Babilońskie zaklęcia magiczne

Okładka książki Babilońskie zaklęcia magiczne Krystyna Łyczkowska
Okładka książki Babilońskie zaklęcia magiczne
Krystyna Łyczkowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog Seria: Świat Orientu historia
112 str. 1 godz. 52 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Świat Orientu
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Akademickie Dialog
Data wydania:
1995-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1995-01-01
Liczba stron:
112
Czas czytania
1 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
8386483091
Tagi:
Babilon magia Babilonia Mezopotamia Asyryjczycy babilończycy Asyria Akadyjczycy
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Być kobietą w Oriencie Danuta Chmielowska, Barbara Grabowska, Teresa Halik, Asiye Kilic-Eryilmaz, Krystyna Łyczkowska, Ewa Machut-Mendecka, Roman Marcinkowski, Agata Nalborczyk, Halina Ogarek-Czoj, Krystyna Okazaki, Szoszana Ronen, Anna Ewa Rzepecka, Anna Sieklucka, Maria Składanek, Jerzy Tulisow, Alicja Wrzesińska
Ocena 6,4
Być kobietą w ... Danuta Chmielowska,...
Okładka książki Miłość i seks w kulturach Wschodu Starożytnego Edward Lipiński, Krystyna Łyczkowska, Maciej Popko, Krystyna Szarzyńska
Ocena 7,0
Miłość i seks ... Edward Lipiński, Kr...
Okładka książki Mitologia Mezopotamii Krystyna Łyczkowska, Krystyna Szarzyńska
Ocena 6,7
Mitologia Mezo... Krystyna Łyczkowska...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
210
1

Na półkach: , ,

Książka ciekawa, ale ma fatalną redakcję.
Od błędów ortograficznych i interpunkcyjnych po wyjaśnienia zawierające zdania o dziwnej składni, sformułowane w sposób utrudniający zrozumienie.

Książka ciekawa, ale ma fatalną redakcję.
Od błędów ortograficznych i interpunkcyjnych po wyjaśnienia zawierające zdania o dziwnej składni, sformułowane w sposób utrudniający zrozumienie.

Pokaż mimo to

avatar
190
190

Na półkach: ,

Babilońskie lisioły magiczne
.
„Babilońskie zaklęcia magiczne” to niewielka książeczka, która przyciąga już samą swoją nazwą. Któż nie pragnie rzucić małej klątwy po akadyjsku? To spełnienie zapalonych lisich historyków oraz czarowników.
.
Dzięki Wydawnictwu Dialog rzucanie zaklęć jest o wiele łatwiejsze. Bierzecie do ręki książeczkę, czytacie i po sprawie. W oryginale było gorzej. Zaklęcia zapisywano na płytach kamiennych, tabliczkach glinianych i – choć najrzadziej – na drewnianych. Wyobraźcie to sobie! Wracacie do nory, a Wasza lisica pomyliła tabliczkę glinianą z zaklęciem z garnkiem i macie gadający obiad, domagający się niepodległości oraz własnych praw, brrr. Albo jeszcze gorzej, idziecie rzucić zaklęcie na wrednego sąsiada, ale macie zapisaną formułkę na kamiennej płycie. Jeden zły ruch i to będzie Wasza płyta nagrobna. Nikogo to zresztą nie zdziwi, gdyż zła magia, czyli szkodząca innym ludziom, była zakazana, a nawet karana śmiercią. Praktykowano (legalnie) jedynie białą magię. Jeśli więc kamienna stela kogoś zabiła, podczas próby rzucania zaklęć złej magii, to znaczy, że bogowie czuwali i delikwentowi się należało.
.
Bogowie pomagali także przy egzorcyzmach, więc jeśli zachorowaliście, to powinniście się spodziewać odwiedzin lekarza oraz kapłana *Lisioł patrzy, jak jakiś dziwny człowiek tańczy wokół jego łóżka, wzniecając tumany kurzu*. Tak, demony zamieszkiwały odległe dzikie ostępy oraz miejsca brudne – na przykład najniższą półkę w lodówce. Pewnie dlatego demony tak lubiły przeskakiwać na ludzi.
.
Prócz egzorcyzmów w książce znajdziecie także zaklęcia mające ukoić płaczące dziecko, pomóc przywrócić potencje, zaradzić bólowi zęba czy też sprawić, że odpowiednia osoba się w Was zakocha. Wszystkie rodzaje zaklęć zostały odpowiednio posortowane i opatrzone krótkim wstępem, dzięki czemu wiemy, co w ogóle czytamy – większość zaklęć to po prostu kosmos! Jazda bez trzymanki i podejrzenie kapłanów o tworzenie w oparach wspomagaczy. Z drugiej strony, jest to naprawdę ciekawe. Uruchamia wyobraźnię – to tak jakbyście musnęli te odległe czasy łapką i przez krótką chwilę poczuli na sobie wzrok Marduka, ciepło jego uśmiechu, kojący dotyk rąk… I bum, znowu zaraza!

Babilońskie lisioły magiczne
.
„Babilońskie zaklęcia magiczne” to niewielka książeczka, która przyciąga już samą swoją nazwą. Któż nie pragnie rzucić małej klątwy po akadyjsku? To spełnienie zapalonych lisich historyków oraz czarowników.
.
Dzięki Wydawnictwu Dialog rzucanie zaklęć jest o wiele łatwiejsze. Bierzecie do ręki książeczkę, czytacie i po sprawie. W oryginale było...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1577
1572

Na półkach: ,

Co zrobić, kiedy boli ząb? Kiedy dokucza gorączka? Jak poradzić sobie z nieodwzajemnioną miłością? Zjednać sobie przychylność losu? Biorąc pod uwagę, że na każde z tych pytań w ułamku sekundy Google daje tysiące odpowiedzi, można zaryzykować, że w najbardziej podstawowych, najważniejszych, najbliższych problemach nie różnimy się za bardzo od mieszkańców Mezopotamii sprzed blisko trzech tysięcy lat.
To chyba największa zaleta tej maleńkiej książeczki: w tajemniczych, często niezrozumiałych, odwołujących się do symboli zgoła obcych naszej kulturze widać prawdziwych ludzi, z realnymi problemami, z pragnieniami, lękami i troskami.
Autorka traktuje zresztą zaklęcia i wezwania do nadprzyrodzonych sił władających ludzkim losem jest zresztą tylko pretekstem do tego, żeby uchylić rąbka tajemnicy otaczającej starożytną Mezopotamię i przywołać jej mieszkańców w ich codzienności.

Co zrobić, kiedy boli ząb? Kiedy dokucza gorączka? Jak poradzić sobie z nieodwzajemnioną miłością? Zjednać sobie przychylność losu? Biorąc pod uwagę, że na każde z tych pytań w ułamku sekundy Google daje tysiące odpowiedzi, można zaryzykować, że w najbardziej podstawowych, najważniejszych, najbliższych problemach nie różnimy się za bardzo od mieszkańców Mezopotamii sprzed...

więcej Pokaż mimo to

avatar
90
38

Na półkach:

Jedne w pierwszych wzmianek o magii, magach i czarownicach, pochodzą właśnie z terenu Mezopotamii z czasów od 2 poł III tysiąclecia p. n. e
Starając się poznać i zgłębić temat historii magii, właśnie w Mezopotamii powinniśmy zacząć naszą przygodę. Na szczęście do dziś przetrwało wiele tabliczek z pismem klinowym (z różnymi zaklęciami i modlitwami),dzięki którym możemy poznać czego/kogo się najbardziej obawiano i jak starano się chronić za pomocą zaklęć.
Magia w Mezopotamii nie była zakazana, stanowiła wręcz naturalny przejaw życia. Człowiek non stop narażony była na choroby, gniew bogów, ataki demonów czy działania złych czarowników i czarownic. Magią pomagała się chronić i neutralizować skutki klątw.
I właśnie o tym jest ta książka. Ma zaledwie 112 stron, ale zawiera ogrom wiedzy. Znajdziecie tu niezbędne informacje o historii magii, bogach, którzy wspomagali magów, demonach (jest też kilka ich przedstawień),których się najbardziej obawiano, o kapłanach i ich działalności itp.
Są tutaj też tłumaczenia wybranych zaklęć i rytuałów. Niektóre są bardzo ciekawe, choć większość może być niezrozumiała dla nas, te teksty wydają się czasem nielogiczne, ale w czasach starożytnych często zależało od nich życie lub śmierć.
Jeśli interesuje Was ten temat, bardzo polecam te książeczkę. Dla mnie była strasznie ciekawa i dowiedziałam się wielu nowych i ciekawych rzeczy.

Jedne w pierwszych wzmianek o magii, magach i czarownicach, pochodzą właśnie z terenu Mezopotamii z czasów od 2 poł III tysiąclecia p. n. e
Starając się poznać i zgłębić temat historii magii, właśnie w Mezopotamii powinniśmy zacząć naszą przygodę. Na szczęście do dziś przetrwało wiele tabliczek z pismem klinowym (z różnymi zaklęciami i modlitwami),dzięki którym możemy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
62
60

Na półkach:

To jedna z nielicznych książek autorstwa polskich znawców starożytnego Wschodu o takiej tematyce. Mezopotamia jest szalenie ciekawa, a jednak mniej znana niż np. starożytny Egipt czy Grecja.

Książeczka zawiera "skondensowaną" wiedzę na temat religii i demonologii Babilonii oraz oczywiście clue - świetne przekłady zaklęć, opisy rytuałów magicznych, które towarzyszyły tym ludziom w życiu codziennym. Aż prosi się o więcej... ale i tak jest świetnie. Bardzo ciekawa, wartościowa pozycja.

To jedna z nielicznych książek autorstwa polskich znawców starożytnego Wschodu o takiej tematyce. Mezopotamia jest szalenie ciekawa, a jednak mniej znana niż np. starożytny Egipt czy Grecja.

Książeczka zawiera "skondensowaną" wiedzę na temat religii i demonologii Babilonii oraz oczywiście clue - świetne przekłady zaklęć, opisy rytuałów magicznych, które towarzyszyły tym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2265
421

Na półkach: , ,

Niewielka, bardzo ciekawa książeczka napisana przez profesor Uniwersytetu Warszawskiego obejmuje obszar Mezopotamii długi czas przed naszą erą. Zaklęcia, bardzo ważny element życia mieszkańców, były prowadzone przez kapłanów. Chroniły człowieka, odwracały zły los, wspomagały zabiegi medyczne, pomagały przy porodzie itd. W dużej ilości przetrwały zapisane pismem klinowym na glinianych tabliczkach. Powtórzę to, co Dociekliwy Kotek napisał o "Mitologii Mezopotamii" (zresztą tej samej współautorki): urzekły mnie swoją poetyckością i nasuwały skojarzenia ze Starym Testamentem. Zaklęcia były rytualnymi modlitwami, przeprowadzonymi we właściwy sposób, czasie, związanymi z oczyszczeniem itp. Z kolei czary, domena czarowników obojga płci, były szkodliwe i prawnie zakazane.

Niewielka, bardzo ciekawa książeczka napisana przez profesor Uniwersytetu Warszawskiego obejmuje obszar Mezopotamii długi czas przed naszą erą. Zaklęcia, bardzo ważny element życia mieszkańców, były prowadzone przez kapłanów. Chroniły człowieka, odwracały zły los, wspomagały zabiegi medyczne, pomagały przy porodzie itd. W dużej ilości przetrwały zapisane pismem klinowym na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
48
20

Na półkach:

Ta niewielka gabarytowo książka jest jednym z niewielu źródeł informacji w języku polskim na temat magii babilońskiej i dlatego warta jest poznania. Można zarzucić autorce zbytnią lakoniczność w potraktowaniu tematyki, niemniej jednak, jest to rzetelna praca naukowa z klarownym wprowadzeniem, licznymi przypisami, solidną bibliografią i nade wszystko tłumaczeniami wybranych zaklęć i rytuałów.
Spis treści (stron 112)
Wprowadzenie.
Stosunki etniczne w starożytnej Mezopotamii.
Magia babilońska (Bogowie magii i egzorcyzmów, Demony, Kapłani magii i ich działalność, Czarownice i czarownicy, Akadyjska literatura magiczna).
Tłumaczenia wybranych zaklęć i rytuałów (zaklęcia miłosne, Zaklęcia w medycynie, Matka i dziecko, Zaklęcia życia codziennego, Rytuały i serie).
Ważniejsze bóstwa i demony.
Wykaz skrótów i bibliografia.

Ta niewielka gabarytowo książka jest jednym z niewielu źródeł informacji w języku polskim na temat magii babilońskiej i dlatego warta jest poznania. Można zarzucić autorce zbytnią lakoniczność w potraktowaniu tematyki, niemniej jednak, jest to rzetelna praca naukowa z klarownym wprowadzeniem, licznymi przypisami, solidną bibliografią i nade wszystko tłumaczeniami wybranych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
206
204

Na półkach: , ,

Drobna książeczka zawiera ciekawy zbiór zaklęć magicznych - mniej jest tu komentarza autorki.

Drobna książeczka zawiera ciekawy zbiór zaklęć magicznych - mniej jest tu komentarza autorki.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    40
  • Przeczytane
    24
  • Posiadam
    9
  • 2021
    2
  • Historia
    1
  • Przeczytane w 2018
    1
  • Ebook
    1
  • Zakupić Mitologia
    1
  • Starożytność
    1
  • Mitlogia, magia, baśnie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Babilońskie zaklęcia magiczne


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne