Kto tu rządzi - ja czy mój mózg? Neuronauka a istnienie wolnej woli

Okładka książki Kto tu rządzi - ja czy mój mózg? Neuronauka a istnienie wolnej woli
Michael Gazzaniga Wydawnictwo: Smak Słowa Seria: Mistrzowie Psychologii nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Mistrzowie Psychologii

Oficjalne recenzje i

Jesteśmy ludźmi, nie mózgami*

Link do recenzji

2514 105 63

Format cienkiej książeczki mnie ciut zmylił, niecałe 200 stron tekstu okazało się gęstą drobną czcionką wymagającego dla laika tekstu. I choć jest to przegląd zagadnień, biologii, genów, determinizmu, wpływu społecznego, kwestie prawa, to trudno zawartość uznać za pobieżną. Lektura wymagająca od czytelnika, trochę mnie przeczołgała, ale nie żałuję.

Znakomita książka popularnonaukowa poświęcona jednemu z bardziej skomplikowanych narządów - mózgowi. Przedstawia w sposób jasny jego budowę, funkcjonowanie i koneksje z umysłem, świadomością, podświadomością, itd. Rzuca światło na wiele ważnych kwestii i pozwala zrozumieć zachowanie człowieka w ujęciu psychologicznym.

'Ludzie postępują lepiej, gdy wierzą, że maja wolna wolę."
Emanuj radością i uśmiechem, a inni będą Cię naśladować!
Świadome myślenie jest własnością emergentną, a przyczynowo-skutkowy determinizm wygląda na przestarzały pogląd. I super!

'Ludzie postępują lepiej, gdy wierzą, że maja wolna wolę."
Emanuj radością i uśmiechem, a inni będą Cię naśladować!

Bardzo lubię książki popularnonaukowe, szczególnie te związane z psychologią i neuronauką. Fascynuje mnie działanie mózgu, zagadnienia związane z tym, jak powstaje umysł, czym jest świadomość itd, oczywiście, te zagadnienia są jeszcze niewyjaśnione, dopiero poznajemy działanie mózgu, poszukując odpowiedzi na odwieczne pytanie Kim Jesteśmy? Z książki możemy dowiedzieć się, że jesteśmy po prostu biologicznie zaprogramowaną maszyną, decyzje które podejmujemy odbywają się niejako poza naszą świadomością, nasza lewa półkula pełni rolę tzw interpretatora i tak jakby właśnie to ona odpowiada za nasze postępowanie, aczkolwiek jest ono również wypadkową środowiska w którym żyjemy, przebytych doświadczeń oraz interakcji z innymi ludźmi i umowy społecznej. Ludziom ciężko zaakceptować ten biologiczny determinizm, bo oznaczałoby to, że nie mamy wolnej woli i nic nie zależy od nas samych, od naszego "Ja" które jak się okazuje nie istnieje, jest jedynie iluzją naszego umysłu. Cytat: "Umysł jest wytworem mózgu a Ty to tak naprawdę Twój rozproszony, połączony równolegle mózg, pozbawiony głównego centrum dowodzenia. Nie ma żadnego ducha w maszynie, żadnej tajemniczej substancji, która byłaby Tobą. Owo "Ty" z którego jesteś taki dumny, jest opowieścią stworzoną przez Twój moduł interpretujący, przy czym interpretator wyjaśnia w niej te spośród Twoich zachowań, które jest w stanie do niej dopasować, a pozostałe informacje odrzuca lub racjonalizuje". Pewne aspekty życia społecznego w drodze ewolucji są nam wrodzone np., poczucie moralności oraz sprawiedliwości. Bardzo polecam zapoznać się z tą pozycją.

Gazzaniga pisze przystępnie, chociaż miejscami zdarza mu się zapomnieć o laickiej części swoich czytelników i zaczyna mieć strasznie toporny styl. Można powiedzieć, że z powodu obecności wielu wątków w książce jest chaos, ale wydaje mi się, że zarówno przyjrzenie się kwestii etyki i moralności ludzkiego mózgu, fizyki i wreszcie spojrzenia na system prawny pod kątem neuronauki - są tu niezbędne, żeby dobrze ująć cały temat. Szczególnie moją uwagę przykuło spostrzeżenie na temat warstwowości mózgu i świadomości, która żyje we własnym czasie. Bo Gazzaniga okazuje się nie być dekadenckim neuronaukowcem, który odmawia nam wolnej woli, ale prawdziwym myślicielem ze zdrowym i obiektywnym podejściem do tematu. W książce zawarł dużo wartościowych treści i, jeśli uważnie się je przeczyta, czasem nawet kilka razy, jeśli się tego potrzebuje - wiele mozna z nich wyciągnąć. Do pozycji, jak i do samego autora na pewno będę wracać.

Na książkę trafiłem czytając "Pokój na ziemi" Lema gdzie poleca pracę Michela Gazzanigi "Bisected Brain". Ponieważ ta pozycja jest już dość wiekowa i raczej nie dostępna w języku polskim postanowiłem sięgnąć po coś nowszego.
Pozycja bardzo dobra, wyniesie z niej wiele zarówno laik jak i pewnie osoba związana z tematem. Pióro Gazzanigi jest lekkie i dobrze się czyta.

Czy posiadamy pełną kontrolę nad własnymi działaniami? Czy każda podjęta przez nas decyzja znajduje racjonalne wyjaśnienie, czy jest to jedynie kwestia naszego nadmiernego uzasadniania? Na te i wiele innych pytań odpowiada książką „Kto tu rządzi – ja czy mój mózg?” autorstwa Michaela Gazzanigi – jednego z twórców neuronauki poznawczej i współczesnych pionierów badań nad ludzkim mózgiem. Pozycja ta pozwoli nam lepiej zrozumieć ludzką naturę, a także funkcjonowanie naszego mózgu wyjaśniając przy okazji, że organ ten często może dawać nam złudzenie wolnej woli przy podejmowaniu decyzji. Napisana lekkim językiem, ze stosownym wyjaśnieniem każdego terminu, książka ta jest zdecydowanie godną polecenia lekturą dla każdego, kto interesuje się ludzką naturą, a także pragnie spojrzeć w głąb siebie z nieco innej perspektywy.

Jeden wielki miszmasz: trochę o neuropsychologii (znacznie mniej niż sugeruje to tytuł), trochę o filozofii, trochę o fizyce, trochę o psychologii społecznej, trochę o badaniach kolegów, trochę własnych przemyśleń. Trochę się rozczarowałam.

Bardzo dobrze napisana książka. Polecam

Bardzo dobrze napisana książka. Polecam

Dynamiczny rozwój nauk psychologicznych wspartych coraz większą wiedzą o funkcjonowaniu chemii mózgu powodują, że wiele spraw staje się bardzo trudnych. Czy gdyby Susannah Calahan popełniła jakieś przestępstwo w trakcie swojej choroby powinna być oceniana jako działająca zgodnie z własną wolą. Tego rodzaju wątpliwości pojawiały się już od wielu lat. Gdy okazywało się, że sprawcy przestępstw doświadczali różnego rodzaju zaburzeń lub chorób w funkcjonowaniu mózgu. Jak wiele spraw w historii człowieka, także i te doczekały się swego rodzaju wynaturzeń. Gazzaniga przytacza badania, z których wynika, że gdy dorośli czytają wyjaśnienia zjawisk psychologicznych wystarczy dodać do nich skany mózgu, żeby uznali je za bardziej wiarygodne. Sędziowie nie mają wiedzy na temat biologii mózgu, ale chętnie przyjmują argumenty o niepoczytalności.

całosć:

Michael Gazzaniga Kto tu rządzi - ja czy mój mózg? Neuronauka a istnienie wolnej woli Zobacz więcej