Komisarz i cisza

Okładka książki Komisarz i cisza
Håkan Nesser Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Komisarz Van Veeteren (tom 5) Seria: Czarna seria kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Van Veeteren (tom 5)
Czarna seria
Kommissarien och tystnaden
Czarna Owca
2013-11-20
2013-11-20
Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska
literatura szwedzka Van Veeteren

Podczas letniego obozu zorganizowanego przez sektę Czyste życie dochodzi do brutalnego morderstwa i gwałtu na nastolatce. Komisarz Van Veeterenem podejmuje się rozwiązania sprawy, która nie należy do łatwych. Tym bardziej kiedy trafia na mur zbudowany z ciszy osób, które coś wiedzą, ale boją się mówić. Czy komisarzowi uda się rozwiązać sprawę?

Pamiętacie jak w poprzednim...

Choć zazwyczaj zaczynam swoje recenzje od pozytywów, tym razie skupię się na jed(y)nym uczuciu, jakie towarzyszyło mi podczas czytania tej książki, a był to zawód. 'Komisarza i ciszę' czyta się szybko i lekko, to prawda, lecz im dalej w las, tym bardziej byłam rozczarowana. Niezmiernie nie podobało mi się tempo rozwiązywania sprawy oraz samo jej sedno. Po zakończeniu...

Czwarty tom serii z komisarzem V V :)
Podczas letniego obozu zorganizowanego przez sektę Czyste Życie giną dwie dziewczynki. Ich ciała zostają znalezione w pobliskim lesie. "Ksiądz" nie chce współpracować z policją, po czym znika.

Dość przeciętna. Komisarz Van Veeteren przez większość książki je, żłopie piwo (czasem czerwone wino), pływa kajakiem, wałęsa się po okolicy i nagle bum! rozwiązuje zagadkę śmierci dziewczynek.

Lekko się zawiodłam. Chyba najmniej ciekawa jak do tej pory część.
Jedynym ratunkiem jest sympatia do komisarza Van Veeterena :)

2083

I nadszedł czas na ponowne spotkanie z komisarzem Van Veeterenem. Po cykl z jego śledztwami sięgam zawsze, kiedy mam ochotę na spokojną, niespieszną narrację z leniwym wątkiem kryminalnym. Bez fajerwerków, szalonych pościgów i superbohaterów. Za to ze starą, solidną policyjną robotą i odrobiną melancholii. A może nawet więcej niż odrobiną.

Tym razem akcja toczy się poza...

„Wyobraźcie sobie dwunastoletnią dziewczynkę.
Wyobraźcie sobie, że zostaje zgwałcona,
Pohańbiona i zamordowana.
Nie spieszcie się.
A potem wyobraźcie sobie Boga” - Nesser zaczyna z przytupem. Już po takiej zapowiedzi wnosić można, że będzie to mocna rzecz. Nie mylimy się.

W samym środku szwedzkiego lata na posterunku policji dzwoni telefon. Anonimowa kobieta zgłasza, iż...

Tajemnicza historia którą rozwikła oczywiście Komisarz. Nessera czyta się bardzo dobrze.

Nesser cały czas trzyma poziom. Pomysły na fabułę są ciekawe i nie banalne. Szybko się czyta, wręcz połyka kolejne stronice... Czytelnik przywiązuje się,przyzwyczaja do bohaterów.
Podoba mi się po raz kolejny nawiązanie do Polski w pozytywnym znaczeniu.

Świetna książka na kończ mega trzyma w napięciu moge ją gorąco polecić! Lecz powiem, że początek troche nudnawy i szczególnie rozwinięcie no, ale tak czy siak polecam. (:

• 2014
  • Kryminał