Jesień

Okładka książki Jesień Adam Wajrak
Okładka książki Jesień
Adam Wajrak Wydawnictwo: Agora Cykl: Przewodnik prawdziwych tropicieli (tom 3) flora i fauna
flora i fauna
Przewodnik prawdziwych tropicieli (tom 3)
Agora
2011-01-01
2011-01-01
Michał Skakuj tropienie ślady tropy zwierzęta przyroda

Okładka książki Detektyw Wróbel i struty dziób Tomasz Samojlik, Adam Wajrak
Detektyw Wróbe... Tomasz Samojlik, Ad...
Okładka książki Detektyw Wróbel i złamane pióro Tomasz Samojlik, Adam Wajrak
Detektyw Wróbe... Tomasz Samojlik, Ad...
Okładka książki Europa. Opowieści podróżne Anna Arno, Dorota Chojnowska, Piotr Jagielski, Jarosław Klejnocki, Marcin Kydryński, Robert Makłowicz, Jarosław Mikołajewski, Katarzyna Nizinkiewicz, Marek Pernal, Małgorzata Rejmer, Michał Rusinek, Andrzej Stasiuk, Witold Szabłowski, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Paulina Wilk
Europa. Opowie... Anna Arno, Dorota C...

Mądra, zajmująca lektura o pasjonującej przyrodzie.

Mądra, zajmująca lektura o pasjonującej przyrodzie.

Polecam drugi tom książkowej serii tropicielskiej.

Polecam drugi tom książkowej serii tropicielskiej.

Pan Adam jak zwykle mnie nie zawiódł choć zaczynać od pająków, których się boję do dla mnie czytelnika nie lada wyzwanie ;) choć czytać o nich, a je widzieć to już bardziej przyjemna sprawa. To jest bardzo dobra książka jak każda tego autora. Choć niby pisana dla dzieci i do nich kierowana to jakoś nie czułam się z tym źle. Jest tak ujęta, że dorosły czytelnik nie poczuje się pominięty. O zwierzakach dowiemy się bardzo dużo. Żubry, kozice, pająki, ptaki nietoperze nie będą miały przed nami tajemnic. Nie wiedziałam, że pająki jak mają już swoją sieć zjadają ją codziennie pod koniec dnia (podobno dużo białka) i przed świtem tkają ją na nowo. Jak wejdziemy niekiedy w taką pajęczynę i im ją zepsujemy nic złego się nie stanie. Jest tutaj tyle ciekawostek, że nie sposób tego opisać. Cała przyjemność czytania, ale i oglądania. Ilustracje w tej książce są niesamowite. Po prostu piękne. Cała książka pięknie wydana, ale Wydawnictwo Agora nie raz to już pokazało. Udowodnili, że książki Pana Adama to mistrzostwo wydania. POLECAM !!!

Dzieci kochają obserwować, doświadczać, dowiadywać się. W rozwijaniu tych umiejętności i zdobywaniu wiedzy o otaczającym nas świecie pomoże nam seria książek „Przewodnik prawdziwego tropiciela” Adama Wajraka. My swoją przygodę z tymi książkami zaczęłyśmy od jesieni. Wszystko przez to, że chciałyśmy wejść w zbliżającą się porę roku i zobaczyć jak wiele jesteśmy w stanie zaobserwować. Z książką wybrałyśmy się do lasu i lekko zmęczone usiadłyśmy na ławce. Córka ćwiczyła schodzenie i wchodzenie na stół, a ja czytałam o… pająkach i ich zwyczajach. A później ruszyłyśmy w poszukiwaniu pajęczyn, pająków, obserwowałyśmy wygląd tych zwierząt, liczyłyśmy kończyny i sprawdzałyśmy czy wszystkie mają tyle samo. Udało nam się nawet podejrzeć akcję owijania owada pajęczyną.
W lekturze młodzi czytelnicy znajdą wiele interesujących informacji. Poza tekstem głównym nie zabraknie też wyróżnionych ciekawostek, pozwalających zachwycić się tą porą roku. Razem z autorem poznajemy nie tylko różne gatunki zwierząt, ale i regiony Polski. Każde miejsce przyciąga niezwykłością przyrody, kusi możliwością zobaczenia mieszkańców lasów i łąk w ich naturalnym środowisku, dowiemy się o wędrówkach zwierząt, ich zrachowaniach. Nie zabraknie też wielu cennych rad, w jaki sposób zachowywać się na szlaku, dlaczego worek na śmieci może być bardzo przydatnym wyposażeniem plecaka. Poza przygodą na łonie natury, na którą nie każdy ma czas znajdziemy wiele wskazówek, jak podglądać zwierzęta w mieście.
„Przewodnik prawdziwych tropicieli. Jesień” to interesująca lektura wprowadzająca młodych czytelników w świat przyrody, dostarczająca wiedzy na lekcje biologii, zachęcająca do samodzielnych wędrówek, długich spacerów, obserwowania trawników i krzaków, które dla zwierząt są miejscami tętniącymi życiem. Wielkim plusem książki jest to, że pokazuje małym czytelnikom środowisko bardzo im bliskie. Poza zachętą do obserwowania życia w pobliskim parku czy lesie, znajdziemy inspirację do wędrówek po górach, puszczach. Razem z przewodnikiem dzieci poznają żubry z Puszczy Białowieskiej, niedźwiedzie w tatrach, ptaki u ujścia Warty, wilki i jelenie w Bieszczadach. Nie zabraknie też zwinnych kozic. Obok zwierząt codziennie przez nas spotykanych spotkamy pająki i… modliszki, które większości z nas kojarzą się z egzotycznymi krajami, a nie z zimną Polską. Odkryjemy, że zwykłe leśne wrzosowisko to wielka metropolia tętniąca życiem współistniejących gatunków. Polska okaże się doskonałym miejscem do ćwiczenia umiejętności, które mogą w przyszłości przydać się w tropieniu bardziej egzotycznych zwierząt oraz pozwoli docenić egzotyczność zagrożonych gatunków. Poza ciekawostkami z życia fauny nie zabraknie wielu cennych informacji o florze. Młodzi czytelnicy dowiedzą się jak długo mogą rosnąć dęby, jakie drzewa są w Polsce najstarsze, największe (najwyższe, najszersze).
Całość napisana bardzo prostym językiem, przez co informacje są przyjazne zarówno dla przedszkolaków. Dobór treści sprawia, że chętnie sięgną po te książki również gimnazjaliści. Myślę, że jest to bardzo interesująca książka i warto ja zabrać w podróż z dzieckiem. Doskonałym uzupełnieniem tej lektury będzie duża mapa, po której można pisać pisakami suchościeralnymi. Dzięki temu dzieci razem z rodzicami będą mogły zaznaczać interesujące miejsca ma mapie. Prowadzone przez autora zapiski zachęcą do prowadzenia własnych zapisków, opisywania bliskiej przyrody.
Całość wzbogacono interesującymi ilustracjami Michała Skakuja. Kwadratowe, dobrze zszyte strony oprawiono w solidną, elastyczną oprawę, dzięki czemu lekka, ale obszerna książka jest dobrze zabezpieczona przed zniszczeniem w czasie wędrówek.

Te książki są fenomenalne! Niestety u nas w bibliotece dostępna jest tylko "Jesień" :( Ale Wajrak ma prawdziwy dar pisania dla dzieci o przyrodzie!

Napisany łatwym i przyjemnym językiem przewodnik dla wielbicieli pieszych wędrówek po lasach, polach, łąkach oraz miłośników górskich wypraw, czy "jaskiniolubów". Choć w tym przypadku określenie "przewodnik" to za dużo powiedziane.
Ale za to Wajrak, jak zwykle podołał wyzwaniu. Wydawać by się mogło, że jesień to pora roku, kiedy wszystko się kończy. Przyroda cichnie, zbiera się do zimowego spoczynku, liście zmieniają kolory, spadają z drzew, a przy okazji robi się szaro, buro i deszczowo. W lasach cichnie śpiew ptaków, a i pozostałe zwierzęta, gdzieś się pochowały. Znak to, że rychło zbliża się zima.
A jednak Adam Wajrak przekonuje, że jesienią też może być fajnie. Przy słonecznej pogodzie, spacerując przez pola albo łąki można się natknąć na drobne pajęcze nitki. To okres, w którym te owady przemieszczają się w inne rejony. To okres ptasich wędrówek. To okres, kiedy nietoperze zbierają się w stada i kierują się na zimowiska. To okres, kiedy w górach można spotkać pałaszującego niedźwiedzia. To również okres godowy jeleni, czy łosi. To okres, kiedy miłośnik zwierząt może naprawdę wiele wypatrzeć.
Ogólnie nie jest źle, a to zaledwie przedsmak tego, co przynosi kolejna pora roku, czyli zima.

2041

Adama Wajraka pamiętam od... od niepamiętnych czasów. Facet jest niesamowity, więc jeśli jeszcze Go nie "czytaliście", to koniecznie musicie te braki nadrobić. Oczywiście jedynie pod warunkiem, że kochacie zwierzęta i przyrodę. Bo Wajrak pisze tylko (aż!) o tym.
W "Jesieni..." znajdziecie bociany i żurawie, wilki i niedźwiedzie, pająki i nietoperze. Jeśli któreś z tych zwierząt nie budzą waszej sympatii, to po przeczytaniu tej książki na pewno budzić zaczną :)
POLECAM.

• Dla dzieci
  • Nauki o życiu (biologia, neurobiologia i pokrewne)

Dodaj cytat z książki Jesień