Hitler i kobiety

2013-10-23
2006-01-01
Anita Lorek
Historia Hitler kobiety nazizm

W końcu udało mi się dobrnąć do końca tej nudnej książki. Odnoszę wrażenie, że autor wymyślił sobie nazwę książki ni z gruszki ni z pietruszki na poczekaniu. Samych kobiet i relacji ich z Hitlerem jest jak na lekarstwo w tej książce. Bardziej bym powiedziała, że to biografia wraz z całym życiem politycznym Hitlera, które tak na prawdę guzik mnie obchodzą jeśli sięgam po tytuł Hitler i KOBIETY. Spodziewałam się zupełnie czegoś innego. Przez całą książkę się wynudziłam strasznie. Nie polecam.

Wiele spodziewałam się po tej książce, a chyba najbardziej pikantnych szczegółów, niestety ta książka ich nie posiada, mało tego więcej jest w niej opisów, dotyczących samego życie Adolfa Hitlera, niż opisu kobiet, które wywarły na niego wpływ.

Niestety nie dobrnęłam do końca, a właściwie odłożyłam po kilku rozdziałach. Dlatego nie wystawiłam oceny, niemniej o kobietach i Hitlerze w rozdziałach przez które przebrnęłam, informacji jest jak na lekarstwo. Nie tego się spodziewałam.

Napisano już wiele książek o kobietach Hitlera. Co więc można nowego napisać o relacjach niemieckiego dyktatora z płcią przeciwną? Ano można odwołać różne, wcześniejsze, liczne teorie np. o dziwnych, seksualnych upodobaniach Adolfa albo o jego rzekomym homoseksualizmie. Książkę czyta się w miarę lekko, choć bywają fragmenty, które czytelnik ma ochotę pominąć. Dla mnie dużym mankamentem książki było to, że pisarz albo wcale, albo zdawkowo opisał dalsze, powojenne losy kobiet Hitlera. Często pozostawiał mnie z niedosytem. Miałam wrażenie, że mógł napisać coś więcej. Odczułam to zwłaszcza przy siostrach Mitford, których losy bardzo mnie zainteresowały i gdzie dowiedziałam się z książki, że Diana bardziej rozsądnie pokierowała swoim powojennym życiem niż Unity i tyle, i kropka. Nic więcej, żadnej wzmianki, co dokładniej zrobiła ze swoim życiem i życiem swego mężulka - angielskiego faszysty. Podsumowując: książka niezła, ale mogłaby być lepsza. Przy okazji. Wiedzieliście, że Hitler okłamał umierającą matkę, że dostał się na Akademię Sztuki? Bidulka myślała, że wychowała przyszłego artystę, a tymczasem wydała na świat potwora. Ale czy tak samo myślał Delpia o swoim bohaterze? Że był potworem? Trudno powiedzieć. Wydaje się, że autor jest zafascynowany swoim bohaterem, jego magnetyzmem, wręcz hipnotyzmem. Czyżby i on dał się zahipnotyzować Hilterowi, tak jak większość bohaterek tej książki? Być może... Chociaż nie jest kobietą.

Początek książki co do zasady powinien czytelnika zainteresować, zaciekawić, zaintrygować. Sprawić, że z niecierpliwością będziemy chcieć zagłębić się w lekturę, poznać dalszy bieg wydarzeń, po prostu przeczytać każdą kolejną stronę z zaangażowaniem. Niestety, nic takiego się nie stało. Pierwszy rozdział zatytułowany „Matka” wcale nie przybliża nam postaci Klary, nie wskazuje nam na jej pochodzenie, pozycję, zawód. Bardzo niewiele pisze też o relacjach z synem głównie skupiając się na wczesnym dzieciństwie führera. Jego problemach w szkole, słabych stopniach. Pisze o karach cielesnych i o tym, że nie dostał się do szkoły artystycznej co było jego marzeniem . Kreuje postać Adolfa jako biernego nieszczęśnika życiowego i samotnika. Wspomina o ojcu znacznie pełniej. Zaznacza, że był urzędnikiem. Pisze o jego małżeństwie i nie najlepszych relacjach z Adolfem. Wskazuje na datę śmierci matki, a jedyną analizę ich relacji można zawrzeć w jednym zdaniu: „śmierć matki była dla Adolfem ciosem, gdyż łączyła ich mocna wieź”. Jakież to płytkie i niepełne.
Dalej nie jest lepiej, pojawiają się kolejne kobiety w życiu Adolfa, pojawiają się one również w kolejnych rozdziałach książki, ale za każdym razem autor ucieka od głównego tematu książki. Dużo więcej pisze na temat zmiany w zachowaniu Hitlera, dostrzega jego „metamorfozę”. Adolf staje się aktywny zawodowo, chce być „zbawicielem narodu”, nawiązuje kontakty z wpływowymi, zakochuje się w muzyce Wagnera, pojawia się antysemityzm, organizuje wiece i pucz, zaczyna działać i na tym głównie skupia się Francois Delpla. Pisze o jego charyzmie i autorytecie. Oczywiście, książka jest bogata w fakty, ciekawostki, ale dotyczą one głównie jego działalności na arenie politycznej, a nie tytułowych relacji damsko-męskich, które opisane zostały bardzo płytko, nie zaspokajając apetytu czytelnika. Gdyby ów czytelnik chciał się dowiedzieć o poczynaniach Hitlera w polityce i o prowadzonych przez niego wojnach sięgnął by po biografie, dla początkujących wystarczyłby dobry podręcznik historii!
Autor wymyślił tytuł i temat, który może się sprzedać, ale brakło mu pomysłu na napisanie tej książki. Czytelnik niewiele dowie się na temat prywatnego, intymnego życia przywódcy. Jednym słowem, książka nie sprostała moim oczekiwaniom.

Książką zainteresowałam się z wielu powodów. Po pierwsze literatura II wojny światowej jest moją ulubioną, a postać Hitlera niezwykle interesująca. A po drugie autor w opisie książki użył bardzo mocnych słów: homoseksualista, impotent, sadysta. Wydawać by się mogło, że książka będzie interesująca, wręcz kontrowersyjna. Ale po przeczytaniu lektury mam dość mieszane uczucia....

Miałam spore oczekiwania względem informacji zawartych w książce. Liczyłam na ciekawe fakty i spostrzeżenia. Nie znalazłam nic ciekawego. Cały czas odnosiłam wrażenie ,że autor jest niezwykle zafascynowany postacią Hitlera, jego osobowością i dokonaniami, co mnie osobiście raziło. Nie dowiedziałam się też wiele o kobietach, wydaje się ,ze wbrew pozorom autor poświęca temu tematowi niewiele miejsca i dość pobierznie.

Osobiście nie polecam.

Portret kontaktów Damsko - Męskich Adolfa Hitlera. Polecam :)

Portret kontaktów Damsko - Męskich Adolfa Hitlera. Polecam :)

doskonała pozycja opisująca "fenomen" Hitlera, wykreowano go na celebrytę tamtego czasu, zastanawia mnie zawsze jak naród Niemiecki dał się tak omotać tak okrutnej ideologi

• II wojna światowa
  • Historyczna
  • 2010
  • Wojenne
  • Biografie/ prawdziwe historie / reportaż/ literatura faktu📑❗

Dodaj cytat z książki Hitler i kobiety