Ścieżki Carrie

Okładka książki Ścieżki Carrie Andrew Kaplan
Okładka książki Ścieżki Carrie
Andrew Kaplan Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Homeland Novels (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Homeland Novels (tom 1)
Homeland: Carrie’s Run
Otwarte
2013-10-07
2013-09-03
Joanna Dziubińska

Psychiczna agentka CIA

Powieść przeczytałem w listopadzie 2015 r, nie było mnie jeszcze na "lc". Opinię udało mi się wydobyć z odmętów internetu:

Islamski terroryzm po zamachach na Paryż stał się tematem nr 1 na świecie. Własnie w tym czasie miałem okazję przeczytać “Homeland. Ścieżki Carrie”. Serialu nigdy nie oglądałem, ale mówiąc szczerze, po przeczytaniu tej powieści nie czuję się zachęcony – co tak bardzo zachwalano w opisie.
Niestety, ta powieść trochę mnie rozczarowała. Niby akcja jest wartka, tempo wprost zawrotne, ale za dużo w tej książce chaosu, a postacie, te negatywne, zbyt bezbarwne i nie do końca przekonywujące. Ani razu Kaplan nie przeniósł się do “obozu wroga”, by chociażby przedstawić motywy działania terrorystów, zakreślić ich sylwetki i charaktery. Wszystkiego dowiadujemy się z dochodzenia i analiz głównej bohaterki Carrie Mathison, która, owszem umysł ma bystry i analityczny, jednak informacje, które zdobywa na temat wrogów, nie do końca przekonują o wysnuwaniu przez nią wniosków. Zakończenie też z nóg nie powala.
To jednak jest moja subiektywna opinia i nie chcę tutaj nikogo zniechęcać do przeczytania tej powieści. Dla fanów gatunku z pewnością będzie to interesująca pozycja i przeczytają tę powieść z przyjemnością. Ja spodziewałem się troszeczkę więcej…

Nie wiem jak bym odebrał książkę Kaplana, gdybym nie zakochał się wcześniej w serialu. Nie wiem. Jednakże się zakochałem, więc i książka bardzo przypadła mi do gustu. Pościgi, strzelaniny, walka z czasem. Czegóż chcieć więcej? Co prawda sceny seksu niekoniecznie cokolwiek wnosiły, no ale niech będzie. Grupą docelową najwyraźniej są duzi chłopcy. Ale innym też powinna się spodobać. Zwłaszcza jeżeli jesteście ciekawi jak wyglądało życie Carrie przed Brodym.

Jak serial podobał mi się bardzo, tak ta książka nie powaliła mnie zupełnie. Niczym. Z jednej strony świetnie się ją czyta znając serial i głównych bohaterów, ale mimo wszystko nie do końca jestem zadowolona. Ale wiadomo - rzecz gustu.

Kaplan świetnie dawkuje emocje. Akcja rozwija się szybko, napięcie wzrasta, losy Carrie przypominają sinusoidę – gdy wydaje się, że już upada, szybko się podnosi i jest stopień wyżej niż wcześniej. Sytuacja na Bliskim Wchodzie jest właściwie nie do opanowania. Carrie próbuje przekonać swoich współpracowników, że terroryści, z którymi Ameryka walczy, nie są osobami pozbawionymi umiejętności logicznego myślenia. Traktowanie przeciwnika z pewną wyższością zwykle skutkuje tym, że to wróg zdobywa dzięki takiej postawie przewagę.
Świetnie napisane preludium do fantastycznego serialu :)

Nie ma nic gorszego, jak najpierw obejrzeć film. Filmu nie znam, a książka dla mnie REWELACJA.

Autor nie postarał się - opisał fragment z serialu zmieniając tylko bohaterów - jestem zawiedziona.
Nie wiem czy celowo przejaskrawił seskualne przygody głównej bohaterki, czy w serialu po prostu aż tak je ocenzurowano.
Zdecydowanie ktoś inny powinien był zabrać się do napisania przygód Carrie - zmarnowana szansa i potencjał.

Mam problem jak ocenić tę książkę. Z jednej strony mamy dosyć szczegółowo opisane działanie CIA i podobnych agencji, ciekawą bohaterkę, zawiązany spisek itp. itd. Z drugiej strony jak dla mnie za dużo tych wszystkich nazw typu "CIA", trochę się gubiłam momentami w sprawach konfliktu bliskiego wschodu, były fragmenty gdzie książka była nudnawa. Całość oceniam dobrze, jednak nie było łał.

Obowiązkowa lektura dla każdego fana serialu!
Wartka akcja i trzymająca w napięciu historia od samego początku. Czyta się bardzo przyjemnie i szybko.

Obowiązkowa lektura dla każdego fana serialu!

Książkę przeczytałam już po obejrzeniu 7 sezonów serialu.
Warto ją przeczytać przed obejrzeniem, aby zapoznać się wcześniej z główną bohaterką.
Uwielbiam i podziwiam Carrie, choć na początku nie byłam do niej przekonana.
Polecam

Książkę przeczytałam już po obejrzeniu 7 sezonów serialu.
Uwielbiam i podziwiam Carrie, choć na początku nie byłam do niej przekonana.
Polecam

Podobała mi się ta historia, aż się czuło ten pustynny klimat i wszechobecne niebezpieczeństwo.
Choć ciężko zrozumieć ten świat to trochę go zasmakowałem.

Choć ciężko zrozumieć ten świat to trochę go zasmakowałem.

• Przeczytane w 2014
  • Chcę kupić