniami Bożymi, czczący Boga i łączący się z nim poprzez "anihilacje" nie widział problemu w tym, że bierze udział w krzewieniu wojny, która kończy się śmiercią, głodem, kanibalizmem, gwałtami milionów ludzi. Czy to obłuda? Zaślepienie? Postawa Ojca Kapucyna nie jest jednoznaczna - z lektury książki odnoszę wrażenie, że on tak poświęcił się swojej roli w gabinetach Richelieu, że wierzył, że wszystko co robi - robi kierując się wyższym dobrem całej ludzkości. Aldous Huxley ukazuje jak niebezpiecznym jest "występowanie w nie swojej roli" wynikającej z naturalnego stanu rzeczy. Kapucyn miał być kapucynem - mnichem spędzającym czas na poście i modlitwie - nawracającym grzesznych, miał swoją żarliwość, której z pewnością mu nie brakowało przekazywać w sprawy religijne - a wszelakie próby ingerowania nie w swoją rolę kończą się zwykle tragicznie - czemu potwierdzenie dają słowa samego ojca Józefa na łożu śmierci: "Będę musiał z wszystkiego zdać relację Bogu-zdać relację Bogu". Kapucyn wiedział, że w rzeczywistości zatracił swoje prawdziwe powołanie. W świetle lektury, można śmiało porównać naszą szarą eminencję z Hitlerem, który również kierował się mocnym nacjonalizmem i "rasą Panów". Hitler używał być może bardziej drastycznych metod i działań bezpośrednich ale kapucyn robił praktycznie to samo podejmując takie a nie inne decyzje. Historia ich obu niesie ze sobą śmierć milionów ludzi. Podsumowując, uważam książkę za cenną przestrogę i naukę. Książka na pewno zainteresuje ludzi lubiących ciekawostki historyczne, bowiem opisana postać nie jest oczywista i bardzo znana. Autor podszedł do tematu niezwykle skrupulatnie - pomijając tylko to co nie miało praktycznie żadnego znaczenia. Pokazuje również jaki wpływ mają decyzje podjęte w zaciszach pałacy i dworów na życie wielu wielu ludzi, którzy żyli ówcześnie, ale również wiele pokoleń po wydarzeniach opisanych w książce.

Książka bardzo ciekawa, ale ciężko się ją czyta.

Książka bardzo ciekawa, ale ciężko się ją czyta.

1928

Wartościowa, choć niełatwa w odbiorze książka. Autor zahacza o historię, psychologię, naukę o duchowości, ogniskując spojrzenie na człowieku, który wiele uczynił, bo i wiele uczynić mógł.
Przy okazji Huxley prowokuje do zadania mnóstwa pytań i podrzuca czytelnikowi kwestie warte refleksji, swobodnie poruszając się wśród dzieł mistrzów pióra czy kreski (tu świetna analiza cyklu Callota).
Cieszę się, że wpadło mi w ręce to studium.

"Jako że duża część naszej osobowości jest z natury wprost bezdennie głupia, a my lubimy te głupotę i jesteśmy do niej przyzwyczajeni, stworzyliśmy wokół siebie świat, który w dużej mierze także jest głupi, by w nim żyć". s. 87
"Tworząc plan działania, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie będą jego rezultaty; plan trzeba realizować tak, jakby był celem samym w sobie. Oto naga prawda na temat polityki, lecz niewielu było jednak w historii polityków dość bystrych, by to dostrzec, lub - jeśli to dostrzegali - dość odważnych, by wypowiedzieć na głos tę niewygodną prawdę". s. 154-155

Wyśmienicie napisana historia życia jednego z architektów polityki europejskiej XVII w. Francois Le Clerc du Tremblay, znany bardziej jako Ojciec Józef, tytułowa "Szara Eminencja", doradca kardynała Richelieu, był postacią mroczną i niepokojącą. Z jednej strony zakonnik kapucyn, poświęcający długie godziny każdego dnia modlitwie i kontemplacji, z drugiej zaś polityk wyrachowany i bezwzględny, nie wahający się przed uwikłaniem Europy w zawieruchę wojny trzydziestoletniej i aprobujący wszelkie jej ofiary w imię nadrzędnego celu, którym było uczynienie z Bourbonów najsilniejszej dynastii, a z Francji największej z potęg ówczesnego świata. Książka Huxleya nie jest jednak biografią w sensie ścisłym. Podobnie jak "Diabły z Loudun" nie traktują wyłącznie o egzorcyzmach, tak i "Szara Eminencja" jest także, a może nawet przede wszystkim portretem epoki, w której wzajemne związki polityki i religii dyktowały odmienny niż dziś sposób widzenia świata. Z jednej więc strony elity przepojone wyrafinowanym mistycyzmem i duchem kontemplacji wywodzącym się od Pseudo-Dionizego Areopagity, poprzez "Obłok niewiedzy", po karmelitańskich mistyków z Hiszpanii. Z drugiej zaś bezduszność monarszego absolutyzmu, opętańcze wręcz przywiązanie do idei nie liczących się z cierpieniem całych narodów. Wbrew pozorom nie ma tu jednak akcentów antyreligijnych. Autor niejednokrotnie przestrzega przed pułapkami wypaczonej duchowości, perspektywicznie dostrzega jednak źródła jeszcze większego zła, w którym teocentryczna duchowość zastąpiona zostanie "ubóstwieniem" przywódców i narodów, kapitału i pieniądza.

• Powieść historyczna
  • Biografia
  • Biografie
  • Obyczajowe
  • Brak Legimi A

Aldous Huxley Szara eminencja. O władzy zza tronu, bezwzględności i polityce w służbie religii w czasach kardynała Richelieu Zobacz więcej