Merde factor

2013-11-06
2013-01-01
Katarzyna Puścian
Francja Anglia

Paul West przynudza. To taka przejściowa część, żeby pewne wątki pozamykać, inne pootwierać, ale fabularnie nic ciekawego. Trochę powtórzeń z poprzednich części i niewykorzystany potencjał perypetii bretońskich (a zwykle opisy pozaparyskiego życia Paula bardzo przypadały mi do gustu).

Ta część jest bardzo ciekawa i dobrze napisana. Autor ma książki nieco dziwne, nieszablonowe, Paul jest taką trochę ciapą wg. mnie, alee... coś w tych książkach jest fajnego, że je lubię.
Są dziwne, nieszablonowe oraz w sumie niewiele wnoszą prócz ciekawych dialogów i śmiesznych porównań. Co jest też na plus. Taka lekka lektura, choć nie każdy podoła. Dla mnie te książki są świetne. Ta jedna z lepszych, o dziwo bo to kontynuacja losów Paula!

Piąta już część przygód Paula Westa zdecydowanie lepsza niż poprzednia. Akcja wciągnęła na tyle, że do samego końca ciekawa byłam, jak zakończy się historia z "My Tea Is Reach" i czy Paul wreszcie wygrzebie się z całego tego merde :)

Po prostu merde. Zwykłe książkowe merde. Nie bawi, nie wzrusza, niczego nie uczy. Tylko jest.

Ta książka jest po prostu nudna. Oprócz paru dowcipnych kwestii, nic w niej nie śmieszy ani nie pociąga. Główny bohater mieszka w Paryżu i ma pretensje do otaczającej go rzeczywistości. Poza tym jest nieudacznikiem, który nie potrafi jej ogarnąć. Ale o dziwo, garną się do niego kobiety... Po prostu nie budzi on sympatii, raczej niechęć, ale też nie taką prawdziwą, a podgrzewaną. Nie wiem, czy to fikcja, czy doświadczenia autopsyjne, ale książka jest słaba. Niestety, nie czytałam pozostałych części (i już nie przeczytam)... Słyszałam, że są znacznie komiczniejsze, a tę napisano jakby pod dyktando wydawcy. Tak to jest z seriami o bohaterach. Czasami trzeba zejść ze sceny, póki czas... Ale to trzeba umieć. A tak, pozostaje tylko niesmak miernej książki.

Po książkę sięgnąłem zupełnie przypadkowo, bez lektury poprzednich części cyklu. O ile napisana jest poprawnie i w dosyć lekkim, typowym dla autora stylu, jest to książka która zupełnie nie zapada w pamięć. Nawet w gatunku literatury rozrywkowej da się znaleźć ciekawsze propozycje.
"Merde faktor" można jednak polecić każdego, kto jest zainteresowany Francją. Jej kulturą. jej mieszkańcami i przede wszystkim jej unikalnym stylem życia. Z jednej, niegrubej pozycji możemy dowiedzieć się więcej o Francuzach, niż z dwutygodniowego pobytu na miejscu. Oczywiście wiedza ta podana jest formie przerysowanych aż do przesady stereotypów, ale nie przeszkadza to w dołączeniu do grona frankofilów.

Książka niezła do zrelaksowania się, ale nie zachęca do przeczytania kolejnych z serii "Merde" autora.

Na początku raziło mnie przesadne zagęszczenie sarkastycznych uwag na temat wszystkiego, co francuskie. Potem autor trochę odpuścił, albo ja się przyzwyczaiłem i przestało mnie to razić. Książka jest nierówna - chwilami wciągająca, chwilami nużąca. Szczególnie dobrze mi się przysypiało przy długich opisach wyglądu klatek schodowych, wystrojów wnętrz restauracji itp....

Przyjemna, zabawna lektura, pochłonęłam w jeden dzień. :)

Przyjemna, zabawna lektura, pochłonęłam w jeden dzień. :)

Lubię autora - za "Merde, rok w Paryżu" a przede wszystkim za "1000 lat wkurzania Francuzów", więc skuszona ceną 6,99 zł kupiłam "Merde factor" - w założeniu śmieszną książkę o kolejnych perypetiach Brytola w Paryżu. Niestety, nie dało się jej strawić ze względu na prawie 100% zawartość sucharów. Odgrzewany żart, w przeciwieństwie do bigosu, nie robi się coraz lepszy :(
Jeśli ktoś ma ochotę na fabułę z kategorii "zderzenie kultur, czyli Eskimos w Ugandzie" pierwsza część Merde jest całkiem przyjemna, najnowsza absolutnie nie.

Lubię autora - za "Merde, rok w Paryżu" a przede wszystkim za "1000 lat wkurzania Francuzów", więc skuszona ceną 6,99 zł kupiłam "Merde factor" - w założeniu śmieszną książkę o kolejnych perypetiach Brytola w Paryżu. Niestety, nie dało się jej strawić ze względu na prawie 100% zawartość sucharów. Odgrzewany żart, w przeciwieństwie do bigosu, nie robi się coraz lepszy...

Nieodmiennie i zawsze polecam, szczególnie osobom dobrze znającym Francję.

Nieodmiennie i zawsze polecam, szczególnie osobom dobrze znającym Francję.

• Francja
  • Audio

Dodaj cytat z książki Merde factor