Die flüsternden Seelen

2009-02-01
niemiecki
Verena Reichel
literatura szwedzka

Tworczosc Henninga Mankella dotyczaca Afryki dotychczas w dosc skromnym zakresie doczekala sie polskiego tlumaczenia. "Mozg Kennediego" chyba jest najbardziej afrykanska powiescia Mankella, ktora dotychczas zostala przetlumaczona na jezyk polski. Dzieki znajomosci jez. niemieckiego moglem odkryc powiesc "Der Flüsternden Seelen", czyli "Szepczace Dusze". Jes to powiesc dosc smutna. Mankell opisuje perypetie kilku bohaterow. Kazda postac ma swoje korzenie w Afryce, albo czesc swojego zycia spedzila w Afryce. Zycie kazdego bohatera nie bylo idylla. Wplyw zachodniej cywilizacji, kolonializmu zdaje sie miec dosc negatywne skutki na losy bohaterow opisywanych przez Mankella. Brak sprawiedliwosci. Slabsze jednostki bezlitosnie sa wykorzystywane i niszczone przez mocniejsze jednostki. I tak dalej, i tak dalej... dosc smutny obraz rzeczywistosci. Nasuwa sie wniosek, ze kolonizacja Afryki zaburzyla pewien porzadek, ktory mial miejsce w Afryce zanim dotarly tam wplywy zachodniej, "nowoczesnej" cywilizacji. W moim odczuciu ksiazka pokazuje, ze swiat jest dzisiaj globalna wioska. Dla jednych globalizacja, wspolczesnosc przyniosla pewne korzysci, poprawe standartu zycia, dla innych oznacza tragiczne skutki.

Mankell wykazuje naprawde bardzo dobra znajomosci problemytyki wspolczesnej Afryki, skutkow kolonializmu na ludnosc i zycie w Afryce. Ta ksiaka pokazuje jak wszechstronnym pisarzem jest Mankell, jak bogate sa jego zainteresowania, jak dobrze zrozumial czlowieka i jego nature. Mam nadzieje, ze doczekamy sie kiedys polskiego tlumaczenia i wydania w wersji audiobooka tej ksiazki. (osobiscie jestem wielkim fanem audiobookow)

Dodaj cytat z książki Die flüsternden Seelen