Legendy chrześcijańskie. Antologia

Okładka książki Legendy chrześcijańskie. Antologia Stanisław Klimaszewski, Luigi Santucci
Okładka książki Legendy chrześcijańskie. Antologia
Stanisław KlimaszewskiLuigi Santucci Wydawnictwo: Wydawnictwo Księży Marianów PROMIC religia
religia
Wydawnictwo Księży Marianów PROMIC
1988-01-01
1988-01-01
Adam Szymanowski
legendy religia antologia chrześcijaństwo

😜

😜

Legendy zawarte w tej antologii są przepiękne. Jest w nich wiele wspaniałych historii, które pozwalają spojrzeć na pewne sprawy zupełnie z innej strony. Warto zanurzyć się w ich treści.

Z perspektywy czasu ocenią jako zestaw pobożnych bajek dla chrześcijan - idealny suplement fantastyki dla dzieci. Generalnie ciekawe i dość bogate historie z cudami i morałami.

Uwielbiam ją. Sięgam po nią w każdej wolnej chwili, mimo że znam te legendy prawie na pamięć :) Chyba nigdy się mi nie znudzi :)

Poza oficjalnym kanonem Pisma Świętego do bogatej tradycji religijnej należą zachowane i przechowywane jako apokryfy nie mieszczące się w oficjalnym przekazie opowieści o tym, co działo się za czasów Jezusa kiedy chodził po ziemi. Do takich należą obrazki o małym Panu Jezusie, który wskrzesza ptaszki, który uzdrawia chore zwierzątka, który lata z motylkami na trawie. I choć wzbudzają nasz uśmiech na twarzy są one zapisem tego, jak bardzo pierwsi autorzy potrzebowali cudownych i pełnych nieprawdopodobnych czynów opowiadań, które dla pobożnego prostego ludu miały być takim motywującym i wzmacniającym elementem ich wiary. Nam ludziom współczesnym niezwykle trudno uwierzyć jest w cuda, bo przesyceni jesteśmy naukową terminologią. Postęp technologiczny poszedł tak daleko do przodu, że otoczenie jesteśmy rzeczami, które będące wyrazem osiągnięć ludzkiego umysłu i jego nieprawdopodobnych możliwości powodują, że nie jesteśmy w stanie akceptować czegoś, co ten rozum nie jest w stanie nam wyjaśnić. Zaczyna nam brakować miejsca na wiarę, wydaje się ona anachronizmem, by nie powiedzieć przesądem. Doceniając ludzki rozum, ba, stawiając go na piedestale odrzucamy wszystko, co irracjonalne i niemożliwe do wyjaśnienia. Dlatego z takim powątpiewaniem wczytujemy się w te na poły bajkowe opowieści i właśnie w tej przestrzeni baśni, bajek je lokujemy, uważając, że wynikały one z naiwności i braku wiedzy osób tamtych czasów. Gdzie wszystko, co można by wytłumaczyć, spychane było w przestrzeń nadprzyrodzoności. Jednocześnie kiedy jednak spotkamy na swej drodze lub doświadczamy coś, czego nie potrafimy zinterpretować, wtedy stajemy się bezradni, i jak dzieci stajemy wobec tajemnicy. I wtedy na pomoc przychodzą nam wszystkie te spisane i zaprezentowane historie. Nie możemy być tak bardzo pewni, że już znamy odpowiedzi na wszystkie pytania, że potrafimy wszystko wyjaśnić i zrozumieć. Bo wtedy stajemy się niczym bogowie, ale tacy fałszywi, napompowani i napuszeni przekonani o swojej omnipotencji, podczas gdy tak naprawdę w obliczu Boga jesteśmy pyłkiem na wietrze. I wtedy przypominają się nam, brzmiące w uszach, słowa Chrystusa, że jeśli nie staniemy się jako dzieci nie wejdziemy do królestwa niebieskiego. Te barwne i pełne dziecięcego uroku legendy, odsłaniają nam inne oblicze chrześcijaństwa, w którym jest miejsce na nie zbadane i zracjonalizowane działania, gdzie jest i miejsce na cud. Spotkanie z ludźmi, którzy zaufali i uwierzyli Bogu, to spotkanie z tymi, którzy nie postawili rozumu na piedestale, ale z pokorą pochylili się wobec wszechmocy Boga i uznali swoją małość, iż wszystko, co dostali mają od Niego. Współczesny człowiek z trudnością schyla głowę i nie lubi klękać, a Bóg pokazuje nam, że tylko w takiej postawie poznajemy prawdę o sobie. Pycha nas szybko zniszczy, a przekonanie o własnej nieomylności już niejednego doprowadziło do upadku. Poczytajmy więc z otwartością umysłu historie nieprawdopodobne, a jednak prawdziwe.

• Religia
  • W biblioteczce