W rodzinnym gnieździe i inne historie

Okładka książki W rodzinnym gnieździe i inne historie Jaroslav Hašek
Okładka książki W rodzinnym gnieździe i inne historie
Jaroslav Hašek Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda klasyka
klasyka
Vis-á-Vis/Etiuda
2013-01-01
2013-01-01
Stefan Krysiak
literatura czeska humor Hašek

Kolejny tomik z humoreskami Jarosława Haszka. Niewielka, poręczna książeczka, która umiliła mi podróż pociągiem do Krakowa. Zbiorek niezbyt odkrywczy, ponieważ część publikowanych opowiadań można znaleźć w innych, wcześniejszych wydaniach. Pod tym względem można postawić zarzut wtórności, dodatkowo każde wydawnictwo nadaje zbiorom rozmaite tytuły, co niedoświadczonemu czytelnikowi może sprawić kłopot.
Jednak dla kolekcjonerów „Haszkianów”, którzy nie ominą żadnej postaci wydań ulubionego pisarza, stanowi to jednak gratkę – pod względem szaty edytorskiej oraz osoby tłumacza. Osobiście uznaję ten wybór opowiastek za ciekawy, choć nie idealny, zwłaszcza gdyby ktoś chciał rozpocząć przygodę z dokonaniami najbardziej znanego czeskiego pisarza. Marzy mi się natomiast edycja dzieł wszystkich Jarosława Haszka – może kiedyś jej doczekam…

Niezbyt obszerna książeczka czeskiego pisarza, którego wszyscy znają. A jeżeli znają, to się raczej nie zawiodą. To zbiór humoresek, który przyswajalny jest dla każdego miłośnika satyry, autora, czy specyfiki czeskiego humoru. I zgodnie z tym Hasek ironizuje w charakterystyczny sposób zarówno z przywar ludzkich, z samych, konkretnych ludzi, z klerykalizmu, trochę z religii, a w gruncie rzeczy tak naprawdę szydzi w wyostrzony sposób z tego co widział pewnie na co dzień. Lekka lektura, ale wbrew pozorom wcale nie płytka treścią.

Parę razy się uśmiechnąłem, kilka razy zdziwiłem, ale w w gruncie rzeczy ten zbiór opowiadań okazał się lekturą bezwartościową, która niczego do mojego czytelniczego życia nie wniosła. Nie ma w nich zadnej głębszej refleksji ani dawki wiedzy na jakikolwiek temat, styl jest oszczędny, jezyk przeciętny. Poza tym daje znać o sobie przykry fakt, iż Hasek oprócz bycia dowcipinisiem i autorem uwielbianej postaci Szwejka, był także - w pewnym momencie swojego życia - zaangażowanym komuchem i kilku swoim uprzedzeniom, jakie z tego faktu wynikają, dał w tej książeczce wyraz.

Dla miłośników absurdalnego czeskiego humoru. Krótkie i zabawne opowiadania autora "Wojaka Szwejka". Między innymi: o klasztorach walczących ze sobą o wiernych na cuda, o dwóch panach, którzy bijąc się brali udział w kampanii reklamowej, o sezonie ogórkowym w prasie i historii tajemniczej matki pewnej sierotki.

Wybitne, świeże, doskonały ironiczny opis ówczesnej rzeczywistości, która idelanie przekłada się na dzisiejsze czasy.

Bardzo dobre opowiadania autorstwa Haska, ironiczne, zabawne. Świetnie się czyta.

• Literatura czeska
  • Czechy
  • Obyczajowe
  • Opowiadania/Nowele

Dodaj cytat z książki W rodzinnym gnieździe i inne historie