Drugie dziecko

Data 1. wydania:
2012-01-01
Dariusz Guzik
Dariusz Guzik

Bardzo dobrze sie czyta, chociaz to juz kolejna ksiazka tej autorki ktora czytam i zawsze mnie drazni glowna bohaterka, ksiazka wciaga, historia wielowatkowa, polecam

Tempo przez większą część książki było strasznie nużące. Jednak z czasem nabrało tempa i ostatnie strony pochłaniało się w zawrotnym tempie.

Mimo ciekawego pomysłu, strasznie mi się ciągnęła przygoda z tą książką. Długie opisy, mnóstwo powtórzeń. Jako kryminał - marniutki. Czekałam na fajne powiazanie tragicznej historii sprzed lat z zagadkowymi morderstwami i ... się zawiodłam.

Klasyczny kryminał obyczajowy . Dość tragiczny i dlatego chyba godny przeczytania .

Polecam!
Bardzo wciągająca. Historia zagmatwana, napisana tak, że kilkukrotnie można zmienić podejrzanego a ten prawdziwy wcale nie jest brany pod uwagę.
Pióro Pani Link jak zawsze na najwyższym poziomie!

Polecam!
Pióro Pani Link jak zawsze na najwyższym poziomie!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciężko opisać emocje jakie się budzą po przeczytaniu tej książki. Na pewno jest smutek, rozgoryczenie i żal. Bardzo poruszyła mnie historia tego małego chłopca, mam złość na Fionę że tak postąpiła, że nie odwiedziła go ani razu, jak można się tak obejść z upośledzonym dzieckiem. Nawet jak miał później 60 lat, ale umysł nawet wtedy miał dziecinny. Jego oddanie do tego potwora także można było inaczej załatwić, Fiona mogła anonimowo powiadomić służby, gdzie on przebywa, wtedy miałby szanse na inne mniej brutalne życie. Tak samo mam złość na Lesslie że nie powiedziała mu, że Fiona już nie wróci, zostawiła go w tych męczarniach tak jak jej babcia pozwalając nadal łudzić się i czekać. Inaczej wyobrażałam sobie ich spotkanie, nie podobało mi się zakończenie tego wątku. Łudziłam się że Brian rozpozna w Leslie Fionę i jego wyczekiwanie dobiegnie końca. Wątek Gwen jej podwójnej osobowości tak mocną mną nie wstrząsnął, ot zwykła historia kryminalna. Za to sprawa małego Briana zostanie we mnie na zawsze, poruszyło mnie to dogłębnie. Polecam przeczytać książkę mimo bardzo długich opisów, które wg mnie warto przebrnąć bo dzięki nim ma się poczucie jakby się było na tej farmie widziało te bezkresne łąki i czuło zapach i wilgoć morza. Dzięki Link bliższe memu sercu są te krajobrazy i na dłużej zostają w pamięci takie miejsca, które autorka tak szczegółowo opisuje.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Powiem tylko polecam!!! Cieszę się, że mam możliwość przeczytania, że kiedyś przypadkiem natrafiłam.... POLECAM

Bardziej refleksja niż recenzja.
Właśnie skończyłam. To nie pierwsze moje spotkanie z powieściami Charlotte Link, ale żadna nie wzbudziła we mnie chęci podzielenia się emocjami, jakie odczuwam po przeczytaniu tej pozycji. Uważam ją za dramat z kryminałem w tle. Dla mnie to obraz tego, co wojna uczyniła z ludźmi i jak wieloletnie ma to skutki. Jako osoba już nie najmłodsza, osobiście znałam ludzi, którzy tę traumę przeżyli. W życiu nie przyszłoby mi do głowy osądzać ich późniejsze postępowanie.
Pomyślcie, gdyby Hitler nie napadł na Polskę, gdyby Anglia nie wypowiedziała Niemcom wojny, gdyby nie było nalotów na Londyn, z powodu których zginęła cała rodzina Briana, a Fiona została siłą ewakuowana z takim balastem, gdyby Arvil nie był autystykiem, gdyby Emma nie umarła... Trudno oczekiwać od małej dziewczynki czy nawet nastoletniego chłopaka - dorosłych zachowań, zwłaszcza w trudnych czasach. A potem było jeszcze trudniej i ciężej, błędne (choć nie do końca zawinione) decyzje obfitowały w brzemienne skutki. I tak do trzeciego pokolenia. Nie każdy potrafił sobie poradzić. Tak odebrałam wydźwięk narracji, a morderstwo to tylko straszny finał.

Bardziej refleksja niż recenzja.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Tytuł mógłby grzmieć wszyscy są podejrzani (prócz mordercy). Autorka z wolna podsuwa tropy, miesza szyki, dodaje wątków, trzeba cierpliwie dotrzeć do zakończenia by się mocno zdziwić.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo ciekawa historia, długo ze mną pozostała. Chociaż zazwyczaj nużą mnie książki tej autorki (zbyt ciężkie opisy) i tak je czytam, ponieważ są dobrze dopracowane i mają fajny klimat.