Zaklinacz czasu

Patronat LC
Mitch Albom
2008 ocen 351 opinii
literatura piękna 288 str.
The Time Keeper

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Znaczenie czasu

44 Link do recenzji

2008 ocen

Jakby to było, gdybyśmy znali konsekwencje naszych decyzji, zanim ostatecznie byśmy je podjęli?

„Zaklinacz czasu” to książka, która otwiera inne horyzonty myślowe, dotyczące upływu czasu.
Zwraca uwagę na to, że kiedyś istniał świat bez świadomości zjawiska przemijalności.
Wszak drzewa, kwiaty, zwierzęta, ptaki, owady czasu nie liczą.
Liczymy go, z pełną świadomością...

Nie czytałem tylnej okładki, a mógłbym... historia prosta jak budowa cepa i zakończenie Łopato logiczne, bo w końcu cep się zużył w trakcie lektury. Krótka historyjka do zapomnienia, bo raczej zapamiętać tej książki nie warto.

Książka intryguje, budzi wątpliwości, wręcz zmusza umysł czytelnika do rozważań nad istotą czasu, jego wykorzystania, przemijania. Na kartkach książki poznamy historię Dora, którego młodość koncentrowała się na mierzeniu wszystkiego wokół i który jako pierwszy zaczął odmierzać czas. Spotkamy również Sarah, młodą i zakochaną dziewczynę, dla której czas okazuje się zbyt...

Chciałabym móc zawrócić czas chociaż raz.
Do momentu w bibliotece, kiedy sięgnęłam po tę książkę.

Nie sięgnęłabym.

***

A w zasadzie wystarczyło dobrze przyjrzeć się okładce.

"Dla miłośników Alchemika".

Ostrzeżenie było wyraźne.
I napisane nie najmniejszą możliwą czcionką.

Wina jest moja.

***

Druga kiążka Alboma, którą przeczytałam.
Więcej nie będzie.

Wariacja na temat tego co by było, gdyby Paolo Coelho napisał "Opowieść Wigilijną." Prosta opowieść dla tych, którzy (jak ja) chcą wierzyć, że karma zawsze wraca, a każdy błąd da się naprawić z większą lub mniejszą pomocą nadprzyrodzonych sił. Trzy pozornie niemożliwe do powiązania ze sobą historie splatają się w rozczarowujący swoją oczywistością sposób. Wątki grzecznie...

Kiedy zobaczyłam tytuł książki nie wiedziałam czego się spodziewać. Spotkałam się z trzeba bohaterami, tak różnymi od siebie, w innej sytuacji życiowej, w innym wieku. Wszyscy na życiowym zakręcie. Spodobało mi się powiązanie trzech losów całkiem odrębnych postaci.

Zakop się pod grubym kocem, wcześniej wyposaż się w jakieś płyny, żeby nie odwodnić organizmu, jedzenie Ci nie potrzebne, i rozpocznij czytanie fascynującej książki. To jest jedna z tych książek, które będą Ci zatykały gardło.
Oczywiści najpierw wypożyczyłam z biblioteki, później obdarowałam wszystkich bliskich, na końcu kupiłam sama sobie, żeby była tylko moja.

Książka trafiła do mojej biblioteczki już bardzo dawno temu i w końcu nadszedł moment gdy po nią sięgnęłam.
Powieść opowiada historię trojga osób, które w efekcie łączą wspólne losy. Trzeba przyznać, że w związku z układem testu książkę czyta się bardzo sprawnie. Co do jej fabuły to zdecydowanie ma głębsze przesłanie i raz na jakiś czas można po coś takiego sięgną jednak...

„Zaklinacz czasu” opowiada rzeczy nam oczywiste. Każda egzystująca osoba ma poczucie czasu. Każdy z nas wypełnia go na swój sposób. Jednym ciągle się śpieszy i narzekają na brak czasu, inni natomiast mają go zbyt wiele. Różni ludzie, różne potrzeby, różne podejście do życia, cele i pragnienia, albo ich brak. To wszystko decyduje o tym, jak wykorzystujemy dany nam czas.

Tak...

Lekturę "Zaklinacza czasu" Mitcha Alboma zostawiłam sobie na tegoroczny październik nie bez kozery. Z opisu książki wynikało, że książka daje do myślenia i zostaje w pamięci, więc chciałam ją przeczytać w czasie kolejnej rocznicy moich urodzin. Mam za sobą przeczytane inne książki autora ("Pięć osób, które spotykamy w niebie", "Jeszcze jeden dzień").

Głównymi bohaterami...

Dyskusje