Królewna Lenka ratuje Pana Ciekawskiego

2013-01-01
2013-01-01
36 min.
Królewna Lenka bajka zabawa nauka

Pewnego dnia Lenka bawi się ze swymi przyjaciółmi, córką kucharki i synem strażnika, w chowanego. Zabawa trwała w najlepsze do momentu, gdy pojawia się ogrodnik z ostrzeżeniem, by dzieci nie zbliżały się do rabat, na które rozsypał niedawno trutkę na szkodniki. Królewna, która ma dobre serduszko nie może pogodzić się z faktem, że małe stworzonka po zjedzeniu owych ziarenek po prostu umrą. Postanawia wraz z przyjaciółmi uratować maleńkie zwierzątka. Kim jest zatem Pan Ciekawski i dlaczego Lenka postanowiła się nim zaopiekować? Kolejna część historii małej królewny również uczy dzieci czegoś bardzo ważnego: mniejszymi i słabszymi należy się opiekować, a nie robić im krzywdę! Pomaganie innym nie jest przy tym takie proste jakby się mogło wydawać, ale daje za to mnóstwo radości i satysfakcji!

Królewna Lenka ratuje Pana Ciekawskiego to już szósty zeszycik w serii opowiadającej o przygodach tytułowej królewny, która podbiła pewnie nie jedno dziecięce serduszko. Moja córeczka wprost nie może się doczekać kolejnych opowieści, a każda książeczka, która trafiła w jej rączki sprawiała, że wcześniej czytana książka stawała się nieważna na rzecz Lenki. W sumie się temu nie dziwię, bo i ja bardzo polubiłam tę małą rezolutną bohaterkę.

Treść. Podczas jednej ze swoich zabaw w ogrodzie, Lenka i jej dwójka przyjaciół dowiadują się, że ogrodnik chce wytruć wszystkie ślimaki. Dzieci są tym faktem oburzone i za wszelką cenę starają się uratować chociaż niektórych skazańców. Każde z nich zabiera do domu po jednym ślimaku, nadając mu wcześniej imię. Mamy więc okazję poznać Pana Ciekawskiego, Boidudka oraz Malkolma.

Zarówno królewna jak i jej przyjaciele uważają, że opieka nad takim małym stworzonkiem to będzie bułka z masłem. Czy aby na pewno? Dowiedzcie się sami.

Ilustracje. Jak w każdej poprzedniej książeczce, tak i w tej obrazki są naprawdę fajne. Wyglądają jak rysowane kredkami, co sprawia, że stają się jeszcze bardziej sympatyczniejsze. Po za tym odnosi się wrażenie, że zostały narysowane nie przez dorosłego, a przez starsze dziecko.

Wygląd. Jak już wspominałam na początku, książeczki o Lence mogą kojarzyć się z zeszytami ze względu na swoją niewielką objętość. Jednak dla mnie jest to jak najbardziej na plus. Szczególnie, że dzięki temu zmieści się ich jeszcze więcej na półce :P. Poza tym okładka jest dość giętka i wytrzymała, dlatego mam pewność, że nie zniszczy się zbyt szybko, a uwierzcie mi moja córa co i rusz wyciąga je i wozi ze sobą do babci. Oczywiście w międzyczasie książeczki są przytulane, zabierane do „szkoły”, oglądane, czytane i wiele innych czynności, które tylko kilkulatki mogą wymyślić :D.

Wartość edukacyjna. To co dla mnie osobiście ważne jest w książkach czytanych córeczce, to fakt, iż ich treść niesie ze sobą również pewne morały, które warto zapamiętać bo nie raz przydadzą się w późniejszym życiu. Tym razem, autorka w bardzo zabawny i ciekawy sposób pokazuje dzieciom, że mniejszym i słabszym trzeba pomagać, ponieważ taka pomoc może przynieść nam sporo satysfakcji. Poza tym Aneta Krella-Moch uświadamia także i nam dorosłym, iż to co pozornie wydaje się łatwe, w praktyce wcale nie musi być takie. Wystarczy jednak dobry plan działania, aby każda ze stron była zadowolona.

Każda mała dziewczynka marzy o tym, by być małą królewną mieszkającą na zamku, mającą piękne sukienki i wszystko, czego tylko sobie zamarzy. Moja pięcioletnia córka nie jest wyjątkiem. Chętnie czyta wszystkie książeczki o nich opowiadające. Najchętniej jednak sięga po serię o Królewnie Lence, której autorką jest Aneta Krella-Moch. Do jej biblioteczki trafiła niedawno najnowsza część tego cyklu pt "Królewna Lenka ratuje Pana Ciekawskiego".

Tym razem bajka opowiada o tym, jak to Lenka wraz z przyjaciółmi bawiła się w ogrodzie. Natknęli się tam na ogrodnika, który właśnie zamierzał rozsypać trutkę na ślimaki. Przerażone losem tych małych stworzonek dzieci postanowiły, że każde z nich znajdzie po jednym ślimaczku i go uratuje. Lenka swego pupila nazywa Pan Ciekawski i zabiera go na Zamek, gdzie umieszcza go w domku dla lalek. Od tej chwili ma to być jego nowe mieszkanko. Córka kucharki postanawia zabrać swego Boidudka do ogródka babci, w której rośnie mnóstwo przepysznej sałaty. Sądzi, że tam ślimak będzie szczęśliwy. Natomiast syn strażnika planuje przyszykować Malkolmowi domek w słoiku. Czy dzieciom uda się uszczęśliwić ślimaki? I dlaczego Lenka nazwała swego ślimaka Panem Ciekawskim?

Bardzo lubię bajki, które nie tylko bawią nasze dzieci, ale również uczą je pożytecznych rzeczy. I właśnie taka jest ta książeczka. Nasze pociechy wyniosą z niej nie jedną naukę. Zrozumieją, że zawsze należy pomagać mniejszym oraz słabszym od nich samych, a samo pomaganie innym daje dużo radości. Jednakże opiekowanie się kimś nie jest wcale takie proste, jak się na początku wydaje. Czasem bywa tak, że myślimy, iż komuś pomagamy, a tak naprawdę robimy mu jeszcze większą krzywdę. Najtrudniej bowiem jest mądrze wymyślić, jak można pomóc, ale tak, żeby wszyscy z tej pomocy byli zadowoleni. I właśnie o tym opowiada najnowsza historyjka o małej królewnie.

Za każdym razem, kiedy mamy okazję czytać książeczki z serii o Lence, zachwycamy się z córką ilustracjami znajdującymi się wewnątrz niej. Są one dziełem autorki, pani Anety Krelli-Moch. Bardzo podobają się mojemu dziecku. Są kolorowe, żywe, ciepłe, dowcipne i bardzo sympatyczne. Do tego idealnie współgrają z tym, o czym w danej chwili czytamy.

Książeczkę polecam każdej małej dziewczynce, choć być może spodoba się też chłopcom. Warto sięgać po mądre bajki, które oprócz tego, że dostarczą naszym pociechom rozrywki, nauczą je również czegoś pożytecznego. Jako mama: polecam!

Moja ocena: 5/6
recenzja z mojej strony: http://magicznyswiatksiazki.pl/krolewna-lenka-ratuje-pana-ciekawskiego-aneta-krella-moch-recenzja-329/

• A1) Bajki☼
  • 1j) Literatura polska