Pamiętniki 1939-1945

Okładka książki Pamiętniki 1939-1945 Adam Ronikier
Okładka książki Pamiętniki 1939-1945
Adam Ronikier Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Literackie
2013-11-30
2001-01-01
okupacja Polska pamiętniki okupant wspomnienia

Wydana dwie dekady temu książka uchodzi dziś w pewnych kręgach za pozycję niemal kultową. Dość powiedzieć, że ceny wersji drukowanej na portalach aukcyjnych sięgają kilkuset złotych! Postanowiłem sprawdzić, o co w tym wszystkim chodzi.

Czy pamiętniki Adama Ronikiera mogą powiedzieć nam jeszcze coś nowego o II wojnie światowej? Tak, bo stanowią perspektywę środka - nie wojskowych czy dowódców, ale też nie zwykłych obywateli, ale tej garstki przedwojennej elity, która zdecydowała się pozostać kraju i działać społecznie dla ludności będąc zmuszoną w ten sposób do dogadywania się z okupantem.

Ronikier był więc de facto dyplomatą, w dodatku postacią tragiczną - z jednej strony za sam fakt prowadzenia rozmów z nazistami dostawało mu się od Polaków, z drugiej nie bał się mówić Niemcom wprost o ich zbrodniach, co naraziło go m.in. na pobyt w więzieniu.

Słowem, ciekawa, choć napisana może mało efektownym skrupulatnym stylem dawnych urzędników książka.

Książkę tę czytałam dość dawno temu i mimo że nie pamiętam szczegółów dotyczących treści to pamiętam dobrze duże wrażenie, jakie na mnie wywarła. Autor pamiętników to człowiek starej daty, "starego świata" w najbardziej pozytywnym rozumieniu tego określenia- z zasadami, wykształcony, rozważny, roztropny, dobrze wychowany. Książka uczy mądrego patriotyzmu polegającego na pracy dla kraju, pomocy krajanom, uczy rozważnego działania w trudnych warunkach. Takie właśnie książki powinny być podstawą formacji młodego pokolenia Polaków. Nie "odwaga tchnąca szałem, która na oślep leci bez oręża" (cytując Asnyka),a odwaga czynienia pożytecznych rzeczy w trudnych warunkach. Bardzo podoba mi się też styl Autora- zwięzły, konkretny, dający jasną informację.

Naprawdę ilość gwiazdek powyżej nie oddaje oceny tego niezwykłego dokumentu. Takiego materiału o czasach II wojny na terenach polskich jeszcze w ręku nie miałem. Przedstawia pewien rzadki sposób myślenia o państwie, polityce i służbie wobec obywateli. Zobaczymy przy okazji obraz polskiej inteligencji, zachowania i rozmowy są tutaj kluczowe dla naszej dzisiaj opinii. Musimy przy tym wiedzieć że takie postawy powszechne nie były jednak dlatego jest to unikalny materiał z naszej historii. Poza tym chciałbym zwrócić uwagę na język jakim autor się posługuje... dobrze że wydawcy zachowali "melodię" tekstu. Koniecznie proszę przeczytać, jeśli ktoś choć trochę interesuje się tamtym okresem i co ważne myśleniem w szerszym tego słowa znaczeniu.

• Do kupienia
  • Polityka