Tak trzymać. Niepokonani, niepokorni

Okładka książki Tak trzymać. Niepokonani, niepokorni Stanisława Fleszarowa-Muskat
Okładka książki Tak trzymać. Niepokonani, niepokorni
Stanisława Fleszarowa-Muskat Wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie Cykl: Tak trzymać! (tom 3) literatura piękna
Tak trzymać! (tom 3)
Wydawnictwo Morskie
1988-01-01
1988-01-01

Ta część była dla mnie najbardziej wciągająca, ze wszystkich trzech to właśnie ta jest najbardziej przesycona emocjami. Rozwiązuje wiele spraw bieżących ale i starych mających swój początek w poprzednich częściach. Czas jej osadzony został w okresie trwania II wojny światowej i kończy się wraz z jej końcem. Tą wielowątkowość jaką nadaje fabule swojej powieści Fleszerowa Muskat właśnie w niej docenia się najbardziej. Wojenna przewrotność losu została odzwierciedlona w życiu każdego z bohaterów, przeżywamy z nimi min.: obozy, rozstrzelania, walkę, konspirację, ukrywanie się, volksdeutch, zdrady, nie zabrakło kilkukrotnych wymownych przedstawień kruchości życia tamtych dni. Giną niewinni, a wojna jest niesprawiedliwa pod każdym względem. W tej części pod jej ciężarem toczy się a w niektórych przypadkach i rozstrzyga życie dobrze znanym nam bohaterów, których zdążyliśmy już dostatecznie polubić by czuć żal i rozgoryczenie, oraz czerpiąc chwile wytchnienia gdy i ich spotyka trochę szczęścia w nieszczęściu. Fleszerowa mistrzowsko odwzorowała to jak bardzo wojna rozbijała rodziny, jak rozrzucała bliskich sobie ludzi, niepewność każdej następnej godziny, wszelkie upokorzenia i upodlenia okupacji, oraz życia w ukryciu, ból, przewrotność losu i decyzji. Warto czytać, myśleć, płakać i cieszyć się tą nie zniszczoną jeszcze poetycką wyobraźnią nowoczesnych pisarzy prawdziwą obyczajową prozą ukazującą wojenne sprawy i emocje takimi jakimi były na prawdę, zasięgać je z pierwszej ręki. Trzecia część to dopełnienie losów składające w całość historię zawartą we wszystkich trzech tomach i rozwiązujące ją. Stawia nas przed bólem ginącej Gdyni, który możemy zrozumieć znając już trudy i przywiązanie bohaterów do miasta, które wybudowali własnymi rękoma. Stawia nas przed nadzieją gdy te miasto opuszcza okupant i pustką po tym co było, ale już tego nie ma, niepewnością przed tym co da się naprawić, a co przepadło odmieniając człowieka już na zawsze. Poza tym wszystkim pozostał mi jeszcze niedosyt z powodu nie wiedzy czy Krzysztof Łucce przebaczy i jak dalej będzie wyglądać ich małżeństwo. Chciałoby się następnej części, ale autorka dobrze wiedziała kiedy należy skończyć bo pewne sprawy warto pozostawić takimi jakie są by nie zepsuć całości, sensu i przesłania, rozumie się to po spokojnym przemyśleniu tej trylogii i jest się wdzięcznym za to co można było dzięki niej zrozumieć. Według mnie trylogia jest bardzo mądra i warta przeczytania, ale obowiązkowo w całości.

Rewelacyjna trylogia. I choć za dużo zbiegów okoliczności to pochłania bez reszty.

Tom III

Bohaterowie powieści realistycznej, uwikłani w sprawdzalną prawdę miejsca i czasu, wydają się zwykle czytelnikowi prawdziwi, gdyż prawdziwe są przypisane im losy, po tysiąckroć przeżyte przez ludzi żywych w bezlitosnym maneżu historii. W trylogii Tak trzymać oprócz bohaterów powieściowych są jednak postacie w pełni autentyczne i nie tylko te, których nazwisk już dziś uczą się z podręczników młodzi Polacy. Autorka pragnęła upamiętnić w swojej książce ludzi, o których podręczniki nie wspomną, a zapomnieć o nich się nie powinno, gdyż to, że istnieli, że żyli naprawdę, było jednym światłem podczas długich mrokach polskich walk i zwątpień.
Tak na przykład autentyczna jest postać Leona Kąkola, nauczyciela gdańskiego, a we wrześniu oficera łącznikowego pułkownika Dąbka, postać panny Halszki- Haliny Sarneckiej, pracownicy Polskiej Rady Sportowej w Wolnym Mieście Gdańsku, postacie członków "Gryfa" i Tajnego Hufca Harcerskiego. Przemieszani z fikcyjnymi bohaterami powieści użyczyli im swojej prawdy i siły wyrazu.
Do sfery fikcji nie należy również obecność w Gdyni Brunona Jasieńskiego.

Tom III

Ostatnia część trylogii„ Niepokonani, niepokorni ”, to kontynuacja losów bohaterów „Tak trzymać”. W tej części autorka przeprowadza nas przez okres wojny i wyzwolenia miast z pod okupacji niemieckiej. Autorka w sposób niezwykły przedstawia - w tym koszmarze wojennym - dzieje Gdyni i jej mieszkańców, ich przywiązanie do morza, do polskości, do siebie nawzajem. To nie tylko fikcja literacka , to również realni bohaterowie historyczni tego tragicznego okresu w naszych dziejach . Jest to niezwykle poruszająca opowieść o ludzkich dramatach i konsekwencjach trudnych decyzji, ich poświęceniu dla ratowania innych ludzi. Książka dla wszystkich, godna polecenia a szczególnie zachęcam mieszkańców Gdyni.

To już trzecia i ostatnia część pięknej trylogii Stanisławy Fleszarowej-Muskat
"TAK TRZYMAĆ ". W tej książce bohaterowie walczą z okupantem .Każdy inaczej ,każdy według swoich możliwości ,ale przyświeca im jeden wspólny cel -obrona Gdyni przed najeźdźcą .Zdecydowanie polecam całą trylogię .Warta przeczytania !!

To już trzecia i ostatnia część pięknej trylogii Stanisławy Fleszarowej-Muskat

"Niepokonani, niepokorni" kończa trylogie o losach mieszkańców portu w Gdyni. W trzeciej częsci autorka opisała okupacje Gdyni, ale i dalsze losy Łucki, jej matki, Wołodii(walczącego na morzu),Krzysztofa, który trafił do obozu, a dzieki Helenie uciekł...Jak i rzeczywistośc dorastania Julitki, czy Tomaszka(który zrzadzeniem losu trafił do niemieckiego wojska...).
Autorka obok fikcji literackiej zawarła fakty historyczne związane z druga wojną światową.
Według mnie ostatnia część tej trylogii jest najlepsza ze wszystkich.
Polecam!

Autorka...

Tak jak pierwsza część - arcydzieło!!! Czytałam kilka razy, książkę muszę trzymać w foliowej koszulce, bo to wydanie (całą trylogię mam w tej właśnie wersji okładki) klejone kiedyś kiepskim klejem całe się już rozpadło. Mam tylko nadzieję, że nie zgubię żadnej kartki, bo żadnego nowego wydania nie chcę, kocham tę sczytaną przeze mnie, a wcześniej przez moją mamę, książkę.

Inna książka o drugiej wojnie światowej, pokazująca jej tragedię poprzez losy różnych, zwyczajnych ludzi. Tym bardziej tragiczna, że mająca miejsce w Gdyni, którą wybudowali jako miasto Polacy. Kontynuacja dwóch poprzednich części - Brzeg oraz Wiatr od morza.

• Stanisława Fleszarowa-Muskat
  • 02018