A lasy wiecznie śpiewają

Trygve Gulbranssen Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: A lasy wiecznie śpiewają (tom 1) powieść historyczna
Og bagom synger skogene
2013-11-18
1938-01-01
Henryk Goldman, Henryk Leśniewski
Zysk i S-ka
saga rodzinna literatura skandynawska
Og bagom synger skogene
A lasy wiecznie śpiewają (tom 1)
powieść historyczna
2013-11-18
Henryk Goldman, Henryk Leśniewski
saga rodzinna literatura skandynawska

"Z Góry Śmierci życie doczesne wydaje się jedynie tylko krótkim popasem pomiędzy wiecznością, z której przybywamy, a wiecznością, w którą idziemy (...) wędrując z jednej wieczności w drugą, nosimy w sobie cząstkę boskości, jeżeli w ciągu tego krótkiego popasu na ziemi nie żyjemy jak ślepcy. Nosimy w sercach naszych coś z naszego Pana."

Niespieszna saga o twardych,...

Pięknie snująca się saga rodzinna. Wśród dzikiej, nieokiełznanej przyrody rozgrywają się niełatwe losy bohaterów. Trudne doświadczenia i nieszczęścia kształtują charaktery podobnie na przestrzeni lat. Książkę czytałam z wielką przyjemnością podczas jesiennych wieczorów. Polecam miłośnikom prawdziwej wielowątkowej powieści z doskonale nakreślonymi postaciami. Żal było się...

Dzisiaj będzie o kultowej powieści, która po raz pierwszy w Polsce ukazała się w 1938 r. I choć pisarz od przeszło pól wiek nie żyje, to jednak poruszane w niej problemy ludzkie istnieją i towarzyszą nam stale. To, co najbardziej uderzyło mnie w tej przetłumaczonej na trzydzieści języków powieści, to sposób w jaki została napisana. Pomijając zapierające dech opisy...

Przeczytałam tę powieść ponad 25 lat temu. Od tego czasu wracam do niej wtedy, kiedy jest mi źle i muszę wrócić do podstaw człowieczeństwa. Sięgnąć do głębi istnienia człowieka, jego związków z naturą, prostoty życia... Cudowna, niepowtarzalna, wyjątkowo "plastyczna" powieść o walce ale jednocześnie symbiozie człowieka z przyrodą, o zmaganiu się z niesprawiedliwością,...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przeczytana, na półce:)

Nigdy wcześniej nie czytałam tak pięknej opowieści o sensie i mądrości istnienia... Autor jest mistrzem. Szkoda, że tak mało pisał.

Książka niesamowitej urody. Narracja i styl pisarski, który już zdał się odejść odżył na nowo. Opisy i atmosfera żyją w niej swoim życiem ( przyroda, tradycja). Punkt widzenia świata pokolenia, które już odeszło, ale może do nasz przemówić przez literaturę.

"Kultowa powieść skandynawska, która na długo zostaje w sercu!" -raczej kultowe przynudzanie. Skandynawów stać na więcej

To przepyszna książka. Niezwykle klimatyczna, spokojna i zachwycająca. Człowiek delektuje się każdą stroną. Cieszę się, że ten rok kończę tak magiczną opowieścią. Opowieścią, która uspokaja i daje nadzieję. Takich opowieści sobie i Państwu życzę.
Polecam

Świetna, klimatyczna powieść na długie zimowe wieczory, z ciepłym kocykiem, herbatką i trzaskającym mrozem za oknem to zestaw wprost idealny :)

Dyskusje

1 378