Scenografia

Okładka książki Scenografia Irena A. Stanisławska, Allan Starski
Okładka książki Scenografia
Irena A. StanisławskaAllan Starski Wydawnictwo: Wojciech Marzec literatura piękna
Wojciech Marzec
2013-11-06
2013-11-06

Okładka książki Przedszkolak. Wielki mały człowiek. Rozwój, wychowanie, zabawa Aleksandra Piotrowska, Irena A. Stanisławska
Przedszkolak. ... Aleksandra Piotrows...
Okładka książki Toksyczna matka Robert Rutkowski, Irena A. Stanisławska
Toksyczna matka Robert Rutkowski, I...
Okładka książki Jak tu nie zwariować. Na herbatce u psychiatry Edward Krzemiński, Irena A. Stanisławska
Jak tu nie zwa... Edward Krzemiński,&...

„Scenografia” to znakomicie wydany podręcznik dla studentów szkoły filmowej lub osób chcących pracować w zawodzie scenografa. Nie należę do żadnej z tych grup, ale odkąd sięgnę pamięcią, interesował mnie film i etapy jego powstawania. Dlatego też opowieść Allana Starskiego przeczytałam z ogromnym zaciekawieniem. Wszak pracował z Andrzejem Wajdą, Romanem Polańskim, Agnieszką Holland, Stevenem Spielbergiem przy takich filmach jak: „Panny z Wilka”, „Pianista”, „Plac Waszyngtona”, „Lista Schindlera”. Wspaniale było poczytać o pomysłach, projektach, dokumentacji filmowej, tworzeniu dekoracji, kłopotach i sukcesach. Ta książka to nie tylko fachowa wiedza, ale też niezwykła podróż po świecie filmu.

"Scenografia" zainteresowała mnie przede wszystkim z racji uprawianego zawodu: architekt oraz nauczyciel akademicki. Uznałam bowiem, że historie i opisy w niej zawarte mogą być pomocne w mojej pracy zawodowej. I tak faktycznie było. Zwłaszcza pomocny okazał się rozdział na temat kolorów i kadrowania.
Muszę jednak przypisać pewien edytorski minus tej książce: otóż posiada ona niestety błędy ortograficzne: w rodzaju "w oparciu o" zamiast w oparciu na, czy też na hali zdjęciowej, zamiast w hali zdjęciowej.
Myślę, że tekst zdobywcy Oskara powinien być lepiej zredagowany przez wydawnictwo.
Pomimo tych uwag, książka jest na pewno znakomitym podręcznikiem dla przyszłych a także i praktykujących już scenarzystów.

Muszę jednak przypisać pewien edytorski minus tej książce: otóż posiada...

Na 100% nadaje się na prezent. Nie można się oderwać. Świetnie się czyta. Pełna ciekawostek z pracy scenografa. Rzetelnie, od serca napisana. Polecam!

• Film
  • Mam