Bajki La Fontaine'a

1997-01-01
1997-01-01
24 min.
Anna Trznadel-Szczepanek

Okładka książki Le loup et lagneau et 3 autres fables de la Fontaine Jean de La Fontaine, Sebastien Pelon
Le loup et lag... Jean de La Fontaine...
Okładka książki Złota księga mądrych bajek Ezop, Fedrus, Jean de La Fontaine, praca zbiorowa
Złota księga m... Ezop, Fedrus, Jean ...

Prześliczna książka z klasycznymi baśniami Jean de La Fontaine .
Twarda oprawa. Kredowy papier. Duża czcionka. Cudownie ilustrowana całymi stronami. Tekst jest wtopiony w ilustrację ale tylko na jednolitym tle. Jest to przeważnie błękitne niebo , czy zielona łąka. Zawsze po lewej i prawej części strony od góry.

Śliczne wierszowane bajki , które znamy wszyscy i pokolenia na nich się wychowały. Zawsze po podanym tytule, pod spodem podano autora, który przetłumaczył bajkę z francuskiego na język polski. Przykładowo będzie to: Stanisław Trembecki, Władysław Noskowski.
Znajdziemy tu takie tytuły jak: Konik polny i mrówka, Dyliżans i mucha, Kot i małpa, Dzban z mlekiem, Lampart i małpa, Dwa muły, Pies i wilk, Lis i winogrona, Delfin i małpa, Lew i mucha, Jeleń chory, Zając i żaba, Pasterz i ryby, Kogut i lis, Lwica i niedźwiedzica, Chłop, lis i pies, Człowiek i dwa osły, Lew i strzelec, Szczur i żaba, Wilk i baranek, Szerszenie i pszczoły, Szczur i ostryga, Koń i osioł, Wilk i owce, Żółw i zając, Dąb i trzcina, Uszy zająca, Drwal i śmierć, Żółw i dwie kaczki, Pasterz i morze.

Bajki przede wszystkim o zwierzątkach, dzieciaki przez to ogromnie je lubią. Proste, nieskomplikowane rymy a morał bajek zawsze ponadczasowy i wiele przekazuje małym czytelnikom. Pod postaciami zwierząt występują ludzie , oswajamy się z ich wadami, przywarami ,zaletami i wyciągamy wnioski.

Polecam! Coś pięknego!

Prześliczna książka z klasycznymi baśniami Jean de La Fontaine .

Śliczne wierszowane bajki , które znamy wszyscy i pokolenia...

Bajki z morałem i jeszcze pisane wierszem to jest coś, co moje maluchy baaaardzo lubią. A ich Mama lubi je tak samo mocno. Polecam

Myśląc o autorach dziecięcych bajek, jednym z pierwszych, który przychodzi do głowy jest Jean de La Fontaine. Jego wierszowany styl w połączeniu z sympatycznymi zwierzakami uosabiającymi ludzkie cechy i przywary sprawia, że bajki czyta się z zaciekawieniem i uśmiechem na twarzy. Tym bardziej, że mimo swoich lat wciąż pozostają aktualne. To właśnie ten uniwersalizm, pokazujący, że choć czasy się zmieniają, to ludzie na przestrzeni wieków pozostają wciąż tacy sami, jest tym, co wyróżnia twórczość La Fantaine’a.

Bajek w książce jest ponad trzydzieści – jedne zabawne, inne nieco smutne, ale wszystkie prawdziwe, życiowe i z przesłaniem. Moim faworytem, niezmiennie od lat, jest bajeczka o kogucie i lisie (kto nie czytał, niech nadrabia zaległości!). Duże, kolorowe ilustracje sprawiają, że jest to lektura odpowiednia już dla młodszych dzieci, którym czytać mogą rodzice. Twarda oprawa sprawi z kolei, że książka posłuży nam dłużej.

To już kolejna książka z serii bajek wydanych przez Wydawnictwo Edukacyjne Greg, którą polecam. Tym bardziej, że tym razem trochę uciekliśmy od współczesności. To wciąż aktualny klasyk, który warto mieć na półce w pokoju dziecka.

zaczytana.com.pl

Jean de La Fontaine to żyjący w XVII wieku pisarz, którego nazwisko jest dość rozpoznawalne. Jeśli chodzi o utwory najbardziej znane są ,,Kruk i lis" oraz ,,Żółw i zając", które także znalazły się w tym zbiorze.

Książka ma lekko usztywnianą okładkę i bardzo ładne żywe, kolorowe, naturalne ilustracje. Rzadko który wiersz zajmuje tylko stronę, zazwyczaj są na kilka. Cechą charakterystyczną tych bajek jest to, że wszystkie zawierają w sobie morał. Zazwyczaj zwracają uwagę na to, by doceniać to, co się ma, być uprzejmym dla innych, pomagać w potrzebie, nie chcieć się wzbogacić na krzywdzie innych. Bajki pokazują także, że nieuczciwość nie zawsze popłaca.

Z racji tego, że pisarz żył kilkaset lat temu, język także jest starodawny, ale zrozumiały dla wszystkich odbiorców. Utwory są wierszowane i przełożone przez kilku tłumaczy, lecz mimo to zachowały spójność. O autorze słyszałam sporo, ale nie miałam wcześniej okazji, by tak dokładnie zapoznać się z jego twórczością. Nie wiem, dlaczego ,,Dziewczyna z rozbitym dzbanem" została przetłumaczona jako ,,Dzban z mlekiem", ale nie będę w to wnikać.

Bajki Jeana de La Fontaine'a to ładnie wydany zbiór wierszowanych bajek. Mimo tego, że ma już 10 lat, nadal wygląda bardzo elegancko, nawet lepiej, niż niektóre wydane współcześnie. Ze swojej strony mogę jedynie go polecić, jeśli jeszcze nie znacie twórczości pisarza. Na samym końcu została zawarta krótka notatka o autorze.

Moja ocena: 5,5/6

Bajki Jeana de La Fontaine'a (1621 - 1695) francuskiego pisarza, który ma ich w swoim dorobku blisko 250, są dobrze znane i cenione od pokoleń również w Polsce. Każda z nich jest swoistą lekcją dla maluchów, przekazuje ponadczasowe wartości oraz kształtuje w dzieciach właściwe postawy. Między innymi dlatego, mimo upływu lat, nadal chętnie po nie sięgamy. Z jednej strony moralizują z drugiej ich czytanie sprawia wielką frajdę i to niewątpliwie jest fenomenem twórczości Fontaine'a, który treść do swych bajek czerpał z twórczości pisarzy starożytnych. W swoich utworach poruszał najróżniejsze ludzkie przywary jak naiwność czy pycha podkreślając przy tym jak cennymi zaletami u ludzi jest szczerość, prostota, naturalność i życzliwość.

Dziś zaprezentuję piękny zbiór klasycznych, rymowanych bajek Fontaine'a pt. "Bajki La Fontaine". W tej niezwykłej publikacji dzieci znajdą 33 utwory autora, zarówno te popularne jak np. Żółw i zając, Czapla, Kruk i lis, po zupełnie nieznane mi tytuły. Przyznam szczerze, że tych, które czytałam po raz pierwszy w życiu jest znacznie więcej niż tych, które pamiętam z dzieciństwa. Lektura jest więc zarówno dla moich dzieci jak i dla mnie samej prawdziwym skarbem.

Publikacja opatrzona jest bardzo kolorową szatą graficzną. Na jej kartach maluchy znajdą naprawdę fajne, proste ilustracje w dość zabawny sposób odzwierciedlające tekst. Niedługie, rytmiczne rymowanki, opracowane przez kilku różnych autorów, ze względu na swój styl, będą natomiast zrozumiałe raczej dla starszego dziecka, na etapie szkoły podstawowej. Jest to klasyka, którą powinien znać każdy z nas, powinno czytać ją każde dziecko, bo warto. Kto z nas nie słyszał bajki o Żółwiu i Zającu, którzy brali udział w wyścigu. Jakże zaskakujące jest jej zakończenie? Druga równie popularna bajka o kruku i lisie charakteryzuje postawę chytrego i przebiegłego lisa oraz próżnego i łasego na pochlebstwa kruka. Przesłanie utworów jest zawsze ponadczasowe a co ciekawe każdy wiersz uczy czytelnika czegoś innego.

Bajki La Fontanie'a są uniwersalne i z upływem lat nadal nie tracą na wartości. Mimo swej pouczającej wymowy każda z historii jest interesująca, często zabawna i groteskowa a ich bohaterami są najczęściej zwierzęta. Nic więc dziwnego, że tak bardzo podobają się dzieciom. Mnie oczarowały już dawno, w dzieciństwie, i dlatego dziś tym chętniej przybliżam je moim dzieciaczkom. Takie zbiory są tym fajniejsze, że zawsze można znaleźć w nich coś ciekawego, poznawać niezliczone nowe historie, przeżywać niesamowite przygody i mieć pod ręką fajną bajeczkę na dobranoc. Zachęcam gorąco do lektury, myślę, że po ten uroczy zbiór będą z ochotą sięgać dzieci przez długie lata. ;)

Wciąż aktualne choć tak wiekowe. Dziś nie powstają bajki o tak olbrzymim zabarwieniu moralizatorskim, a szkoda. Klasyka ma to do siebie, że nie zostanie wyparta przez współczesną papkę, jednakże może być tak, że po prostu o niej zapomnimy, bo de la Fontaine nie leży na księgarnianych witrynach, nie jest na liście top 10, a szkoda, bo wkrótce nasze dzieci nawet w szkole nie będą miały okazji zapoznać się z jego twórczością.

• Mam w domu
  • Baaardzo dawno...