Outlander

Okładka książki Outlander Diana Gabaldon
Okładka książki Outlander
Diana Gabaldon Wydawnictwo: Dell Cykl: Obca (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Obca (tom 1)
Dell
2005-07-26
2005-07-26

Moja zdecydowanie ulubiona seria!

Moja zdecydowanie ulubiona seria!

W sumie to nie wiem... z jednej strony mi się podobała, z drugiej bywała żenująco naiwna. Ja jednak nie przepadam za takimi typowymi romansami a niestety ta książka to głównie wątek romantyczny i to dość... głupiutki. No ale jak już była akcja to czytało się to nieźle. Zobaczymy czy przeczytam kolejne części.

Jestem bardzo nieobiektywna, gdyż niezwykle polubiłam serial, który zobaczyłam w pierwszej kolejności. Czytając książkę byłam zdziwiona, że została tak dobrze przełożona na ekran, niemal jeden do jednego. Uwielbiam historię Claire i Jamiego. Książka napisana jest lekkim językiem przez co niemalże płynie się przez te duże gabaryty.

„I niech miłosny pocałunek
ust naszych nigdy nie opuszcza.
Niech będzie tysiąc po sto razy
i sto tysięcy jeszcze więcej.”

„Obca” to pierwsza część sagi opowiadająca o losach pielęgniarki Claire, która w roku 1945 powraca z frontu i wraz z mężem odwiedza Szkocję. Główna bohaterka za sprawą magicznego kamiennego kręgu przenosi się w czasie do roku 1743 gdzie zmuszona jest dostosować się do niełatwych zasad panujących w osiemnastym wieku.

Historia Claire to romans historyczny z elementami fantastyki, którego akcja osadzona jest głównie w osiemnastowiecznej Szkocji. Klimat, który stworzyła autorka wciąga czytelnika od pierwszych stron.

Książka choć obszerna jest napisana w sposób przystępny. Podzielona na siedem części, z których każda zawiera różnej długości rozdziały, wciągające czytelnika w magiczny, wykreowany przez autorkę świat.

Dla mnie najbardziej urokliwymi w tej powieści są opisy klimatycznej Szkocji i uczucia między głównymi bohaterami, które z każdą kolejną stroną jest coraz mocniejsze i piękniejsze. Wszelkie opisy zbliżeń między kochankami są szczegółowe, ale nie odpychające. Nie brakuje też drastycznych scen, opisu tortur, gwałtów, walk. Jest też sporo ciekawostek z osiemnastowiecznej Szkocji, zwyczajów, opisu ubioru, broni czy leczniczego wykorzystywania roślin i ziół.

Na podstawie tej książki powstał serial „Outlander” i przyznam szczerze, że nie przypominam sobie żebym kiedykolwiek wcześniej oglądała ekranizację książki, która byłaby tak dobrym jej odzwierciedleniem jak właśnie „Outlander” dla „Obcej”.

„I niech miłosny pocałunek
ust naszych nigdy nie opuszcza.
Niech będzie tysiąc po sto razy
i sto tysięcy jeszcze więcej.”

Mam wrażenie, ze książka jest bardziej infantylna niż serial. Zrobiłam ten błąd, że najpierw widziałam ekranizację.

#minirecenzja
Claire, która cofa się w czasie o 200 lat, pragnie - niczym aloes - uzdrowić wszystkich, nawet największych wrogów. Obca” to cudowne połącznie romansu historycznego i fantastyki, ze szkockim klimatem, elementami botaniki i ogromną dawką historii, przemyconej tak przebiegle, że nie oprze się jej nawet największa ignorantka (taka jak ja!).

#minirecenzja

Mam bardzo mieszane uczucia odnośnie tej książki. Słuchałam audiobooka z ciekawością, jednak sam wątek romantyczny mocno mnie rozczarował, większość scen erotycznych zestarzała się brzydko i taki trochę cringe starego romansidła, a opis tortur Jamiego przyprawił mnie o mdłości, nie wiem czy chcę czytać dalsze części.

Serial bardzo dobrze zobrazował książkę. Słuchałam audiobooka, a wszystkie sceny miałam wyraźnie przed oczami.
Autorka poradziła sobie świetnie z opisaniem szkockiej kultury, nadała swoim postaciom mocne charaktery, potrafiła też opisać bardzo dobitnie i obrazowo sceny pełne napięcia i okropności.
Claire i Jamie wiele razy stawali w sytuacjach budzących grozę, a przyjaźń i więź jaka ich połączyła jest godna podziwu, pełna zaufania, wsparcia i zrozumienia.
Jednak, nie wiem, czy książka spodobałoby mi się przed obejrzeniem serialu. Sądzę, że nie.

Claire i Jamie wiele razy stawali w sytuacjach budzących grozę, a przyjaźń i...

Znalazłam te książkę przypadkiem w bibliotece, zwróciłam uwagę na autorkę, oczywiście dlatego że oglądałam Outlandera na Netflixie. Bardzo fajna powieść, dużo ciekawistek z życia Szkotów z 18 wieku ;)

Najpierw obejrzałam serial „Outlander”, który całkiem mnie pochłonął. Książkę przeczytałam dopiero później (zazwyczaj robię odwrotnie). Muszę przyznać, że serial podobał mi się bardziej. Książka też jest ciekawa i dobrze się ją czytało, ale czegoś zabrakło… poprzeczka serialowa była zbyt wysoko ustawiona