Kodeks Bracholi dla rodziców. Jak mieć dziecko i nie zwariować

Okładka książki Kodeks Bracholi dla rodziców. Jak mieć dziecko i nie zwariować Matt Kuhn, Barney Stinson
Okładka książki Kodeks Bracholi dla rodziców. Jak mieć dziecko i nie zwariować
2013-11-06
2012-10-02
Piotr Kamiński

Okładka książki The Playbook. Podręcznik podrywu Matt Kuhn, Barney Stinson
The Playbook. ... Matt Kuhn, Barney S...
Okładka książki Kodeks Bracholi Matt Kuhn, Barney Stinson
Kodeks Bracholi Matt Kuhn, Barney S...

Do tej książki trzeba mieć naprawdę spory dystans. Kolorowa, z obrazkami i bardzo humorystyczna. Nie znajdziecie tutaj poważnych porad, ale można się trochę pośmiać.

Hahah, nigdy nie oglądałam Serialu "How I met you mother" i nie mam zamiaru, ale ta książka, humor jej autora i bohatera znakomicie zdała egzamin na poprawienie mi nastroju i podniesienie kącików ust w górę.

Dla czytelników, którzy umieją przymknąć oko na tego typu żarty:P

łJej humor dotyka niezbyt górnolotnych, raczej prymitywnych żartów, ale niezwykle błyskotliwych :D Jakbym czytała słowa pisane przez niektórych z moich kumpli. :P...

Książka w większości zabawna.

Książka w większości zabawna.

Po prostu Barney! hasztagserduszko

Po prostu Barney! hasztagserduszko

A więc zostaniesz rodzicem.
Być może zadajesz sobie teraz dramatyczne pytania:
✓ Czy będę dobrym ojcem lub dobrą matką?
✓ Czy podołam wydatkom?
✓ Czy mogę jeszcze uprawiać seks?

Cóż, odpowiedzią na wszystkie te wątpliwości jest twarde, solidne nie. Ale to, że Twoja egzystencja stała się nagle wielką śmierdzącą kupą na płótnie życia, nie oznacza, że Twój dzieciak musi wyrosnąć na taką samą miernotę, jaką Ty już wkrótce się staniesz. Dlatego właśnie napisałem tę książkę – aby nauczyć Cię, jak być megamamą lub turbotatą.
Dzięki kolorowym ilustracjom, interaktywnym stronom, a nawet wskazówkom, jak zmienić zwykły wózek w brachowóz, Kodeks Bracholi dla Rodziców wyposaża Cię we wszystkie narzędzia niezbędne do wychowania dziecka tak, aby było prawie tak samo zajebiste jak ja. Prawie.

Książka została napisana przez Barneya Stinsona-największego podrywacza na całym świecie, któremu nie może się oprzeć żadna kobieta. Jest jednym z głównych bohaterów w serialu How I Met Your Mother, którego scenarzystą jest Matt Kuhn. Tych dwóch Panów nauczy nas w tej książce legen-waitforit-darnych piosenek, jak ulepszyć wózek dla dziecka, jak odczytać tajną wiadomość na pieluszce dziecka oraz jak przeżyć ten okropny czas, który zaczyna się od momentu gdy dowiadujemy się, że będziemy mieli dziecko.

Uwielbiam HIMYM i jeszcze bardziej Barneya. Od dłuższego czasu chciałam przeczytać tą książkę, ponieważ uwielbiam humor z serialu i byłam ciekawa czy książka też zachowa poziom. I.... zawiodłam się. Mocno.

Książka jest napisana bardzo lekkim językiem. Przekleństwa też możemy tutaj znaleźć. Kodeks Bracholi dla rodziców jest pełen, powiedzmy, dziwnych żartów. Rozumiem, że Barney jest podrywaczem i tylko dziewczyny i cycki mu w głowie, ale jego postać w serialu, choć jest czasem chamska, to jednak potrafi zachować jakiś poziom. A Barney z książki? Dno. W każdej linijce możemy znaleźć jakiś żałosny żart lub dziwną metaforę. Aż ma się ochotę odłożyć tą książkę i nigdy do niej nie wracać.

Jeśli jednak pominiemy sprawę języka to książka jest wynikiem ciekawego pomysłu. Listy, w których mamy ile zapłacimy za dziecko, pytania które mamy zadać niani, ilustracje. Wszystko byłoby zabawne, ciekawe i przyciągające uwagę. Niestety pewna, wiadoma już nam rzecz, to zepsuła...

Patrząc na stronę techniczną książki-jest podzielona na 4 działy:
-Jak zajść w ciążę?
-Jesteś w ciąży... co dalej?
-Wczesne dzieciństwo
-Brzdąclandia
W każdej części mamy kilkanaście spraw do omówienia. Każda sprawa zajmuję jedną do dwóch stron w naszym Kodeksie. Znajdziemy gdzieniegdzie nawet ankiety, które mamy sami wypełnić. Szablony zaproszeń, oświadczeń, zabawek.

Jeśli będziecie wychowywać dziecko według zasad z tej książki, na pewno nie będzie ono normalne. Będzie albo zajebiste albo dziwne. Zależy jak zinterpretujecie tą książkę ;)

Podsumowując, jestem rozczarowana tą książka. Moje uwielbienie co do bohatera o imieniu Barney osłabło i to mocno. Jeśli jesteście fanem HIMYM i sądzicie, że możecie zaryzykować relacje z serialem dla tej książki to przeczytajcie, ale jeśli czujecie, że przez nią możecie znielubić osobę Barneya a przez to serial, to nie bierzcie jej do ręki. Wybór pozostawiam wam :)

Ocena: 4/10

A więc zostaniesz rodzicem.
Być może zadajesz sobie teraz dramatyczne pytania:
✓ Czy będę dobrym ojcem lub dobrą matką?
✓ Czy podołam wydatkom?
✓ Czy mogę jeszcze uprawiać seks?

Książka jest podzielona na cztery działy: jak zajść w ciążę, Co dalej, wczesne dzieciństwo oraz brzdąclandzia. W książce mamy omówione wszystkie ważne sprawy: od kupna wózka, przez wybranie imienia po podróże. Wszystko jest napisane z humorem. Mamy pełno diagramów, niektóre do wypełnienia dla przyszłych rodziców. Wszędzie są ilustracje, co chwila możemy je zobaczyć. Przy każdej ilustracji gęba mi się uśmiechała.

Książkę napisał Barney Stinson i Matt Kuhn. Barney jest jednym z głównych bohaterów bardzo popularnego serialu How I met your mother, czyli Jak poznałem waszą matkę. Jak wiadomo jego rola tam polega na podrywaniu każdej pięknej kobiety. Natomiast Matt Kuhn jest scenarzystą tego jakże cudownego serialu. Autorzy są ciekawi. Wydaje mi się, że główni z ich powodu, wile osób sięga po tą książkę, między innymi ja. :)

Kodeks w teorii ma nam pokazać jak powinniśmy opiekować się dzieckiem. Ale bądźmy szczerzy, jak obaczycie jak to jest napisane i jakie są tam porady, będzie cie wiedzieli, że lepiej ich nie używać. W tej książce macie wszystko czego nie powinniście robić mając dziecko, czego w ogóle nie powinniście robić. Ale jedno jest pewne, przy tej książce na pewno się uśmiejecie. Chcecie mieć zwykłego dzieciaka, które będzie miało po kolei w głowie. Zapewne chcecie, kto by nie chciał.... no może tylko autorzy tej książki :)

Podsumowując, jeśli jesteście fanami serialu How I met your mother bądź macie dziecko, bądź nie macie co robić sięgnijcie po tę pozycję.

Jeśli Barney nie może być moim mężem, chcę by został chrzestnym mojego dziecka! Szczerze powiedziawszy nie mam dzieci i nie jestem pewna czy w przyszłości chciałabym posłużyć się kodeksem w celu zasięgnięcia rady gdyż nie posiadają one sensu, udokumentowania naukowego i medycznego znaczenia. Chciałabym do niego natomiast zajrzeć w celu poprawy nastroju ;) Już od słów wstępu Stinson twierdzi, że po urodzeniu dziecka życie się kończy. W tym momencie, absolutnie się z nim zgadzam.

Tak samo jak i w pozostałych poradnikach tegoż autora wszystko należy traktować z przymrużeniem oka, w przeciwnym wypadku można by było pomyśleć, że serię książek napisał psychopata. „Podpalanie robali”, ”Zaglądanie pod spódniczki” i „Skuteczne ukrywanie wzwodu” to tylko niektóre czynności, których Barney nauczyłby Waszych synów.
Wykreowany bohater serialu „Jak poznałem Waszą matkę” najzwyczajniej w świecie boi się odrzucenia przez przyjaciół: Lily i Marschalla, w momencie gdy na świat przyszedł ich potomek – Marvin, któremu to Stinson dedykuję książke

What’s up? Staracie się o dzidziusia? W książce znajduje się mnóstwo quizów, rysunków, zdjęć wykresów, które przekonują do tego, ze jesteście za młodzi i za piękni na to by marnować sobie życie tonąc w pieluchach. Polecam fanom serialu i osobom, które z dystansem podchodzą do życia. Jeśli na serio staracie się o dziecko, zwłaszcza przez długi czas – nie czytajcie. Jeśli nie wiecie jednak jak się zabrać do roboty, wujek Barney Wam wszystko wytłumaczy :)

Szczerze powiedziawszy liczyłam na coś nieco innego. Mimo, iż czasami uśmiechnęłam się to ogólnie książka okazała się monotonna, usypiająca i momentami niesmaczna. „Playbook” zdecydowanie bardziej przypadł mi do gustu.

Nie tak śmieszna jak serial.
Plus za ładne wydanie z twardą oprawą.
Za cenę okładkową (34.90 zł) - nie polecam; za cenę z outletu świata Książki (9,99 zł) - ok, może być.

Nie tak śmieszna jak serial.
Plus za ładne wydanie z twardą oprawą.

• Egzemplarz recenzencki
  • Satyra
  • Egzemplarze recenzenckie

Dodaj cytat z książki Kodeks Bracholi dla rodziców. Jak mieć dziecko i nie zwariować