Pożegnanie z Warszawą

Okładka książki Pożegnanie z Warszawą Jarosław Sokół
Okładka książki Pożegnanie z Warszawą
Jarosław Sokół Wydawnictwo: Zwierciadło Cykl: Czas Honoru (tom 3) powieść historyczna
powieść historyczna
Czas Honoru (tom 3)
Zwierciadło
2013-11-20
2013-11-20
literatura polska Powstanie Warszawskie Cichociemni II wojna Światowa

Przejmująca,dużo różnic w porównaniu do serialu. Czyta się dobrze,wciąga bardzo. Ale to zakończenie… pozostawia niedosyt. Kolejną część proszę!

Smutne zakończenie trylogii o cudownych ludziach. Po zakończeniu tej książki człowiek zostaje z pustką w sercu, jeśli pokochał i zżył się z bohaterami. Wkurzają dwie rzeczy: pierwszą jest to, że nie ma już więcej książek z tej serii, a drugą jest takie zakończenie które nie mówi o dalszych losach bohaterów. Niby kompozycja otwarta pozwala na większe wyobrażenie, ale jednak po takim czasie spędzonym w tym uniwersym, człowiek chce się dowiedzieć jak dokładnie to wszystko się zakończyło. Część z powstania zdecydowanie rozdzierająca serce, zwłaszcza jeśli ktoś żyje w Warszawie na co dzień i wyobraża sobie to wszystko. Trylogia zdecydowanie warta zapoznania, i do porównania z serialem.

Mam mieszane uczucia, odnośnie zakończenia trzy częściowej sagi o wojennych losach grupy przyjaciół i Cichociemnych. Jako zwykły czytelnik, z jednej strony czuję niedosyt, rozczarowanie tym, że autor postanowił pozostawić losy bohaterów niedopowiedziane, niewyjaśnione, w przypadku niektórych postaci wręcz zapomniane. Z drugiej strony, zakończenie powieści na wpół niedokończone, zawieszone w określonym momencie historii wydaje się jak najbardziej autentyczne i realne. Symbol tytułowego pożegnania z Warszawą, w szczególności w postaci starego przewodnika po mieście, jedynie pozornie oczywisty w swej symbolice sposób, oddaje tragiczny obraz historii tamtych czasów i ludzi, którzy ją tworzyli oraz brali w niej udział. Bez wątpienia barwny styl narracji stwarza, że zagłębienie się w lekturze staje się czystą przyjemność dla umysłu i wyobraźni. Kreowane na tej podstawie obrazy same cisną się przed oczy.

Najlepsza z trzech.

Najlepsza z trzech.

Serial był świetny. Szkoda tylko, że tak go porzucili i nie dokończyli...

Serial był świetny. Szkoda tylko, że tak go porzucili i nie dokończyli...

Kontynuacja serii książek o cichociemnych, zakończona Powstaniem Warszawskim. Mimo ze to fikcja literacka , to klimat książki oparty na prawdziwych wydarzeniach
Polecam i osobiście mogę powiedzieć ze z chęcią bym przeczytała w takim wydaniu dalsze losy bohaterów po powstaniu. Czyli walkę z komunizmem , tak jak to było w serialu.

podczas czytania miałam dreszcze.

podczas czytania miałam dreszcze.

"Czas honoru" to seria ukazująca dramat wojny i życie mieszkańców okupowanej Warszawy, którzy każdego dnia musieli obawiać się o życie swoje i najbliższych.

Dobra książka, która pozostawia pewien filmowy niedosyt. Tak wiele historii i wątków zostaje otwartych i niezamkniętych.
Zdecydowanie mam nadzieję na kontynuację bo autor zostawił sobie do tego kilka furtek.

Powrót do 3 części był bardzo przyjemny. Historie bohaterów rozbiegają się, każdy z nich tworzy swoją własną. Mały minus za zakończenie. Kompozycja otwarta (istnieje coś takiego w literaturze? :)),więc zakończenie chyba muszę wymyślić sama. Pozostaje spory niedosyt po skończeniu.
Serialu nie trzeba nikomu przedstawiać, myślę, że każdy z was o nim słyszał. W porównaniu z dwoma poprzednimi częsciami, trzecia bardzo odbiega od serialowego scenariusza. Jest to ogromny plus, bo po obejrzeniu serialu znalam zakończenie. Tutaj akcja rozegrana była nieco inaczej, pokuszę się o stwierdzenie, że lepiej. :)

• II wojna światowa
  • II Wojna Światowa