1Q84 (Tom 3)

Okładka książki 1Q84 (Tom 3) Haruki Murakami
Okładka książki 1Q84 (Tom 3)
Haruki Murakami Wydawnictwo: Vintage Cykl: 1Q84 (tom 3) literatura piękna
1Q84 (tom 3)
Vintage
2012-08-02
2012-08-02

Długo męczyłem tą ostatnią część trylogii poniewaz była po prostu nudna już i niewiele był w niej akcji i wydarzeń. Skoro jednak zaciekawiała mnie 1 i 2 część to chciałem dowiedzieć się jak zakończą się losy Aomame i Tango oraz czy wyjaśni się czym są Little People, latająca poczwarka i księżyce. Więc jeśli ktoś jest fanem Murakamiego i chce poznać czy historia ma happy end to musi ją przeczytać, w przeciwnym razie można ją sobie odpuścić.

Książka o niczym, duży zawód po świetnych pierwszych dwóch tomach, tutaj miałem wrażenie że mógłbym ominąć 80% i nie straciłbym niczego + tragiczne rozwiązanie akcji.

„Lunatycy otaczają nas"... *
Przenikają się światy, prawa fizyki biorą urlop, a atmosfera gęstnieje w cieniu księżyca. Czy tak może wyglądać japońskie miasteczko Twin Peaks? Jeszcze tylko Ushikawa i Tamaru próbują zgodnie z logiką (choć na pewno nie w zgodzie ze sobą) rozsupłać zupełnie splątane nitki tej historii. Tyle że dochodzimy do takiego momentu, gdy logika nie wszędzie już pomoże i niektóre węzły pozostaną niewzruszone. Dobre zwieńczenie trylogii, choć pozostawia pewien niedosyt. Murakami na koniec tylko mruga okiem. Niczym sztukmistrz, gdy wyprowadzi w pole widownię, nie zdradzając wszystkich tajemnic finałowego występu.

* Za refrenem piosenki Dżemu.

„Lunatycy otaczają nas"... *

Kontynuacja cyklu bardzo udana. Nie chwycił mnie jednak dodany wątek Ushikawy. Wolałbym żeby Murakami skupił się na pogłębianiu tematów z dwóch poprzednich ksiąg. Ewentualnie rozwinięciu postaci np. Tamaru.

Czyta się jednak doskonale i jestem skłonny wybaczyć te niedogodności autorowi.

Czyta się jednak doskonale i jestem skłonny wybaczyć te niedogodności autorowi.

Dla kogoś, kto lubi prozę Haruki Murakamiego to chyba najlepsza pozycja. Dla innych może okazać się dziwna z pogranicza s-f. Ja osobiście uwielbiam jego "równolegle światy" i zaczytuje się w tych historiach aż nie zastanie mnie świt.

Chyba trochę słabsza od poprzednich części. No i z tą ciążą i jej okolicznościami to raczej słabszy motyw.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

No tak. O Murakami trochę słyszałam ale nie ukrywam, że kojarzył mi się raczej z narracyjną nudą. Zatem trochę wbrew sobie wziąłem się za 1Q84. Mniej więcej po 2 godzinach 1-szego tomu dostałem jakiś lesbijski wątek. Żeby było jasne, nie jestem wierzący, mam w nosie owieczkowe poletko. Do tego LGBT toleruję, byle we własnych ścianach. Poza nimi mnie po prostu brzydzi. Czy ja czegoś nie zrozumiałem w przekazie Haruki Murakami'ego ? Oceny nie stawiam, bo nie czaję.

Przeczytałem i z tego jestem zadowolony. Czy jestem zadowolony z opowiadania tej książki? Spodziewałem się innego sposobu poprowadzenia całej historii, ale nie jest to przecież stracony czas. Poznałem wiele nowych znaczeń i określeń, a Czechow z pojawiającym się pistoletem, który musi wystrzelić, bo się pojawił, zostanie ze mną na długo. Jak ktoś przebrnął przez 3 tomy może być z siebie dumny.

Delikatność prozy Murakamiego hipnotyzuje, wciąga i nie pozwala odpuścić. Wykreowany przez niego świat pobudza wyobraźnię czytelnika, wciąga i intryguje. Nie ma tutaj wartkiej akcji, a pomimo to jego powieści czyta się z zapartym tchem, smakując, delektując i jednocześnie nie mogąc się oderwać. To czysta przyjemność płynąca z obcowania z dobrą literaturą.

Historia Aomame i Tengo wciąż się rozwija, dobudowywane są kolejne zaskakujące wątki, kolejne tajemnice, obawy i tęsknoty. Lubię sposób, w jaki autor snuje tworzone przez siebie historie, zdania budowane są prosto i harmonijnie z ogromną dbałością o szczegóły, a jednocześnie w pewnym oderwaniu od rzeczywistości. Niby są to proste zdania, a jednak tak pełne znaczenia, ukrytych treści, symboli, metafor. Wspaniale udaje się mu ten zabieg. W wyjątkowo wysublimowany sposób łączy oczywiste z nieoczywistym, realne z fantastycznym, przyziemne z metafizycznym. Zderza świat brutalnego realizmu ze światem przeczuć, intuicji, ulotnej metafizyki uczuć.

Czytam wiele opinii, które za jedyny zarzut stawiają książkom Murakamiego słabe zakończenia, nieoczywiste, bez przytupu, często otwarte. Dla mnie nie jest to czynnikiem dyskwalifikującym powieść – pozostawia wiele możliwości, czytelnik zostaje z kilkoma opcjami możliwego zakończenia i to czasem jest pozytywne, ponieważ daje bodziec do dalszego myślenia o tym, jak potoczyć się mogła ta historia. Książka pozostaje w naszych myślach na dłużej, tym samym przedłużamy jej trwanie w nas, jej rezonowanie w naszych myślach na długo po zakończeniu czytania. Przez długi czas myślałam, że to specjalny zabieg. Niedawno przeczytałam, na stronie pewnej tłumaczki z j.japońskiego, że literatura japońska, w odróżnieniu od tego do czego jesteśmy przyzwyczajeni w znanym nam świecie zachodnim, cechuje się brakiem zakończeń opowiadanych historii.. Dla nich to standardowa konstrukcja, zakończenie nie jest wymagane. Dla nas dziwne, dla nich oczywiste. Cieszę się, że dotarłam do tej informacji. Bo czasem też jednak czegoś mi brakowało, np. w świetnej „Kawka nad morzem” czy „Śmierć Komandora”. Teraz już wiem, aby delektować się podczas czytania, nie czekając na oczywiste zakończenie. Przyjemność ma płynąć z unoszenia się na fali opowieści, nie zaś na dobiciu do portu.

Historia Aomame i...

Po lekturze zacząłem wypatrywać drugiego księżyca. Będzie mi brakowało głównych bohaterów, ale i również pana U.

• Japonia