Serce oskarżycielem

horror
Bolesław Leśmian

Minimum objętości - maksimum treści

Gotycka przekąska.

Cukierek, zwieńczony mistrzowskim suspensem.

„Otóż tedy — czyż wam nie nadmieniłem, że to, co uważacie za szaleństwo, jest jeno przeczuleniem zmysłów?”

Jest pewny siebie, arogancki i nerwowy – i ta ostatnia cecha sprawia, że jego irytacja sięga zenitu. Przedmiotem zdenerwowania nieznajomego mężczyzny jest oko starca. Nie sam starzec, tylko jego oko, które doprowadza go do szaleństwa; jednak on sam nie uważa się za...

Akurat ta nowela, nie za bardzo przypadła i do gustu. Końcówka jest ok, natomiast początek, przywoływał mi w głowie, klasyczne pytanie "co autor miał na myśli"

Mnóstwo mrożącej krew w żyłach treści przekazanej w króciutkiej noweli. Poe wspaniale przedstawia nam narrację z punktu widzenia psychopaty, jesteśmy w stanie ujrzeć chory, upośledzony tok myślenia mordercy. Bardzo dobre tłumaczenie Bolesława Leśmiana.

Edgara Allana Poe nie trzeba nikomu przedstawiać, mistrz gatunku powieści grozy, autor wielu opowiadań w gotyckim, mrocznym klimacie.

"Serce oskarżycielem" to studium zbrodni dokonanej przez szaleńca, opisanej z jego własnej perspektywy. Przygotowania, morderstwo, spotkanie z policją, wyrzuty sumienia - ot i cała fabuła, genialna w swej prostocie. Krótkie, lecz treściwe...

Krótkie, proste, a trzyma w napięciu do samego końca. To, co na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać oczywiste, wcale takie nie jest.

Szaleństwo w najczystszej postaci!
Opowiadanie prawdziwie mroczne, krwiste, brutalne.
To rodzaj samosądu. Wewnętrznego monologu człowieka opętanego rządzą mordu.
Poe w niemal genialny sposób opisał pokręcony mechanizm zbrodni sprowokowanej jakąś dziwaczną fobią.
Morderczo POLECAM :)
8/10

Niesamowite jak w kilku stronach można przedstawić taką fabułę!

"...Lubiłem poczciwego starucha. Nigdy mi nic złego nie uczynił. Nigdy mnie nie uraził. Nie pożądałem zgoła jego złota. Przypuszczenia moje dotyczą raczej jego oka… Tak, to było to! Miał jedno oko podobne do sępiego — oko płowoniebieskie, bielmem przysłonięte. Ilekroć to oko zwracało się ku mnie, tylekroć krew we mnie stygła, i oto — z wolna — stopniowo — uknuła mi się w...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• 2014