Formacja trójkąta

Okładka książki Formacja trójkąta Mariusz Zielke
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Formacja trójkąta
Mariusz Zielke Wydawnictwo: Czarna Owca Seria: Czarna seria kryminał, sensacja, thriller
Czarna seria
Czarna Owca
2013-10-23
2013-10-23

Okładka książki Awers Adrian Bednarek, Ryszard Ćwirlej, Hanna Greń, Marta Guzowska, Izabela Janiszewska, Robert Małecki, Marta Matyszczak, Małgorzata Rogala, Magda Stachula, Bartosz Szczygielski, Przemysław Żarski, Mariusz Zielke
Awers Adrian Bednarek, Ry...
Okładka książki Zło Artur Nowak, Mariusz Zielke
Zło Artur Nowak, Marius...

Zgon na giełdzie

Pierwsze moje spotkanie z tym autorem. Książka już pare lat kurzyła się na regale, aż nadszedł jej wielki dzień. Czyta się dobrze, wątek trzyma w miarę poziom. Obraz wydawnictwa typowo polski. Znam temat. Korupcja opisana w książce niestety tak właśnie wyglada. Pomimo, że to niby fikcja literacka, ale jakaż prawdziwa. Kiedyś na pewno dla porównania przeczytam inne książki autora. Jestem ciekawa jego twórczości.

Powieść drapieżna i przerażająca, jak to u Mariusza Zielke. Atakuje i fascynuje. Pozostawia niesmak i niedowierzanie. Daje do myślenia i intryguje. W jednym z wywiadów autor wyznaje: „Formacja trójkąta" jest książką zainspirowaną prawdziwymi wydarzeniami i ma wiele nawiązań do rzeczywistości. I ja te nawiązania bez trudu odnalazłam w wielu pobocznych wątkach. Od katastrofy smoleńskiej po afery związane z budową autostrad. Dostało się mediom, które wcale nie są niezależne, policji, służbom specjalnym, wyższym uczelniom, polskiej finansjerze, agencjom rządowym. Chyba za bardzo się przejmuję, ale uwierzyłam, że czytam o współczesnej Polsce. A ja tu żyję. Strach się bać.

Moja czwarta książka Mariusz Zielke. Mówią, że podobna do „Wyroku”, ale ten czytałam tak dawno, że nie dam rady porównać. Wiem tylko, że byłam już znużona głównym bohaterem Kubą Zimnym, więc cieszę się, że do boju wkroczyły świeże postaci. Oczywiście jest i nowa intryga, ciekawa historia, nieoczekiwany finał, zaskakujące wątki i nowa porcja korupcji, układów, brudów spod znaku polityki, życia gospodarczego i ekonomicznego.

Nie jestem miłośnikiem polskich kryminałów, ani fanem najpopularniejszych i najpłodniejszych rodzimych autorów. Tych, którzy mnie nie rozczarowali mogę policzyć na palcach jednej ręki. Mariusz Zielke jest jednym z nich.

Autor nie demonizuje fabuły bardziej niż uznani światowi klasycy gatunku, jednak gdy te rozgrywki odbywają się na naszym własnym polskim podwórku - nabierają szczególnego znaczenia.
I tylko to zakończenie, które z afery wywiadów, splotów sitw i interesów bezideowych a obrzydliwych liderów władzy i finansów, i gotowych do każdej zbrodni kilerów, z poziomu "formacji trójkąta" - zaklęcia tajemnej wiedzy rozgrywek wielkiej giełdy schodzi nagle do poziomu "wielokątnej" rozgrywki wrednych kobiet bezkompromisowo urządzających sobie życie dzięki umiejętnie prowadzonym, na wszystkich etapach ich życiorysów "męsko-damskim" intrygom, które w finale jedną śmierć odłożyły na później a inną sprowokowały zupełnie przypadkowo na otwarcie intrygi kryminalnej...
Za sprawną i interesującą całość - pogratulować. I sięgnąć po następne tomy autorstwa tego twórcy..

Świat wielkiej polityki, warszawska giełda, zabójstwo i polityczne knowania. Wydaje się, że fabuła jest niewiarygodna, ale jeśli tak to wyglada w rzeczywistości, co nie jest wykluczone, to tylko potwierdza obiegowa opinię, że świat polityki jest brudny. Ksiażka świetna, choć przygnębiajaca.

Jezu, co za potworna duchota!
Marzę o zimnym prysznicu!!

Do twórczości Mariusza Zielke mam dość ambiwalentny stosunek.
Napisał rewelacyjny 'Wyrok', równie świetnego 'Sędziego', bardzo dobry 'EasyLog'. Ale było także słabiutkie 'Dobre Miasto', żenująca 'Twardzielka' i kompletny gniot 'Dyktator'.
'Formacja trójkąta' to na pewno jedna z lepszych książek autora.
W głównej mierze to zasługa dwójki bohaterów.
Zarówno Bartek jak i Marta są osobami, których nie sposób nie polubić.
Początkujący dziennikarz i funkcjonariuszka 'abwery'.
Każde z nich na swój sposób dąży do wyjaśnienia sprawy.
Nie chcę zagłębiać się w fabułę, ale żal, że obydwoje muszą zagłębiać się w takim bagnie.
Polityka i wielki biznes. Czy zawsze za takim zestawieniem muszą kryć się zbrodnia, przekręty i oszustwa ?

Polecam. Naprawdę warto przeczytać.

Jezu, co za potworna duchota!
Marzę o zimnym prysznicu!!

Do twórczości Mariusza Zielke mam dość ambiwalentny stosunek.
'Formacja trójkąta' to na pewno jedna z lepszych książek autora.
W głównej...

Jak na możliwości autora, to słaba książka z jakością okładki włącznie. Nie lubię, kiedy ktoś wykorzystuje fakty do przerabiania ich na swoją modłę i rozdmuchuje niebywałe historyjki. Trochę faktów polityki w tle, ale to nie jest mocna, odkrywcza pozycja. Zwykła kryminalno-erotyczna książka, w której autor szczytnie powołuje się na pokazywanie szemranej polityki w tle. A było niestety inaczej...

Ginie prezes warszawskiej giełdy, skonfliktowany z maklerami i ministrem skarbu finansista, którego pozbawiono stanowiska za rzekome nieetyczne działania i erotyczne ekscesy. Zagadkę jego śmierci i tajemniczych machinacji finansowych próbuje rozwikłać trójka bohaterów: początkujący dziennikarz ,,Expressu Finansowego", niepokorna agentka ABW i porywczy policjant. Gdy natrafiają na ślad niezwykle groźnych bandytów działających w najwyższych kręgach polskiej polityki i wielkiego biznesu, polujący stają się zwierzyną...

Formacja trójkąta to skandalizująca powieść z dużą dawką emocji , ostrą krytyką społeczno-polityczną oraz wieloma nawiązaniami do współczesnych afer.
Polecam!

Mariusza Zielkego bardzo cenię za serię książek, której bohaterem jest dziennikarz śledczy, Jakub Zimny. Z pozostałymi książkami tego pisarza jest już, niestety, trochę gorzej.

W Formacji trójkąta nadal mamy do czynienia z dziennikarzem. To Bartek Milik, którego poznajemy w kiepskim momencie zawodowej kariery - jest rozżalony faktem, iż popełniony przez niego artykuł o unijnej aferze z polską koniną w tle spada z wyczekiwanej „jedynki”. Wszystko przez to, że prezes giełdy nieoczekiwanie popełnił samobójstwo. Zwłoki znalazła jego nowa dziewczyna.

Szybko okaże się, że śmierć biznesmena jest tylko wierzchołkiem góry, za którą skrywają się niebezpieczne sekrety, biznesowo-polityczne układy i całe mnóstwo pozorów. Bartek Milik w tej sprawie będzie współpracował ze służbami i odkryje nieoczekiwane możliwości.

Opis fabuły brzmi bardzo podobnie jak tematyka książek wcześniejszych i tak w istocie jest. Cóż się więc zmieniło? Zielke tym razem postanowił całość podlać całkiem sporą dawką erotyki, która - dla mnie - fabularnie kompletnie nie jest potrzebna, niczego nie dopowiada, nie uzasadnia, a znacząco psuje dotychczas wypracowany styl autora. Szkoda, bo poprzednia konwencja narracji, choć wymagająca, zdecydowanie „wkręcała” mnie w temat. Tutaj jest trochę zbyt łatwo, zbyt płasko, może bardziej dostępnie, ale nie tego przecież u Zielkego szukałam.

Już nie tak dobra jak wyrok jednak też przyjemnie się czytało :)

Już nie tak dobra jak wyrok jednak też przyjemnie się czytało :)

Zielke czytałem prawie wszystko. I wiem, że niektóre pozycję są rewelacyjne a inne odrzucające. Nie wiem z czego wynika taka różnica. Ta powieść jest odrzucającą. Kilka ciekawych fragmentów wkomponowanych w stek bzdur i niedorzeczności.
Zawód...

Zawód...