Czerwona gorączka

Okładka książki Czerwona gorączka
Andrzej Pilipiuk Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Światy Pilipiuka (tom 2) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Światy Pilipiuka (tom 2)
Fabryka Słów
2013-10-20
2007-04-26
Pilipiuk

Autor zdecydowanie powinien trzymać się postaci dr Skórzewskiego i Roberta Storma, być może to bardzo subiektywne odczucia ale każde opowiadanie z tymi bohaterami jest już na starcie dużo lepsze niż historie bez konkretnych znanych osób. Zbiór bardzo nierówny nawiedzony pociąg z Piłsudskim bardzo fajny a inne różnie.... Biorąc pod uwagę całokształt twórczości 5/10 ocena.

Zwariowane opowiadania, które czyta się z przyjemnością.

Opowiadania.

"Czerwona gorączka" była moim kolejnym spotkaniem z twórczością Andrzeja Pilipiuka. Jak zwykle mamy tutaj gamę różnych opowiadań. Są tutaj zarówno opowiastki przesiąknięte absurdem, abstrakcją i groteską, jak i historie z tajemnicami w tle. W niektórych z nich nie brakuje gwałtownych zwrotów akcji i zaskakujących zakończeń. Wadą tego zbioru jest fakt, że obok dobrych...

Tę serię zaczęłam od końca. Ta część jest druga w kolejności czytając „po Bożemu” i trochę to czuć że to jakby początki tej serii. Każde z tych opowiadań oczywiście w klimacie Pilipiuka ale jakby takie jeszcze na pół mocy jeżeli chodzi o abstrakcje, wariactwo i element zaskoczenia. Przez co czytanie idzie ciut oporniej, ale tylko ciut. Mając w głowie ostatnie części daje...

Zbiór opowiadań przyjemy tak jak poprzedni.
Muszę niestety przyznać że poprzedni cykl przypadł mi bardziej do gustu.
W danym zbiorze opowiadania rozkręcały się wolno, z początku bywały niestety nudnawe, dopiero później wskakiwały na ciekawsze tory.
Oczywiście część była ciekawsza niż reszta, szkoda że autor zamieścił tylko jedno opowiadanie z Skórzewskim.
Ocena byłaby o...

Trochę się zawiodłem. Jakby to był debiut, dałbym szóstkę. Teraz jest pięć i myślę, że to uczciwa ocena.
I jak zawsze opowiadania pana Pilipiuka dają pożywkę dla literackich skojarzeń - to nie zarzut! Na przykład "Szynka" swobodnie nawiązywała do "Ostatniego dnia stworzenia" Jeschkego.

Duże rozczarowanie. Ani śmieszno, ani straszno. W większości irytujące, megalomańsko-szowinistyczne fantasmagorie...
Zmusiłem się by doczytać z nadzieją, że trafię w końcu na jakieś dobre pilipiukowe opowiadanie - niestety im dalej, tylko gorzej. A ostatnia opowieść była tak żenująca, że skłoniła mnie do napisania tych słów co uczyniłem z wielką przykrością, bo nie tego...

Tyle pomysłów na różne światy... to aż niemożliwe żeby wszystko wychodziło z jednej głowy. Podziwiam. Niestety większość historii nie zapadło mi w pamięć.

Można cenić zbiory opowiadań przede wszystkim za to, że mają w sobie krótsze formy opowiadań, opowiastek – ogólnie różne oblicza autora, który pisząc każde oddzielne opowiadanie, skupia się na czym innym, odbywa lot w innym świecie, prezentuje różne wyobrażenia, ale przede wszystkim zachowuje swoją umiejętność literacką i swój styl czyli pisarskie wyrachowanie.
U Pilipiuka...

4 568