Najczęstsze pytania o protestantyzm

Okładka książki Najczęstsze pytania o protestantyzm Mateusz Wichary
Okładka książki Najczęstsze pytania o protestantyzm
Mateusz Wichary Wydawnictwo: Logos Media religia
religia
Logos Media
2013-01-01
2013-01-01

Krótkie odpowiedzi na pytania o protestantyzm z punktu widzenia baptystycznego pastora. Są to wyjaśnienia bardzo pobieżne, jednak dobrze mimo wszystko, że coś takiego powstało w poukładanej formie. Pozostaje jednak poczucie niedosytu, a polemiki autora chyba nie są potrzebne. Plus za niezły wykaz bibliograficzny na końcu publikacji. Publikacja do przeczytania w pół godziny.

Nic ciekawego się nie dowiedziałem. W wikipedii chyba więcej.

Nic ciekawego się nie dowiedziałem. W wikipedii chyba więcej.

Dla ignorantów jest to dobre wprowadzenie do wiedzy o religioznastwie. Ogólnie jednak książkę dość nisko oceniam. Autor podejmuje (raczej niepotrzebnie) osobiste polemiki, które wypadają bardzo blado a przytaczane argumenty trzymają się jak kawa na stoliku z Ikei. Lepiej byłoby, gdyby autor pozostał w miarę obiektywny i mocno z boku "narracji".
Książka na szczęście jest krótka i pozwoliła połączyć parę kropek, wysepek mojej szczątkowej wiedzy o wyznaniach religijnych "dostępnych" współcześnie.

Książka na szczęście jest...

Książka pomogla mi poukładać to co już wiem a także dała odpowiedź na pytania: jakie jest podejście protestantów do tych kwestii? (Szczegolnie in vitro, rozwód, ślub multiwyznaniowy itp.) Książka napisana przez baptyste wiec naturalnie opowiada się za poglądami baptystycznymi. Przedstawia także poglądy innych nurtów i wyznań.

Publikacja robi dokładnie to, co obiecuje, i robi to dobrze. Podzielona jest ona na konkretne pytania (nazwy podrozdziałów),na które w następnych kilku lub kilkunastu akapitach udziela odpowiedzi, często wielowymiarowej - wynikającej z niejednolitości kościołów protestanckich. Porusza się tutaj zarówno kwestie wiary, obrzędowości, jak i tematy społeczne oraz etyczne; nie brakuje również rysu historycznego czy przedstawienia głównych denominacji. Książka pisana jest przede wszystkim dla czytelnika znającego Kościół katolicki, dlatego zwraca się tu uwagę na główne różnice między tymi dwiema, a nawet trzema (prawosławie) religiami. Co ważne, autor (pastor skądinąd) raczej zachowuje obiektywizm i chłodne podejście, nie nawołuje ani przez chwilę do konwersji, nie atakuje innych wyznań.

Pożyteczne, ale mało obiektywne.

Pożyteczne, ale mało obiektywne.

świetna książka i przystępnie napisana
warto przeczytać

świetna książka i przystępnie napisana
warto przeczytać

• W moim mp3
  • 1. Ebook'i
  • Religia

Dodaj cytat z książki Najczęstsze pytania o protestantyzm