Księga tysiąca i jednej nocy

Okładka książki Księga tysiąca i jednej nocy
praca zbiorowa Wydawnictwo: MEA Seria: Perły Literatury klasyka
klasyka
Perły Literatury
كِتَاب أَلْف لَيْلَة وَلَيْلَة (kitāb ʾalf layla wa-layla)
MEA
2000-01-01
2000-01-01
Jerzy Lisowski, Krystyna Skarżyńska-Bocheńska, Jerzy Bogdanowicz, Andrzej Czapkiewicz, Anna Kmietowicz, Władysław Kubiak, Alicja Małecka, Zbigniew Maśka, Anna Miodońska-Susułowa, Krystyna Rapacka-Rościszewska

więcej Więcej

To absolutny klasyk zarówno literatury Dalekiego Wschodu, jak i literatury erotycznej, jak Pieśń nad Pieśniami z Biblii. Jednak opowieści Scheherezady są są jędrniejsze, barwniejsze, i niezwykle zbudowane. Magiczne. Polecam.

Pomysł na fortunę ukradnij komuś, bo nie ważne jak dojdziesz do bogactwa, ważne, że je zdobędziesz.

Nigdy nie doczytałam do końca, ale kocham ten świat, gdzie wszytko może się zdarzyć. Uwielbiam fantazję, której brak granic. Uwielbiam baśnie i światy tak odległe, jak to się tylko da. Z tego powodu czytam tylko kilka książek rocznie. Tę czytam i czytam od wielu lat...

Książka ta spędziła na mojej półce przynajmniej 12 lat, naprawdę. Po prostu od kiedy ją dostałam, wrosła w moją półkę, jako stały jej element, niekoniecznie jako coś do przeczytania ;). Jednak w końcu postanowiła temu zaradzić i lektura okazała się całkiem przyjemna. Lubię czytać baśnie, i jak dotąd większość z nich była z europejskiego podwórka, więc ta lektura okazała się...

„Najpiękniejsze baśnie z 1001 nocy" otworzyły mi w dzieciństwie drzwi do świata książek, magii i wyobraźni.

Baśnie te należą do jednych z piękniejszych - i na pewno stoi za tym kultura arabska. Intryguje i oczarowuje.

Niewątpliwie warto się z nimi zapoznać!

Dobra, ale pod kątem poznania kultury - literacko dla mnie mało porywająca. Plusem jest, że po przeczytaniu można precyzyjniej uchwycić różnice w rozumieniu świata między kulturą europejską i arabską.
Szkatułka w szkatułce czasem za głęboko schowana.

To była jedna z pierwszych książek, jakie przeczytałem będąc dzieckiem. Całe lata nosiłem w sobie wspomnienie o „Najpiękniejszych baśniach z 1001 nocy”.

Mając takową okazję, nie zastanawiałem się długo i przeczytałem ponownie ten zbiór.

Niestety, lata mijają przybywa siwych włosów w brodzie. Powrót do tych jakże magicznych i niesamowicie mądrych baśni (tak zostały...

Jak sama nazwa wskazuje - baśnie. Przyjemne, z morałem, opisujące świat Orientu. Lekkie one nie są, za to pojawia się krew, kłamstwo, trup i oszustwo. Ale też i spryt, mądrość i łagodność.
Zdecydowanie dla "starszego" czytelnika, a nie małego dziecka. Przynajmniej wersja, jaką ja posiadam, tłumaczona z niemieckiego. A mimo to, przyjemnie było powrócić do korzeni, do baśni,...

Wybitne baśnie. Jeśli chodzi o bajki to chyba tylko mogę z Andersenem porównywać, to ten poziom, nie przypominam sobie abym coś podobnego wcześniej czytał. Szkoda, że w dzieciństwie tego nie czytałem, ale mimo wszystko nawet teraz baśnie z tysiąca nocy robią spore wrażenie. Dużo w nich mądrości, ukazania ludzkich zależności, charakterów, sprytu czy pomysłowości. To taki...

1 891
    1 169
  • Chcę w prezencie
  • Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa
  • Klasyka
  • Księga tysiąca i jednej nocy