The Killing Place

Okładka książki The Killing Place Tess Gerritsen
Okładka książki The Killing Place
Tess Gerritsen Wydawnictwo: Transworld Publishers Ltd Cykl: Rizzoli/Isles (tom 8) kryminał, sensacja, thriller
Rizzoli/Isles (tom 8)
The Killing Place
Transworld Publishers Ltd
2011-01-06
2011-01-06

Czternaście nocy Margaret Atwood, Jo...
Okładka książki Studentka Gary Braver, Tess Gerritsen
Studentka Gary Braver, Tess G...

Jestem pod wrażeniem, naprawdę świetna książka, chyba do tej pory to najlepsza część serii. Świetnie napisana, chwilami wzruszająca do łez, bardzo polecam!

szczerze mówiąc, za każdym razem, kiedy zabieram się za kolejną książkę Tess Gerritsen jestem już przekonana, że nie dam się zaskoczyć. wręcz w tym przypadku przygotowywałam się, że będzie to jeden ze słabszych elementów tej serii. opis nie brzmiał zbyt zachęcająco i pewnie gdyby nie to, że mam do tej autorki 100% zaufanie nie zdecydowałabym się na sięgnięcie po tą książkę {oczywiście dodatkowo jest to element serii, którą uwielbiam, więc właściwie nie miałam wyboru}. i jak zwykle mówi się, żeby nie oceniać książki po okładce to w tym wypadku nie warto oceniać książki po opisie. moim zdaniem jest kompletnie źle skonstruowany i ani trochę nie oddaje klimatu wydarzeń z książki. książki, którą jest absolutnie cudowna. jak dla mnie seria Rizzoli i Isles już od kilku tomów zgarnia same dziesiątki i ,,Dolina umarłych’’ niczym się w tym wypadku nie różni. napięcie jakie buduje ta książka od pierwszych stron, które jednocześnie właściwie nie słabnie do samego końca sprawia, że od tej książki właściwie nie da się oderwać. jednocześnie to jak zagmatwane są tutaj wydarzenia, do tego stopnia, że momentami naprawdę łatwo się pogubić, właściwie tylko podkręca atmosferę zagadki, którą człowiek chce rozwiązać razem z bohaterami. ta część jest kolejnym powodem, dla którego będę polecać tę serię całym sercem.

Tym razem wpadamy w łapy sekty i cichego miasteczka oddalonego od cywilizacji. Maura musi walczyć o przetrwanie chociaż jej przyjaciółka już zorganizowała jej pogrzeb. Ktoś tu mocno miesza w sprawie ale kto i w jakim celu? Tego musi się dowiedzieć Rizzoli.

Jak dla mnie książki Tess są jak narazie pewniakiem i biorę w ciemno. Tak też jest przy tej części.

Każdy tom serii z Jane Rizzoli i Maurą Isles jest unikalny, z różnie rozłożonymi akcentami zła i poczucia bezsilności wobec niego. Ten rozpoczyna się jako seria niefortunnych przygód, w które podejmując niezbyt rozsądne decyzje wplątuje się Maura, coraz bardziej sfrustrowana romansem bez perspektyw z księdzem Danielem Brophym.

Na konferencji naukowej patologów spotyka doktor Isles kolegę ze studiów Douga Comleya. Ulega jego namowom, aby z nim, jego trzynastoletnią córką Grace i parą jego przyjaciół, Arlo i Elaine, spędzić weekend w górach w stanie Wyoming. Jest wyjątkowo śnieżna zima, gubią drogę, samochód grzęźnie, a oni lewo żywi docierają do opuszczonej w dolinie kolonii dwunastu domków, noszącej nazwę Królestwo Boże. W górach nie ma zasięgu, nie mogą więc liczyć na pomoc, zwłaszcza że nikt nie wie, dokąd się wybierali.

Mijają dni, do Bostonu docierają wieści o znalezionych w górach śmiertelnych ofiarach. W spalonym samochodzie zwłoki są trudne do zidentyfikowania, ale wszyscy, może z wyjątkiem detektyw Rzzoli, są absolutnie pewni, że wsród ofiar jest Maura Isles.

Kryminalny thriller rozgrywa się w hrabstwie Sublette w Wyoming i w Równinie Aniołów w Idaho. Uczestniczą w nim lokalni policjanci i mieszkańcy oraz przybyli z Bostonu Jane Rizzoli, agent Gabriel Dean i Anthony Sansone. Przewodnikami po upiornej scenie zbrodni, którą reżyseruje prorok Jeremiah Goode, jest z jednej strony pracownica opieki społecznej Cathy Weiss, a z drugiej opiekujący się od pewnego momentu Maurą szesnastoletni Julian Perkins*.

Jednak bodaj największą niespodziankę w tej niezwykle ciekawej, obfitującej w zwroty akcji powieści, odkrywa w finale doktor Isles, a potwierdza ją pewien nobliwie wyglądający starszy pan ze strzelbą.

*Angielski przydomek Rat, nadany chłopakowi przez dziadka, w polskich uszach nie brzmi tak fatalnie jak Szczurek. Natomiast spośród trojga lektorów ośmiu dotychczas przeze mnie wysłuchanych audiobooków serii, najbardziej mi się podoba Marcin Popczyński. W pewnym sensie rozumiem jego decyzję, aby najczęściej występujące w tekście nazwisko Rizzoli zastępować imieniem Jane. Unika w ten sposób konfliktu między wymową włoską i angielską.

Na konferencji naukowej patologów spotyka...

Niespodziewany kryminał, w którym jest wszystko - sekta, molestowanie nieletnich, porzucenia nastolatków, skażenie środowiska, burze śnieżne, śmiertelne rany, tajemnicze zniknięcia, grzebanie za życia, korporacyjny spisek, itp. itd. A u zarania dziejów był grzech. Bardzo dobra.

Maura Isles jedzie na konferencję patologów, na której spotyka znajomego ze studiów. Daugh namawia ją, by razem zwiedzili zasypane śniegiem Wyoming. Ich samochód wpada do rowu i zmuszeni zostają do poszukania schronienia. Gdy docierają do ośnieżonej doliny, zastają tam dwanaście identycznych domów porzuconych przez mieszkańców. Co wydarzyło się w wiosce Królestwo Boże? Gdzie są wszyscy mieszkańcy? Czy Maurze grozi śmiertelne niebezpieczeństwo? Co stanie się ze Szczurkiem?

Bardzo dobrze napisana książka, do końca trzyma w napięciu. Autorka genialnie tworzy atmosferę tajemnicy, łatwo wyobrażałam sobie wymarłą dolinę przysypaną śniegiem. Nie zastanawiajcie się, tylko śmiało sięgnijcie po ósmy to przygód Isles i Rizzoli.

W trakcie czytania książki miałam myśli, że to nie to, że ta akurat część z całego cyklu odbiega za bardzo od reszty, ale koniec książki i rozwiązanie całej sprawy wynagrodziło mi wszystko !

Bardzo dobry kryminał. Świetnie się czytało. Zaskakujący. Dla mnie jeden z najlepszych jak do tej pory z tego cyklu.

Podoba mi się ta książka. Tym bardziej , że pominęłam ją czytając cykl o Rizzoli i Isles , a z następnego tomu dowiedziałam się mniej więcej co się będzie działo i jak " Dolina umarłych"się skończy. Nie miałam ochoty jej czytać - okazało się , że nieslusznie , bo akcja prowadząca do zakończenia była ciekawa , a zakończenie mimo wszystko zaskakujące.
Mam jednak zastrzeżenie. Podczas identyfikacji zwłok standardem jest sprawdzenie karty dentystycznej. Autorka pominęła to , żeby móc wprowadzić kilka wzruszających scen. Czytelnikom zwykle nie przeszkadzają takie rzeczy ponieważ kierują się emocjami , a nie analizą książki. Ale ja przeczytałam wiele - bardzo wiele- kryminałów i podświadomie wyłapuje takie nieścisłości. Denerwują mnie , ponieważ mam wrażenie , że autorka robi ze mnie idiotkę. Książka i bez tego jest ciekawa, te dodatkowe sceny są zupełnie niepotrzebne. Domyslam się dlczego tak się dzieje - osób , które zwracają uwagę na nieścislości jest niewiele , opłaca się przypodobać wszystkim innym więc logika nie ma znaczenia. Mogę tylko odjąć ze 2 gwiazdki , co i tak nie zmieni niczyjego podejścia do tych spraw.
Pozdrawiam z odrobinę smętną miną.

Mam jednak zastrzeżenie....

To kawałek dobrego kobiecego kryminału. Ciekawa i wciągająca historia. Główne bohaterki - z różnym zapleczem życiowym, w jakże odmiennej sytuacji - a jednak się przyjaźnią i wspierają.
Mocno wciągnął mnie mroczny zimowy nastrój, dało do przemyślenia - co zrobić, gdy my uzależnieni od cywilizacji, nowoczesności, ciągłego kontaktu ze światem, prądu - znajdziemy się w sytuacji zgoła odmiennej. Poza tym postać proroka i temat sekt religijnych - nieodmiennie fascynujący.
Trochę cukierkowe zakończenie - ale bez przesady.
Kupuję następną Tess.

• Tess Gerritsen