Partia. Sekretny świat komunistycznych władców Chin

Okładka książki Partia. Sekretny świat komunistycznych władców Chin Richard McGregor
Okładka książki Partia. Sekretny świat komunistycznych władców Chin
Richard McGregor Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Mundus nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Mundus
The Party. The Secret World of China's Communist Rulers
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2013-11-21
2013-11-21
Marek Król
Politologia Chiny KPCh partia komunistyczna

Autor przedstawia jak wygląda władza Komunistycznej Partii Chin od środka. Książka pewnie jest już trochę nieaktualna, bo przedstawia głównie wydarzenia z lat 1990-2010, ewentualnie wcześniejszych, a za dyktatury Xi Jingpinga pewnie wiele się zmieniło.

W książce omówione jest jak wyglądają relacje na szczycie partii i rozwiązywanie problemów oraz także na niższych poziomach hierarchii, gdzie regionalni liderzy prowadzą swoje państwa w państwie. Pokazana jest też relacja władz z chińską Armią Ludowo-Wyzwoleńczą, która stanowi dla nich duże niebezpieczeństwo, więc władze na nią chuchają i dmuchają. Autor przedstawia też jak kontrolowani są zdobywający ogromne fortuny przedsiębiorcy lub też jak kształtowana jest edukacja historyczna wśród Chińczyków. Dużo też jest mowy o ogromnych problemach z korupcją i głośnych aferach z nią związanych.

"Partia" wypełnia wszystkie luki i braki, o których pisałem w recenzji innej książki z wydawnictwa UJ a mianowicie "Dwóch głowach chińskiego smoka". Sekretne życie partii to klucz do zrozumienia nie tylko mechanizmów na szczytach władzy, ale również funkcjonowania skomplikowanego systemu społecznego. Obecność komunistycznych włodarzy we wszystkich możliwych przejawach życia to chińska codzienność (do partii należy blisko 80 milionów obywateli). Państwowy interwencjonizm widoczny jest przede wszystkim w biznesie, im większe przedsięwzięcie, tym większy udział partii w "doradzaniu" przedsiębiorcom. Wolny rynek, spontaniczny rozwój gospodarki to jedynie mit.
Działania partii mimo twardego kursu politycznego potrafią dopasować się do płynnych warunków funkcjonowania nowoczesnego świata. Generalnie wiele rzeczy zmieniło się w sposobie uprawiania polityki przez obecnych komunistów od czasów Mao poza podstawowym czynnikiem - to wciąż oni posiadają pełnię władzy w swoich rękach. Przynależność do partii wiąże się z licznymi korzyściami, dlatego 80 milionów Chińczyków zrobi wszystko, żeby nie utracić swojej uprzywilejowanej pozycji.
Warto w kontekście książki zastanowić się, czy obecne sukcesy gospodarcze i polityczne CHRL to rzeczywiście zasługa komunistycznych rządów i jak wyglądałyby Chiny, po 20 latach nieskrępowanego dyktaturą rozwoju?

Jak funkcjonuje Komunistyczna Partia Chin? Na czym polega jej siła? W czym tkwi jej niewątpliwy fenomen? Za pomocą jakich środków sprawia, że Chiny stają się coraz większą potęgą? Jakie skrywa tajemnice? Z czym i w jaki sposób się zmaga? Jak myślą i działają komunistyczni przywódcy? Na te i wiele innych pytań odpowiada Richard McGregor w książce pt. „Partia. Sekretny świat komunistycznych władców Chin”. (...) Świetny tytuł, znakomite kompendium wiedzy na temat współczesnych komunistycznych elit Chin, ich sposobu myślenia oraz działania. Obowiązkowa lektura dla wszystkich zainteresowanych Państwem Środka i Komunistyczną Partią Chin oraz interesująca propozycja dla osób, które poszukują książki, która przybliży ich do prawdziwego oblicza ChRL. Cała opinia dostępna na eChiny: http://echiny.pl/kultura/ksiazki/partia-sekretny-swiat-komunistycznych-wladcow-chin/

„Partia jest jak Bóg. Jest wszędzie. Tyle że podobnie jak Boga nie można jej zobaczyć”.

Znakomita i w pewnym stopniu unikalna publikacja Richarda McGregora, australijskiego dziennikarza i korespondenta przedstawiająca nam obraz dawnych i współczesnych Chin (jednego z największych, najpotężniejszych i najbardziej tajemniczych państw naszego globu) ukazany przez pryzmat rządzącej nimi przez dekady komunistycznej partii. Partii, która swymi mackami i zasięgiem objęła wszystkie, bez wyjątku, przejawy i aspekty życia politycznego, ekonomicznego, ideologicznego, wojskowego, medialnego, społecznego, obyczajowego, intelektualnego, kulturowego i szeregu innych, stając się niespotykaną polityczną machiną i wyznacznikiem zewnętrznego i wewnętrznego kierunku rozwoju Państwa Środka.

„Legitymizacja rządów Partii w dużej mierze wciąż zależy od gospodarki. Wzrost gospodarczy jest najistotniejszym filarem wspierającym kraj i motorem napędowym, zwiększania wpływów Chin na Świecie. Wzrost sprawia, że standard życia jest coraz wyższy, a polityka bardziej elastyczna; wzmacnia też wewnętrzne sieci nieformalnych powiązań i zwiększa zdolność wywierania nacisku na arenie międzynarodowej”.

Autor podpierając się swoim, prawie dwudziestoletnim, reporterskim doświadczaniem próbuje odkryć przed nami na czym polnego jej swoisty fenomenem, pozwalający (mimo upadku komunistycznych dyktatur i rządów w wielu miejscach Europy i Świata) wciąż utrzymywać się u steru władzy.

Zgłębić tajemnice tego państwa, wniknąć w warstwy psychologiczne i memtalne jej przedstawicieli, motywacje jakie nimi kierowały i kierują (częstokroć zupełnie niezrozumiałe dla nas Europejczyków),zobrazować jej struktury, hierarchię, zasady funkcjonowania na określonych polach, jej stosunek do historycznych procesów i wyzwań współczesności. Spuścizny ideologicznej i sposób jej postrzegania, procesów decyzyjnych oraz tego jak partia rozwijała się i przystosowywała na przestrzeni lat do zmieniających się wewnętrznych i międzynarodowych uwarunkowań.

„Partia dokładała wszelkich starań, by filary na których opiera się jej nieprzemijająca władza, pozostały ukryte za kulisami chińskiego życia publicznego, z dala od spojrzeń reszty świata”

Publikacja składa się z ośmiu, wyraźnie zarysowanych tematyczne rozdziałów ( poprzedzonych wstępem) z których każdy podejmuje problematykę jednego zagadnienia, związanego integralnie z Komunistyczną Partią Chin: partia a państwo, partia a świat biznesu, partia a kadry, partia a karabin, partia a korupcja, partia a regiony, partia a kapitalizm, partia a historia.

Całość poruszonych w tej lekturze zagadnień (wielopłaszczyznowych i posiadających różną naturę) podpartych naprawdę imponującą merytoryczną wiedzą i własnym bogatym bagażem doświadczeń, połączona z dobrym literackim warsztatem, który nie przytłacza czytelnika nadmiarem informacji, ilością faktów, postaci czy skomplikowanym nazewnictwem (oczywiście ze względu na specyfikę, nie da się tego niekiedy uniknąć) powoduje iż otrzymujemy niezwykle ciekawą, popularnonaukową pozycję o głębokiej i bardzo wszechstronnej treści.
Książka Richarda McGregora, poznała nam lepiej poznać współczesne Chiny i trochę inaczej spojrzeć na szereg wydarzeń i zjawisk, które co jakiś czas docierają do nas przy okazji różnych medialnych doniesień i komentarzy. Naprawdę warto.

• Azja
  • Chiny