Lekcja dzielenia

Janina Wieczerska Wydawnictwo: Młodzieżowa Agencja Wydawnicza literatura dziecięca
1978-03-01
1977-01-01
Młodzieżowa Agencja Wydawnicza
literatura dziecięca
1978-03-01

Lektura książki po 40 latach od jej wydania stanowi ciekawe przeniesienie do tamtych czasów i historii, które obecnie zapewne nie doszłyby do skutku. Autorka opisuje zachowanie i przeżycie młodych ludzi, którzy muszą wczuć się w role dorosłych i podejmować niełatwe decyzje związane z prowadzoną przez nich spółdzielnią uczniowską, a przede wszystkim z dochodami wynikającymi...

Na półkach: , , , ,

Książka o zakładaniu spółdzielni uczniowskiej przez uczniów klasy 7 szkoły podstawowej. Pomijając nie rzucające się raczej w oczy, dyskretne fragmenty propagandowe dotyczące spółdzielczości w PRL-u, to bardzo fajna książka o problemach uczniów podstawówki. Trochę wyidealizowana, ale nie przeszkadzało mi to. Lubię takie książki, chyba dlatego, że trochę przypominają mi moje...

Czternastolatek wobec pierwszych "dorosłych" spraw. Uczy się rozpoznawać i nazywać emocje, odkrywa motywy postępowania, stawia pytania... dojrzewa po prostu! Wszystko oczywiście pedagogicznie poprawne (rok 1977), ale niezbyt nachalnie właściwie.
Niestety, obawiam się, że to pozycja niestrawna dla współczesnych czternastolatków.

"(...) w uczniowskiej spółdzielni chodzi o to, żeby nie tylko nauczyć się handlować, dbać o zaopatrzenie, ale i sprawiedliwie dzielić."

Głównym bohaterem "Lekcji dzielenia" jest Andrzej Grab, siódmoklasista, który "przypadkiem" zostaje prezesem spółdzielni uczniowskiej. Chłopak, który zwykle nie wypowiada się zanadto na jakiekolwiek tematy i właściwie niczym się nie...

• 2014
  • Młodzieżowa
  • Książki dla młodzieży (i nie tylko)
  • Literatura młodzieżowa
  • Sprzedam za 5zł
  • Szukam e-booka

Dodaj cytat z książki Lekcja dzielenia