Vinland Saga, Volume 1

Okładka książki Vinland Saga, Volume 1 Makoto Yukimura
Okładka książki Vinland Saga, Volume 1
Makoto Yukimura Wydawnictwo: Kōdansha Cykl: Saga Winlandzka (tom 1-2) komiksy
komiksy
Saga Winlandzka (tom 1-2)
ヴィンランド・サガ
Kōdansha
2013-10-14
2013-10-14
Stephen Paul

Okładka książki Providence. Tom 1 Jacen Burrows, Alan Moore
Providence. Tom 1 Jacen Burrows, Alan...
Okładka książki H.P. Lovecraft: Nawiedziciel mroku H.P. Lovecraft, Gou Tanabe
H.P. Lovecraft... H.P. Lovecraft, Gou...
Okładka książki Inspektor Akane Tsunemori #1 Akira Amano, Hikaru Miyoshi, Gen Urobuchi
Inspektor Akan... Akira Amano, Hikaru...

Wikingowie w wydaniu japońskim.
Dziwne? Jak się okazuje, niekoniecznie.
Chociaż przyznam, że moja pierwsza myśl była właśnie taka.
Jednak na szczęście, ciekawość była o wiele większa, ponieważ dzięki temu poznałam początek (bo to przecież zaledwie pierwszy tom),emocjonującej historii, rozgrywającej się w świecie mroźnej północy.

Głównym bohaterem jest Thorfinn, syn Thorsa. Początkowo poznajemy go jako tajemniczego młodzieńca, który nie ma rodziny i zdecydowanie nie może stanowić sam o sobie.
Kolejne rozdziały to retrospekcja, w której Thorfinn jest jeszcze szczęśliwym dzieckiem, mieszkającym w maleńkiej wiosce na Islandii, z rodzicami i siostrą.
Beztroskie dzieciństwo burzą dramatyczne wydarzenia, które naznaczą się na całym życiu chłopca.

Japończycy mają wyjątkową zdolność do kreślenia emocji, w sposób poruszający i zapadający w serce.
Odkąd czytam mangi, czyli od około sześciu lat, nie przestaje mnie zdumiewać, że ich twórcy są tak mocno uwrażliwieni na człowieka, i to co w nim najlepsze i najgorsze.
Nie napotkałam jeszcze żadnego wyjątku od tej reguły, a “Saga Winlandzka” jest jej znakomitym zobrazowaniem.

Wszystko ze sobą wyśmienicie współgra, scenariusz, dopracowane postaci oraz kreska, która niby nie wyróżnia się niczym szczególnym, a jednocześnie idealnie oddaje surowość krajobrazów, twardość charakterów i brutalność rzeczywistości.

Polecam zdecydowanie, nie tylko wielbicielom mang😊

Wikingowie w wydaniu japońskim.
Dziwne? Jak się okazuje, niekoniecznie.
Chociaż przyznam, że moja pierwsza myśl była właśnie taka.

Głównym bohaterem jest Thorfinn, syn...

Jedna z najlepszy mang jakie czytałem. Szybko wciąga.
Dobrze ułożona, jasna linia czasu. Wszystko jest zrozumiałem, proste a zarazem złożone. Ciekawa historia wyjaśniana krok po kroku. Jeśli ktoś Wikingów i choć trochę się w tym orientuje to będzie w swoim żywiole.
Polecam i zabieram się za kolejne tomy.

Jedna z najlepszy mang jakie czytałem. Szybko wciąga.
Polecam i zabieram się za kolejne tomy.

Saga Winlandzka #1

9/10

Wprowadzenie do tej serii trzyma wysoki poziom. Styl rysowania jest rewelacyjny. Podobnie ma się sprawa z rysunkami, które są bardzo szczegółowe i dynamiczne, jeżeli chodzi o sceny walki. Fabularnie zapowiada się ciekawie i mocno.

Saga Winlandzka #1

9/10

1953

Winlandia jest określeniem wybrzeża Ameryki Północnej, które w X. wieku odwiedzili wikingowie. Jednakże wbrew temu co sugeruje tytuł akcja mangi rozgrywa się nieco później – w XI w., a sama Winlandia jest jedynie wspominana. Co zatem ma tak naprawdę do zaoferowania pierwszy tom?

Na łamach pierwszego tomu czytelnik śledzi losy grupy wikingów pracujących jako najemnicy pod przewodnictwem Askeladda. Głównym bohaterem jest tu jednak tak naprawdę młody wojownik Thorfinn. Pomimo tego, że walczy dla Askeladda, to jednocześnie co jakiś czas wyzywa go na pojedynek, bo chce go zabić, aby pomścić śmierć swojego ojca.

Początek tomu to tak naprawdę pokaz możliwości wikingów. Zarówno sprytem, jak i umiejętnościami bojowymi są w stanie pokonać każdego. Czasami wprawdzie odnosiłem wrażenie, że trochę przesadzono z ich niezwyciężonością, ale jest to raczej element konwencji.

Na samym początku tomu można też lepiej poznać bohaterów. Nie są tu oni przedstawiani w heroiczny sposób. Askeladd jest bardzo cyniczny i zależy mu głównie na pieniądzach. Z kolei Thorfinn jest pozbawiony złudzeń i jego jedynym celem życia jest zemsta za ojca.

Dużą część tomu stanowi retrospekcja wyjaśniająca początki relacji Askeladda i Thorfinna. Pokazane są tutaj relacje w ówczesnym społeczeństwie – jest to dosyć gęsta sieć intryg, w której stara się zachować pozory. Honor czy uczciwość szybko przegrywają tutaj w konfrontacji z chłodnym pragmatyzmem.

Rysunki w tomie są bardzo udane. Szczególnie zapadają w pamięć sceny walki, które są bardzo dobrze rozplanowane pod względem kadrów, dzięki czemu można niemal w filmowy sposób śledzić przebieg starć.

Pod sam koniec tomu są pewne dodatki. Jest parę krótkich historyjek humorystycznych i o ile te osadzone w świecie przedstawionym były takie średnie, to rozbawiły mnie opowieści z życia autora. Poza tym duży plus za mapy ułatwiające umieszczenie poszczególnych miejsc akcji.

Pierwszy tom bardzo dobrze zachęca do zapoznania się z resztą tomów serii. Mam nadzieję, że kolejne mnie nie rozczarują.

Saga winlandzka  to historyczna manga opowiadająca  o podbojach wikingów z XI wieku.  Ciągnąca się od ponad 15 lat  epopeja uzyskała uznanie wśród krytyków i miłośników japońskiego komiksu. Świetnie przyjęty na świecie tytuł doczekał się też ekranizacji w formie anime.  W Polsce tytuł wydaje Hanami w wersji  zawierającej dwa tomy w jednej publikacji.

Akcja mangi rozpoczyna się podczas bitwy, gdzie banda wikingów-najemników dowodzona przez niejakiego Askeladda ma okazje wykazać się swoimi umiejętnościami i planowaniem. Podczas starcia młody chłopak o imieniu Thorfinn daje popis swoich umiejętności i w zamian za przyniesienie głowy wrogiego dowódcy ma zostać spełnione jego jedno życzenie. Tym życzeniem okazuje się pojedynek z Askeladdem. Co może stać za takim działaniem?

Saga winlandzka to naprawdę dobra manga. Po przeczytaniu pierwszego tomu jestem bardzo ciekawy, co wydarzy się dalej i jak potoczą się losy bohaterów. Znajdą tutaj coś dla siebie zarówno fani historii jak i miłośnicy opowieści o zemście i oczywiście fani dobrej mangi także nie mają powodu do odpuszczania Sagi. Gorąco zachęcam  do zapoznania się z tą serią, bo czuje w kościach, że dołączy ona do mojego grona ulubieńców.

Akcja mangi rozpoczyna...

Jak czytam tom pierwszy, to czuję że mam do czynienia z rewelacyjną serią.

Jak czytam tom pierwszy, to czuję że mam do czynienia z rewelacyjną serią.

Fajne, ale myślę że inna kolejność, na jaką postawiono w anime miała lepszy wydźwięk. Czekam na dalsze tomy, żeby dowiedzieć się co się stało po zakończeniu sezonu.

Jestem pozytywnie zaskoczona. Próbowałam kiedyś czytać książkę właśnie w stylu czasów wikingów i poległam z nudy jeszcze przed 30 stroną.
Tu, mimo że początek jest bez szału i miałam przez to obawy, jest super.
Pierwsze rozdziały teraźniejszości były średnie, przynudnawe. Ale gdy zaczęliśmy poznawać przeszłość, życie bohatera, postacie związane z nim to już całość wyskoczyła na o wiele ciekawsze tory. Co jest też ciekawe, bo przez fragment teraźniejszości bohatera wiemy (mniej więcej) co było w jego przeszłości. A mimo to o tej przeszłości chcę się dowiedzieć więcej :) A dzięki temu i o jego przyszłości.

Tu, mimo że początek jest bez szału i miałam przez to obawy, jest super.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Bardzo dobrze narysowana manga opowiadająca niesamowitą historie.

Bardzo dobrze narysowana manga opowiadająca niesamowitą historie.

• Manga
  • Mangi