Dallas ćwierć wieku później

Okładka książki Dallas ćwierć wieku później Wojciech Kostecki
Okładka książki Dallas ćwierć wieku później
Wojciech Kostecki Wydawnictwo: Młodzieżowa Agencja Wydawnicza historia
256 str. 4 godz. 16 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Młodzieżowa Agencja Wydawnicza
Data wydania:
1988-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1988-01-01
Liczba stron:
256
Czas czytania
4 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
8320325102
Tagi:
Historia najnowsza zamach na prezydenta Kennedy'ego
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Encyklopedia. Świat w przekroju 1988 Szymon Balbin, Grażyna Bernatowicz-Bierut, Barbara Bielicka-Malinowska, Janusz Bień, Ewa Bryl-Warewicz, Michał Chmara, Jerzy Ciepielewski, Mirosław Cieślik, Leszek Cyrzyk, Wojciech Czajka, Alina Czerniawska, Andrzej Czerwiński, Wiesław Czyżowicz, Krystyna Dembicka, Wiesław Dobrzycki, Halina Donath, Elżbieta Dziuk-Renikowa, Stanisław Frątczak, Władysław Geisler, Marek Głogoczowski, Franciszek Gołembski, Władysław Góralski, Stefan Grzegorczyk, Andrzej Halimarski, Jerzy Jackowicz, Franciszek Januszkiewicz, Zbigniew J. Kamecki, Tadeusz Kania, Zdzisław Kazimierczuk, Ewa Kinast, Andrzej Klimek, Tomasz Knothe, Zenon Knypl, Ryszard Koniczek, Wojciech Kostecki, Kazimierz Kunicki, Małgorzata Ławacz, Tadeusz Łętocha, Marek J. Malinowski, Krystyna Michałowska-Gorywoda, Tomasz Miłkowski, Katarzyna Mochowska, Eugeniusz Możejko, Włodzimierz Nowaczyk, Edward Obryk, Marek Karol Opiłowski, Maria Pańków, Anna Parzymies, Longin Pastusiak, Halina Piekarska, Jerzy Piotrowski, Juliusz Potapczuk, Marek Sandulowicz, Grażyna Sas, Marek Skarżyński, Maksymilian Skotnicki, Marian Spalińśki, Janusz Symonides, Janina Szatkowska, Beata Szczechura, Maria Szletyńska, Stanisław Topa, Hanna Trentowska, Maria Tygielska, Teresa Willmann-Kurecka, Mirosław Zasada, Adam Zubek
Ocena 8,0
Encyklopedia. ... Szymon Balbin, Graż...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
656
144

Na półkach: ,

22.11.63. 4,8 sekundy. 3 strzały. 9 ran. 1 strzelec. Taaaaak...

5 minut PRZED zamachem szeryf policji z Dallas wysłał wszystkie jednostki pod Składnicę Książek. 40 minut po zamachu policja miała rysopis Oswalda, mimo że jeszcze nie zabił (rzekomo) policjanta Tippita, pod zarzutem zabójstwa którego został aresztowany. Po trzech dniach od zamachu policja zakończyła śledztwo, uznając bezspornie, że był jeden strzelec i nie rozpatrując innych hipotez. Zresztą dwa dni po zamachu Oswald już nie żył. Problem z głowy. Wciąż duża część społeczeństwa USA wierzy w teorię "samotnego szaleńca".

Pozycja, jak wskazuje tytuł, z roku '88 - wygrzebana na półce "do wzięcia" w lokalnej bibliotece. Napisana bardzo sprawnie, zwięźle, sucho, a zarazem przejrzyście. Podaje fakty, podejrzenia, teorie, argumenty za i przeciw, plus opinie i zapiski osób zamieszanych lub powiązanych.

Dla mnie - choć temat jest mi znany zarówno z przyczyn hobbystycznych, jak też służbowych (parę filmów o tym tłumaczyłem) - książka p. Kosteckiego okazała się niezwykle wciągająca, także z powodu wielu informacji, o których pojęcia nie miałem. Podzielona jest na trzy części. Pierwsza opisuje pochodzenie rodu Kennedych od dziadka Irlandczyka, przez ojca - biznesmena/ambasadora/kombinatora, powiązanego z polityką i mafią, aż po obu braci, plus sylwetka Jackie, a także głównych wrogów braci. A tych nie brakowało: Kubańczycy z obu stron (czyli reżimowcy i antycastrowcy),mafia, radykalna prawica, CIA, FBI, kompleks militarno-przemysłowy, teksascy nafciarze, a nawet demokratyczna lewica. Paradoksalnie najbardziej sprzyjali mu Rosjanie i sam Castro. Sporo ciekawych biograficznych informacji, zwłaszcza o ojcu JFK.

Druga, najobszerniejsza część to opis (krótki) zamachu, ale przede wszystkim śledztwa, obrad komisji Warrena i później kongresowej* (dla mnie nowość),procesu Garrisona (patrz filmik),a także wszystkich późniejszych prób różnych przeciwników oficjalnego raportu Warrena, włącznie z przedstawieniem ich argumentów i zauważonych wątpliwości. Także relacja z podejrzanych "wypadków i samobójstw" różnych świadków i powiązanych osób. Dodatkowo powiązania Oswalda i Ruby'ego z CIA i mafią, a także z operacjami antycastrowskimi. Nawet policjant Tippit był gdzieś tam zamieszany. Podane w sposób chronologiczny, uporządkowany i bez chaosu.

Trzecia część to ciekawostka - opis miasta Dallas (stan na rok 88),Dużo interesujących informacji o tym, jak miasto próbuje zatrzeć wizerunek miasta morderców, jak się rozwija, ale także, jak jest rządzone.

Podsumowując, pozycja bardzo dobra dla początkujących, znakomita dla wszystkich, którzy coś wiedzą w temacie. A ci, którzy wiedzą wszystko? Cóż, milczą, albo już dawno nie żyją.

* Komisja kongresowa, choć nie podważała ustaleń komisji Warrena i nie znalazła (sic!) dowodów spisku, potwierdziła duże prawdopodobieństwo, że był drugi strzelec. Ot, przypadkiem zebrało się dwóch zupełnie losowych asasynów, którzy w odstępie 4,8 sekundy postanowili postrzelać sobie do prezydenta. Spisku nie było.

22.11.63. 4,8 sekundy. 3 strzały. 9 ran. 1 strzelec. Taaaaak...

5 minut PRZED zamachem szeryf policji z Dallas wysłał wszystkie jednostki pod Składnicę Książek. 40 minut po zamachu policja miała rysopis Oswalda, mimo że jeszcze nie zabił (rzekomo) policjanta Tippita, pod zarzutem zabójstwa którego został aresztowany. Po trzech dniach od zamachu policja zakończyła śledztwo,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
138
30

Na półkach:

Oczywiście najważniejsza i najciekawsza jest część dotycząca śledztwa. Szokować mogą niektóre ustalenia, zwłaszcza te rzucające cień na działalność i udział amerykańskich służb śledczych i specjalnych. Krótko omówiono też najpopularniejsze teorie spiskowe, ale że lat już upłynęło kilkadziesiąt od wydania książki, to i teorii powstało już zapewne dwa razy tyle. Myślę też, że nie sposób czytając dziś o zamachu na prezydenta JFK oprzeć się myślom o katastrofie smoleńskiej. Trudno/nietrudno sobie wyobrazić co działoby się w dzisiejszej Polsce po katastrofie w takim wymiarze, jak w Dallas.

Oczywiście najważniejsza i najciekawsza jest część dotycząca śledztwa. Szokować mogą niektóre ustalenia, zwłaszcza te rzucające cień na działalność i udział amerykańskich służb śledczych i specjalnych. Krótko omówiono też najpopularniejsze teorie spiskowe, ale że lat już upłynęło kilkadziesiąt od wydania książki, to i teorii powstało już zapewne dwa razy tyle. Myślę też, że...

więcej Pokaż mimo to

avatar
228
58

Na półkach: , ,

Świetna książka. Autor co prawda nie ujawnia żadnych nowych faktów, ale też i nie takie było jego zadanie. Książka jest podzielona na 4 części: pierwsza opisuje przebieg zamachu na JFK, druga biografię prezydenta, trzecia (najciekawsza) najważniejsze aspekty śledztwa po zamachu - tak oficjalnego jak i ważniejsze nieoficjalne, wreszcie czwarta historię miasta Dallas.
Najważniejszą zaletą jest względna obiektywność autora. Nie skreśla on żadnej teorii (choć wydaje mi się, że najbardziej odpowiada mu ta o procastrowskich zamachowcach),pozwala wyrobić sobie czytelnikowi własną opinię. Na minus to, że dość po macoszemu traktuje wersję zabójstwa przez Sowietów, możliwe, że miało to związek z data wydania - 1988.
Podsumowując: doskonała pozycja dla kogos kto nie jest zainteresowany tematem, ale chce się dość pobieżnie dowiedzieć "kto, co" i jakie są opinie, oraz jako baza wyjściowa dla dalszych, bardziej złożonych pozycji. Przydałaby się taka książka na 50-lecie uwzględniająca najnowsze badania...

Świetna książka. Autor co prawda nie ujawnia żadnych nowych faktów, ale też i nie takie było jego zadanie. Książka jest podzielona na 4 części: pierwsza opisuje przebieg zamachu na JFK, druga biografię prezydenta, trzecia (najciekawsza) najważniejsze aspekty śledztwa po zamachu - tak oficjalnego jak i ważniejsze nieoficjalne, wreszcie czwarta historię miasta Dallas....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    12
  • Przeczytane
    5
  • Historia
    1
  • Studia
    1
  • Kennedy
    1
  • historia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dallas ćwierć wieku później


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne