Moja Historia. Autobiografia

Olé
2014-10-08
2014-10-08
Dennis Bergkamp Ajax Inter Arsenal

Ocena z mojej strony raczej jest zawyżona, bo Dennis to mój ulubiony piłkarz z dzieciństwa i przemawiają za nią sentymenty. Pozycja bardziej dla wielbicieli piłki nożnej. Mimo to polecam nawet po to, by poczytać o pięknych golach z Newcastle czy Argentyną w 98' z perspektywy ich autora.

Fajna, rzeczowa autobiografia Dennisa. Dużo rozmów z samym piłkarzem oraz osobami które z nim grały lub trenowały. Dobrze się czytało

Historia Bergkampa, a także jego zdanie na temat piłki nożnej, są ciekawe, więc cieszę się, że mogłem je dość dokładnie poznać (zwłaszcza że jestem kibicem Arsenalu, który miał zaledwie roczek w momencie przejścia Dennisa do klubu).

Niestety muszę wspomnieć o formie tej książki. Na okładce znajduje się napis "autobiografia", ale momentami jest to po prostu wywiad dziennikarza D. Winnera z Bergkampem. Najgorsze jednak jest to, że Winner niemal na każdym kroku zaznacza, że Dennis jest wspaniałym człowiekiem i był genialnym, najlepszym na świecie zawodnikiem. Można odnieść wrażenie, że dla tego dziennikarza Bergkamp jest wręcz ideałem. Oczywiście Holender jest jedną z legend Arsenalu, ale zachwyty i styl Winnera momentami są naprawdę bardzo męczące.

Dość zgrabna opowieść o karierze znakomitego zawodnika z Holandii, który obawiał się podróżować samolotami. Okazało się, że ten mankament nie był przeszkodą w staniu się legendą Arenalu Londyn oraz gwiazdą Ajaxu Amsterdam. Z drugiej strony nie towarzyszyły temu równie spektakularne sukcesy w europejskich pucharach czy reprezentacji Oranje. Chociaż w tej ostatniej nie można odmówić Bergkampowi zaangażowania oraz genialnych pojedynczych występów. W Polsce zdobycie dwóch brązowych medali na Mistrzostwach Europy czy czwarte miejsce na świecie byłoby sporym osiągnięciem. Powszechnie jednak określa się występy Holandii w latach 90-tych XX wieku jako dekadę „straconego pokolenia”, biorąc pod uwagę potencjał ekipy. Czyta się niespodziewanie lekko, nie ma aż tak wiele lukru w wypowiedziach, jak zwykle bywa w tego typu publikacjach. Może bez fajerwerków i tanich sensacji z szatni, za to ciekawie, zwłaszcza o niepowodzeniach w trakcie gry w barwach Interu Mediolan.

Zdecydowanie warto.

Zdecydowanie warto.

Dzięki tej lekturze cofnąłem się do lat dzieciństwa i fascynacji futbolem, która dawno się ulotniła za sprawą afer oraz odrealnionych pieniędzy, które obecnie nim rządzą. Sporo refleksji, ale jedna dominująca i do tego prosta - brakuje dzisiaj ludzi z ideałami, z prawdziwą miłości do tego sportu, takich jak Bergkamp...Quo vadis futbol??

Dennis Bergkamp - piłkarz z fantastyczną techniką i umiejętnościami boiskowymi. Jako człowiek cichy i spokojny, jednak bardzo pewny siebie. Momentami sprawiający wrażenie aroganckiego. Stale dążący do perfekcji w każdej dziedzinie życia.
Autobiografia bez skandali i kontrowersji, "smaczków" z szatni też nie znajdziemy. Sporo w niej zaś "czystej" piłki nożnej.

Tytuł nieco mylący ponieważ jest to wywiad-rzeka z Dennisem oraz kilkoma piłkarzami i trenerami związanymi z jego bogatą karierą piłkarską.
Sama książka taka jak Dennis "wygładzona", "dopieszczona" dużo detali technicznych oraz opisów dochodzenia Dennisa Bergkampa do perfekcji czy to na boisku czy to na polu golfowym czy w każdej innej dziedzinie. Nie znajdziecie tutaj żadnych sensacji czy fajerwerków jak w innych książkach o sportowcach.Ciekawa ale raczej dla fanów Ajaxu, Arsenalu resztę może nużyć.

Spory zawód. Wielki piłkarz o bajecznej technice, a opisuje go ugrzeczniona, oficjalna i słabo napisana książka. Warto było wrócić pamięcią do kilku wydarzeń lat 90. i przełomu wieków, ale nic ponadto.

Biografia bardzo ciekawego piłkarza. Jednakże sposób pisania jest tak koszmarny, że ciężko się to czyta. Jestem w trakcie od blisko dwóch lat i nie mogę przez tą książkę po prostu przebrnąć..

• Sport
  • Piłka nożna