Okładka książki Tradycja chrześcijańska. Historia rozwoju doktryny. Tom I: Powstanie wspólnej tradycji (100-600) Jaroslav Pelikan
Jaroslav Pelikan Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Mysterion religia
religia
Mysterion
The Christian Tradition: A History of the Development of Doctrine. Volume 1: The Emergence of the Catholic Tradition 100–600
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2008-01-01
2008-01-01
Marta Höffner
Jaroslav Pelikan Historia rozwoju doktryny Tradycja chrześcijańska

Historia idei w oderwaniu od historii - doświadczenia i praktyki. Taki był zamysł Autora i został w 1.tomie świetnie zrealizowany.

Tylko czytanie jest taką męką, jakbym w albumie ze zdjęciami ukochanej widział tylko... rentgenowskie zdjęcia jej szkieletu.

Na półkach: , , , , , ,

Jaroslav Pelikan podjął w niniejszej pracy zagadnienie formowania się doktryny chrześcijańskiej w okresie od roku 100 do 600. Książka przynależy więc zarówno do zagadnień historii Kościoła, jak i historii idei – sam Autor tak ją klasyfikuje. Mimo iż została napisana dość trudnym naukowym językiem, to także czytelnicy bez akademickiego przygotowania teologicznego mogą po nią sięgnąć. Myślę, że warto, ponieważ Pelikan obszernie przedstawił najważniejsze zagadnienia doktryny, a więc tego, w co Kościół wierzy, czego naucza i co wyznaje. Dużo miejsca poświęcił polemice ortodoksów z myślą klasyczną, żydowską, później zaś także z różnymi herezjami. Najwięcej miejsca zajmują w książce zagadnienia dotyczące Trójcy Świętej oraz wcielenia Chrystusa. Autor omawia zarówno wkład Wschodu, jak i Zachodu chrześcijaństwa w formowanie się wspólnej tradycji. Dużo jest uwag natury językowej, które zainteresują hellenistę czy latynistę. Należy podkreślić wysoki poziom edycji – Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego zadbało o ładny wygląd, korektę, a także wykaz bibliografii, indeks oraz index locorum. Sądzę, że to pozycja, po którą powinni sięgnąć nie tylko teologowie, ale także chrześcijanie, którzy chcą wiedzieć, w co wierzą.

Tomasz Babnis

• Teologia