Boże Narodzenie Herkulesa Poirot

Okładka książki Boże Narodzenie Herkulesa Poirot Agatha Christie
Okładka książki Boże Narodzenie Herkulesa Poirot
Agatha Christie Wydawnictwo: Phantom Press Cykl: Herkules Poirot (tom 20) kryminał, sensacja, thriller
Herkules Poirot (tom 20)
Hercule Poirot's Christmas
Phantom Press
1992-01-01
1992-01-01
Barbara Jabłońska

Morderstwo w Boże Narodzenie - 4,75/5 ✨

Gdy głowa rodu Lee zapraszam całą rodzinę na przyjęcie Bożonarodzeniowe, już zapalają się w ich głowach czerwone lampki. Simeona ulubionym zajęciem było dręczenie swojej rodziny i wytykanie im ich życiowych porażek.

Zanim doszło do jakiejkolwiek akcji mieliśmy wprowadzenie, które pozwoliło się nam rozeznać w sytuacji jaka panuję wśród bohaterów, a raczej ich braku jakichkolwiek ciepłych uczuć do naszej przyszłej ofiary.

Gdy pojawił się już nasz ulubiony detektyw Poirot cała akcja nabrała tępa i odpowiedniej dynamiki. Zanim się obejrzałam był już koniec tej genialnej historii.

Cała gama bohaterów i zagadka, która do ostatnich stron nie była przeze mnie rozgryziona.

Autorka potrafiła zagrać nam na emocjach aby nadać odpowiednią narrację i zrobiła to tak dobrze, że przepadłam dla tej książki.

Morderstwo w Boże Narodzenie - 4,75/5 ✨

Równie bogaty , jak złosliwy , starszy człowiek zaprasza do swojej rezydencji całą rodzinę. Złe traktowanie bliźnich zostaje ukarane- zwłoki głównego bohatera zostają znalezione w zamkniętym od wewnątrz pokoju. W dedykacji Agatha Christie napisała, że zarzuca się , że jej morderstwa są zbyt wyrafinowane- więc postanowiła żeby w tej powieści było krwawo. To trochę przewrotne stwierdzenie , ponieważ rzeczywiście jest dużo krwi , ale zbrodnia jak zwykle u autorki została wykonana w wymyślny sposób. Rozwiązanie jest na tyle niespodziewane , że po 30-stu latach od pierwszego przeczytania , pamietałam kto jest mordercą . Nie pamiętałam co go do tego popchnęło i to jest słaby punkt tego kryminału - motyw jest niezbyt przekonujący. Brak tu atmosfery bożonarodzeniowej. Klimat opowieści wydaje mi się ponury . Zastanawiałam się dlaczego . Mamy przecież jak to u A. Christie , bogatą rezydencją z ogrodem i galerię przeróżnych postaci. Jest zima , nie ma więc wypraw na korty tenisowe, pole golfowe, przejażdżek konnych ani pływania jachtem. Jest za to ponury ogród bez śniegu i coś co chyba od samego początku nieprzychylnie nastawiło mnie do tej historii- jedna z bohaterek robi w ogrodzie , w betonowych donicach , ogródki przedstawiające sceny z różnych stron świata. Uzyskuje to za pomocą plasteliny , laki , matalu i odłamków szkła. W powieści wszystkim się to bardzo podoba , a i sama królowa kryminału uważa chyba , że to jest bardzo ładne. Moim zdaniem musiałoby to wyglądać okropnie. Ogródki mają do odegrania pewną rolę. Jaką ? Zapraszam do lektury.

Nie domyśliłam się, kto zabił dziada :D Dobry kryminał. Pamiętam jednak, że irytowało mnie trochę nadużywanie określenia "odrzucił głowę do tyłu". Nie wiem, czy to problem tłumaczenia, ale w pewnym momencie odwracało to moją uwagę od fabuły.

Dobry, klasyczny kryminał. Może nie wybitny ale na prawdę solidny przedstawiciel gatunku. Choć akcja toczy się tu dość mozolnie i powoli to jednak potrafiła mnie wciągnąć. Galeria ciekawych osobistości, wzajemne animozje oraz tajemnice. Sporo poszlak można odnaleźć w tekście ale trzeba być bardzo uważnym bo są przedstawiane mimochodem. W ten sposób dopiero po wyjaśnieniu sprawy orientujemy się że to wszystko już było wcześniej powiedziane i to dziwne że się nie zorientowaliśmy od razu.

Na półkach: , , , , , ,

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Agaty Christie i jestem bardzo mile zaskoczona, poprowadzeniem fabuły, portretami psychologicznymi bohaterów jak i samym finałem. No i mistrzowski jak zawsze Krzysztof Gosztyła dodał jeszcze tej historii dreszczyku emocji.

#WyzwanieLC2024 - styczeń

Simon Lee to zadziorny staruszek, ale za to bardzo bogaty. Postanawia na święta Bożego Narodzenia zaprosić całą swoją rodzinę.. Decyzja ta okazuje się jednak tragiczną w skutkach, ktoś powiem morduje Simona. Kim jest zabójca? Czy to ktoś z rodziny czy może jednak obcy? Hercules Poirot wkracza do akcji i krok po kroku, odsiewa ziarenko od plew, by znaleźć zabójcę Simona Lee

#WyzwanieLC2024 - styczeń

Świątynie bawiłem się podczas tej lektury. Zakończenie jak zwykle w przypadku Agathy Christie niebanalne. Polecam

...nie zgadłem kto zabił :)

Moja pierwsza przygoda z Agathą Christie. Nie wiedziałem zupełnie czego się spodziewać po jej stylu, ogólnie spotkalo mnie miłe zaskoczenie.
Lektura, mimo iż to kryminał wg mnie jest to bardzo lekka powieść. Spokojnie możnaby czytać ją dzieciom 10 letnim. Podobała mi się lekkość pióra autorki, bardzo przyjemnie czyta się tą książkę, rozbicie dochodzenia sprawiła mi sporą radość, a do tego czuć tu brytyjski klimat lat 30'.

Książka na 2-3 wieczory, która dostarczy sporo rozrywki.

...nie zgadłem kto zabił :)

Bardzo dobry kryminał do przeczytania pod choinką w kilka grudniowych wieczorów

Bardzo dobry kryminał do przeczytania pod choinką w kilka grudniowych wieczorów

Bardzo przyjemny kryminał z zaskakującym zakończeniem (nie udało mi się rozwiązać zagadki).

ALE

Dopiero co przeczytałem "Zabójstwo Rogera Ackroyda" (uwaga spojlery!) i miałem mocne flashbaki czytając "Morderstwo w Boże Narodzenie" - jakby ktoś robił podróbkę :D

1. Śmierć bogatej głowy rodziny
2. Drzwi zamknięte od wewnątrz, nie da rady się dostać
3. Morderstwo dokonane wcześniej niż myślano
4. Podejrzani tylko domownicy (wszyscy mają alibi i kłamią)
5. Mordercą okazuje się osoba z zewnątrz której nikt nie brał pod uwagę

ALE