Kto tu rządzi - ja czy mój mózg? Neuronauka a istnienie wolnej woli

- Kategoria:
- nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- Seria:
- Mistrzowie Psychologii
- Tytuł oryginału:
- Who's in Charge?: Free Will and the Science of the Brain
- Wydawnictwo:
- Smak Słowa
- Data wydania:
- 2013-10-20
- Data 1. wyd. pol.:
- 2013-10-20
- Liczba stron:
- 208
- Czas czytania
- 3 godz. 28 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788362122578
- Tłumacz:
- Agnieszka Nowak
Ojciec neuronauki poznawczej i autor Istoty człowieczeństwa przedstawia skłaniające do refleksji argumenty przeciwko powszechnemu przekonaniu, że nasze życie jest w pełni zdeterminowane przez procesy fizyczne, a co za tym idzie – nie jesteśmy odpowiedzialni za swoje czyny.
W ostatnich latach upowszechnił się pogląd dominujący w nauce o ludzkim mózgu: ponieważ światem fizycznym rządzą prawa fizyczne, a nasz mózg stanowi część tego świata, prawa fizyczne determinują również nasze zachowanie, a nawet naszą świadomą jaźń. Wolna wola nie ma znaczenia – powtarza się niczym mantrę; żyjemy w „zdeterminowanym” świecie.
To nieprawda – twierdzi znany neuropsycholog Michael S. Gazzaniga w swojej wnikliwej, skłaniającej do refleksji książce, opartej na jego wystąpieniach w ramach Wykładów Gifforda – jednej z najważniejszych serii wykładów poświęconych religii, nauce i filozofii. W książce Kto tu rządzi? autor przedstawia pogląd, że umysł, który jest wytworem procesów fizycznych w mózgu, „ogranicza” mózg, podobnie jak samochody są ograniczane przez wytwarzany przez siebie ruch uliczny. Pisząc „we właściwy sobie sposób – dowcipnie i bezpretensjonalnie” – jak to ujął Steven Pinker – Gazzaniga pokazuje, że determinizm niezmiernie osłabia nasze poglądy na temat ludzkiej odpowiedzialności. Pozwala zabójcy twierdzić: „To nie ja go zabiłem – to mój mózg”. Gazzaniga dowodzi przekonująco, że niezależnie od ostatnich odkryć naukowych dotyczących fizycznych mechanizmów umysłu, istnieje niezaprzeczalna ludzka rzeczywistość: Jesteśmy odpowiedzialnymi podmiotami, które winny ponosić odpowiedzialność za swoje czyny, ponieważ źródło odpowiedzialności tkwi w sposobie, w jaki ludzie zachowują się w interakcjach z innymi, a nie w ich mózgach.
Ta niezwykła książka porusza problemy z dziedziny neuronauki, psychologii, etyki i prawa i choć czyni to w sposób lekki i przystępny, oferuje głębokie wnioski. Kto tu rządzi? jest ważnym głosem jednego z najwybitniejszych myślicieli naszych czasów.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Jesteśmy ludźmi, nie mózgami*
Co sprawia, że wiemy, że jesteśmy sobą? Czy człowiek dysponuje wolną wolą, czy może jest zdany na uwarunkowania własnego mózgu? Jeden z najpopularniejszych neuropsychologów eksperymentalnych odpowiada na to i wiele innych pytań, które łączą codzienne życie z neuronauką.
Myślę, że każdy gdzieś słyszał o tym, że mózg składa się z lewej i prawej półkuli, a także teorię, że każda z nich jest jak osobny „mózg” przyjmując określone funkcje (jedna jest bardziej kreatywna, druga analityczna itd.). Wnioski te wysnuto na podstawie obserwacji mózgów osób z przeciętym spoidłem wielkim, grupą tkanek łączących prawą i lewą półkulę. A przecinano połączenie między półkulami, bo okazało się że to świetny sposób na ograniczenie ataków padaczkowych pewnego typu. Jednak skutki przerwania komunikacji między półkulami, choć niewidoczne na pierwszy rzut oka, podczas szczegółowych badań okazały się wnosić do wiedzy o mózgu bardzo dużo. Obserwacji tych dokonał nie kto inny, jak właśnie Michael Gazzaniga, światowej sławy neuropsycholog eksperymentalny, przypadkiem tylko mający również niezłe pióro. Co prawda dzisiaj teoria „prawego i lewego mózgu” w psychologii popularnej wymknęła się nieco spod kontroli, jednak z książki dowiemy się jak to jest naprawdę.
Książka przedstawia też rozwój neuronauki - jakie pomysły na funkcjonowanie mózgu mieli na początku naukowcy i jak ich poglądy ewoluowały wraz z kolejnymi danymi z badań. Oprócz nieco filozoficznego wątku determinizmu i wolnej woli, autor rozwiewa też wiele mitów na temat badań o mózgu i tego, na ile z badań możemy snuć ogólne wnioski o innych użytkownikach tego cudownego organu (m.in. podczas wydawania wyroków na salach sądowych).
Choć książka pisana jest lekkim piórem, autor podejmuje tematy z zakresu neurobiologii i badań statystycznych, które mogą utrudniać lekturę. Warto jednak się nie zniechęcać, bo dużo w tej książce jest intrygujących faktów. Szczególnie polecam przeczytać Posłowie – jak dla mnie stanowi świetny… wstęp do książki.
* - cytat z książki
Anna Kaczmarczyk
Popieram [ 6 ] Link do recenzji
OPINIE i DYSKUSJE
Format cienkiej książeczki mnie ciut zmylił, niecałe 200 stron tekstu okazało się gęstą drobną czcionką wymagającego dla laika tekstu. I choć jest to przegląd zagadnień, biologii, genów, determinizmu, wpływu społecznego, kwestie prawa, to trudno zawartość uznać za pobieżną. Lektura wymagająca od czytelnika, trochę mnie przeczołgała, ale nie żałuję.
Format cienkiej książeczki mnie ciut zmylił, niecałe 200 stron tekstu okazało się gęstą drobną czcionką wymagającego dla laika tekstu. I choć jest to przegląd zagadnień, biologii, genów, determinizmu, wpływu społecznego, kwestie prawa, to trudno zawartość uznać za pobieżną. Lektura wymagająca od czytelnika, trochę mnie przeczołgała, ale nie żałuję.
Pokaż mimo toZnakomita książka popularnonaukowa poświęcona jednemu z bardziej skomplikowanych narządów - mózgowi. Przedstawia w sposób jasny jego budowę, funkcjonowanie i koneksje z umysłem, świadomością, podświadomością, itd. Rzuca światło na wiele ważnych kwestii i pozwala zrozumieć zachowanie człowieka w ujęciu psychologicznym.
Znakomita książka popularnonaukowa poświęcona jednemu z bardziej skomplikowanych narządów - mózgowi. Przedstawia w sposób jasny jego budowę, funkcjonowanie i koneksje z umysłem, świadomością, podświadomością, itd. Rzuca światło na wiele ważnych kwestii i pozwala zrozumieć zachowanie człowieka w ujęciu psychologicznym.
Pokaż mimo to'Ludzie postępują lepiej, gdy wierzą, że maja wolna wolę."
Emanuj radością i uśmiechem, a inni będą Cię naśladować!
Świadome myślenie jest własnością emergentną, a przyczynowo-skutkowy determinizm wygląda na przestarzały pogląd. I super!
'Ludzie postępują lepiej, gdy wierzą, że maja wolna wolę."
Pokaż mimo toEmanuj radością i uśmiechem, a inni będą Cię naśladować!
Świadome myślenie jest własnością emergentną, a przyczynowo-skutkowy determinizm wygląda na przestarzały pogląd. I super!
Bardzo lubię książki popularnonaukowe, szczególnie te związane z psychologią i neuronauką. Fascynuje mnie działanie mózgu, zagadnienia związane z tym, jak powstaje umysł, czym jest świadomość itd, oczywiście, te zagadnienia są jeszcze niewyjaśnione, dopiero poznajemy działanie mózgu, poszukując odpowiedzi na odwieczne pytanie Kim Jesteśmy? Z książki możemy dowiedzieć się, że jesteśmy po prostu biologicznie zaprogramowaną maszyną, decyzje które podejmujemy odbywają się niejako poza naszą świadomością, nasza lewa półkula pełni rolę tzw interpretatora i tak jakby właśnie to ona odpowiada za nasze postępowanie, aczkolwiek jest ono również wypadkową środowiska w którym żyjemy, przebytych doświadczeń oraz interakcji z innymi ludźmi i umowy społecznej. Ludziom ciężko zaakceptować ten biologiczny determinizm, bo oznaczałoby to, że nie mamy wolnej woli i nic nie zależy od nas samych, od naszego "Ja" które jak się okazuje nie istnieje, jest jedynie iluzją naszego umysłu. Cytat: "Umysł jest wytworem mózgu a Ty to tak naprawdę Twój rozproszony, połączony równolegle mózg, pozbawiony głównego centrum dowodzenia. Nie ma żadnego ducha w maszynie, żadnej tajemniczej substancji, która byłaby Tobą. Owo "Ty" z którego jesteś taki dumny, jest opowieścią stworzoną przez Twój moduł interpretujący, przy czym interpretator wyjaśnia w niej te spośród Twoich zachowań, które jest w stanie do niej dopasować, a pozostałe informacje odrzuca lub racjonalizuje". Pewne aspekty życia społecznego w drodze ewolucji są nam wrodzone np., poczucie moralności oraz sprawiedliwości. Bardzo polecam zapoznać się z tą pozycją.
Bardzo lubię książki popularnonaukowe, szczególnie te związane z psychologią i neuronauką. Fascynuje mnie działanie mózgu, zagadnienia związane z tym, jak powstaje umysł, czym jest świadomość itd, oczywiście, te zagadnienia są jeszcze niewyjaśnione, dopiero poznajemy działanie mózgu, poszukując odpowiedzi na odwieczne pytanie Kim Jesteśmy? Z książki możemy dowiedzieć się,...
więcej Pokaż mimo toGazzaniga pisze przystępnie, chociaż miejscami zdarza mu się zapomnieć o laickiej części swoich czytelników i zaczyna mieć strasznie toporny styl. Można powiedzieć, że z powodu obecności wielu wątków w książce jest chaos, ale wydaje mi się, że zarówno przyjrzenie się kwestii etyki i moralności ludzkiego mózgu, fizyki i wreszcie spojrzenia na system prawny pod kątem neuronauki - są tu niezbędne, żeby dobrze ująć cały temat. Szczególnie moją uwagę przykuło spostrzeżenie na temat warstwowości mózgu i świadomości, która żyje we własnym czasie. Bo Gazzaniga okazuje się nie być dekadenckim neuronaukowcem, który odmawia nam wolnej woli, ale prawdziwym myślicielem ze zdrowym i obiektywnym podejściem do tematu. W książce zawarł dużo wartościowych treści i, jeśli uważnie się je przeczyta, czasem nawet kilka razy, jeśli się tego potrzebuje - wiele mozna z nich wyciągnąć. Do pozycji, jak i do samego autora na pewno będę wracać.
Gazzaniga pisze przystępnie, chociaż miejscami zdarza mu się zapomnieć o laickiej części swoich czytelników i zaczyna mieć strasznie toporny styl. Można powiedzieć, że z powodu obecności wielu wątków w książce jest chaos, ale wydaje mi się, że zarówno przyjrzenie się kwestii etyki i moralności ludzkiego mózgu, fizyki i wreszcie spojrzenia na system prawny pod kątem...
więcej Pokaż mimo toNa książkę trafiłem czytając "Pokój na ziemi" Lema gdzie poleca pracę Michela Gazzanigi "Bisected Brain". Ponieważ ta pozycja jest już dość wiekowa i raczej nie dostępna w języku polskim postanowiłem sięgnąć po coś nowszego.
Pozycja bardzo dobra, wyniesie z niej wiele zarówno laik jak i pewnie osoba związana z tematem. Pióro Gazzanigi jest lekkie i dobrze się czyta.
Na książkę trafiłem czytając "Pokój na ziemi" Lema gdzie poleca pracę Michela Gazzanigi "Bisected Brain". Ponieważ ta pozycja jest już dość wiekowa i raczej nie dostępna w języku polskim postanowiłem sięgnąć po coś nowszego.
więcej Pokaż mimo toPozycja bardzo dobra, wyniesie z niej wiele zarówno laik jak i pewnie osoba związana z tematem. Pióro Gazzanigi jest lekkie i dobrze się...
Czy posiadamy pełną kontrolę nad własnymi działaniami? Czy każda podjęta przez nas decyzja znajduje racjonalne wyjaśnienie, czy jest to jedynie kwestia naszego nadmiernego uzasadniania? Na te i wiele innych pytań odpowiada książką „Kto tu rządzi – ja czy mój mózg?” autorstwa Michaela Gazzanigi – jednego z twórców neuronauki poznawczej i współczesnych pionierów badań nad ludzkim mózgiem. Pozycja ta pozwoli nam lepiej zrozumieć ludzką naturę, a także funkcjonowanie naszego mózgu wyjaśniając przy okazji, że organ ten często może dawać nam złudzenie wolnej woli przy podejmowaniu decyzji. Napisana lekkim językiem, ze stosownym wyjaśnieniem każdego terminu, książka ta jest zdecydowanie godną polecenia lekturą dla każdego, kto interesuje się ludzką naturą, a także pragnie spojrzeć w głąb siebie z nieco innej perspektywy.
Czy posiadamy pełną kontrolę nad własnymi działaniami? Czy każda podjęta przez nas decyzja znajduje racjonalne wyjaśnienie, czy jest to jedynie kwestia naszego nadmiernego uzasadniania? Na te i wiele innych pytań odpowiada książką „Kto tu rządzi – ja czy mój mózg?” autorstwa Michaela Gazzanigi – jednego z twórców neuronauki poznawczej i współczesnych pionierów badań nad...
więcej Pokaż mimo toJeden wielki miszmasz: trochę o neuropsychologii (znacznie mniej niż sugeruje to tytuł), trochę o filozofii, trochę o fizyce, trochę o psychologii społecznej, trochę o badaniach kolegów, trochę własnych przemyśleń. Trochę się rozczarowałam.
Jeden wielki miszmasz: trochę o neuropsychologii (znacznie mniej niż sugeruje to tytuł), trochę o filozofii, trochę o fizyce, trochę o psychologii społecznej, trochę o badaniach kolegów, trochę własnych przemyśleń. Trochę się rozczarowałam.
Pokaż mimo toBardzo dobrze napisana książka. Polecam
Bardzo dobrze napisana książka. Polecam
Pokaż mimo toDynamiczny rozwój nauk psychologicznych wspartych coraz większą wiedzą o funkcjonowaniu chemii mózgu powodują, że wiele spraw staje się bardzo trudnych. Czy gdyby Susannah Calahan popełniła jakieś przestępstwo w trakcie swojej choroby powinna być oceniana jako działająca zgodnie z własną wolą. Tego rodzaju wątpliwości pojawiały się już od wielu lat. Gdy okazywało się, że sprawcy przestępstw doświadczali różnego rodzaju zaburzeń lub chorób w funkcjonowaniu mózgu. Jak wiele spraw w historii człowieka, także i te doczekały się swego rodzaju wynaturzeń. Gazzaniga przytacza badania, z których wynika, że gdy dorośli czytają wyjaśnienia zjawisk psychologicznych wystarczy dodać do nich skany mózgu, żeby uznali je za bardziej wiarygodne. Sędziowie nie mają wiedzy na temat biologii mózgu, ale chętnie przyjmują argumenty o niepoczytalności.
całosć:
http://www.speculatio.pl/umysl-czy-mozg-gazzaniga/
Dynamiczny rozwój nauk psychologicznych wspartych coraz większą wiedzą o funkcjonowaniu chemii mózgu powodują, że wiele spraw staje się bardzo trudnych. Czy gdyby Susannah Calahan popełniła jakieś przestępstwo w trakcie swojej choroby powinna być oceniana jako działająca zgodnie z własną wolą. Tego rodzaju wątpliwości pojawiały się już od wielu lat. Gdy okazywało się, że...
więcej Pokaż mimo to