Dziewczynka z pytaniami

Okładka książki Dziewczynka z pytaniami Lidia Domazer Pasierbek
Okładka książki Dziewczynka z pytaniami
Lidia Domazer Pasierbek Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza literatura dziecięca
48 str. 48 min.
literatura dziecięca
Warszawska Firma Wydawnicza
2013-01-01
2013-01-01
48 min.
dla dzieci dla rodziców trudne pytania pierwsze pytania edukacja dzieci

Dzieci świat poznają nie tylko przez zabawę, czy mądre rady swoich rodziców. Świat dla dzieci to wielka tajemnica, którą pragną zgłębić, zadając masę pytań. Książeczka Lidii Domazer Pasierbek to osiem mądrych i pouczających historyjek, w których nie brakuje ważnych tematów do dyskusji wspólnie z dzieckiem, ale też różnych sytuacji i morałów z nich wypływających. Autorka nie używa trudnych słów, co zachęca dzieci do samodzielnego czytania.

Bohaterką opowieści jest Kasia, kilkuletnia dziewczynka. Jak każde dziecko, Kasia ma przyjaciela, takiego tylko jej. Miś Baltazar, którego dostała od kochanej babci słucha ciągłych pytań dziewczynki i stara się udzielać mądrych rad, czy odpowiedzi. W każdym rozdziale, autorka porusza inny temat. Kreśli odpowiednie sytuacje i wydarzenia, następnie poddaje je dyskusji, oczywiście Kasi i Baltazara. Oprócz kwestii zachowań, charakteru, autorka nie unika trudnych tematów, jak np. śmierć, czy odpowiedzialność za drugiego. Dzięki takim sytuacjom mali czytelnicy mają ogląd na dany problem i podpowiedź, jak z niego wybrnąć.

„Dziewczynka z pytaniami” to krótka, ale wyrazista książeczka, w której nie brakuje mądrych spostrzeżeń i podpowiedzi, jak wyjść z trudnych sytuacji. Opowieści nie są długie, skonstruowane prostym, nietrudnym językiem, pozwalają na zagłębienie się w ich treść zarówno samym dzieciom, jak i z pomocą dorosłych. Pozwalają na dyskusje w szerszym gronie, bowiem każdy inaczej spostrzega daną sytuację. Pełna ważnych tematów, różnych stanów emocjonalnych, chwil na refleksję. A czarno białe ilustracje dodają im pewnej swoistości.

Szczerze polecam!

Dzieci mają to do siebie, że zawsze w ich głowie pojawia się mnóstwo pytań na które chcą znać odpowiedź. To normalne, iż są ciekawe świata i pragną wszystko wiedzieć. Bo czy my będąc dziećmi, nie zadawaliśmy mnóstwa pytań? Z całą pewnością tak.

Główną bohaterką jest Kasia, dziewczynka, która wiele myślała i wielu rzeczy nie rozumiała. Czuje się samotna, a jedyną osobą wśród której czuje się dobrze jest jej babcia Lusia. Babcia przekazuje jej misia, która ma pomóc jej znaleźć odpowiedź na nurtujące ją pytania

Już sama okładka chwyta czytelnika za serce. Dziewczynka o smutnych oczkach tuląca misia. Kiedy na nią popatrzyłam, wiedziałam, że lektura będzie niosła w sobie ogromny przekaz. I tak właśnie było.

Nie każda rodzina wie jak rozmawiać na trudne tematy ze swoimi dziećmi. Boją się mówić o takich rzeczach jak adopcja, ciężka choroba, mobbing, fobia czy chociażby śmierć. Często nie wiedzą też jak wytłumaczyć czym jest odpowiedzialność, jak zachowywać się właściwie.

Nasza Kasia uczy się wszystkiego na własnej skórze, a w odnalezieniu na nurtujące ją pytania pomaga jej miś, choć nie robi tego w najłatwiejszy sposób, lecz stara się nakierować dziewczynkę na właściwy tok myślenia.

Ta niepozornie cieniutka książeczka staje się niezwykle ważną pozycją, z którą powinni zapoznać się dzieci lecz nie tylko one, ich rodzice również. Może właśnie dzięki tej pozycji zrozumieją i nauczą się jak rozmawiać z własnymi dziećmi i uświadomić im czym są dane wartości.

"Dziewczynka z pytaniami" to kilka króciutkich opowiadań, w których poruszane są różne problemy społeczeństwa. Niezwykle mądra i uświadamiająca wiele ważnych aspektów lektura, po którą powinien sięgnąć każdy. Polecam!

czytaninka.blogspot.com

• Egzemplarz recenzencki

Dodaj cytat z książki Dziewczynka z pytaniami