Kto tu rządzi - ja czy mój mózg? Neuronauka a istnienie wolnej woli

Michael Gazzaniga Wydawnictwo: Smak Słowa Seria: Mistrzowie Psychologii nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Who's in Charge?: Free Will and the Science of the Brain
Agnieszka Nowak
Smak Słowa
Who's in Charge?: Free Will and the Science of the Brain
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Agnieszka Nowak
Mistrzowie Psychologii

Oficjalne recenzje i

Jesteśmy ludźmi, nie mózgami*

[ 6 ] Link do recenzji

Czy pomimo odkrywania przez naukę biologicznych mechanizmów umysłu, nadal możemy mówić o unikalnej ludzkiej rzeczywistości? Czy pomimo odkryć różnych uwarunkowań, które determinują nasze myślenie i postępowanie nadal pozostajemy odpowiedzialnymi podmiotami, które powinny ponosić odpowiedzialność za swoje czyny? Gazzaniga w przystępny sposób porusza tematy dotyczące...

Gazzaniga pisze przystępnie, chociaż miejscami zdarza mu się zapomnieć o laickiej części swoich czytelników i zaczyna mieć strasznie toporny styl. Można powiedzieć, że z powodu obecności wielu wątków w książce jest chaos, ale wydaje mi się, że zarówno przyjrzenie się kwestii etyki i moralności ludzkiego mózgu, fizyki i wreszcie spojrzenia na system prawny pod kątem...

Na książkę trafiłem czytając "Pokój na ziemi" Lema gdzie poleca pracę Michela Gazzanigi "Bisected Brain". Ponieważ ta pozycja jest już dość wiekowa i raczej nie dostępna w języku polskim postanowiłem sięgnąć po coś nowszego.
Pozycja bardzo dobra, wyniesie z niej wiele zarówno laik jak i pewnie osoba związana z tematem. Pióro Gazzanigi jest lekkie i dobrze się...

Czy posiadamy pełną kontrolę nad własnymi działaniami? Czy każda podjęta przez nas decyzja znajduje racjonalne wyjaśnienie, czy jest to jedynie kwestia naszego nadmiernego uzasadniania? Na te i wiele innych pytań odpowiada książką „Kto tu rządzi – ja czy mój mózg?” autorstwa Michaela Gazzanigi – jednego z twórców neuronauki poznawczej i współczesnych pionierów badań nad...

Jeden wielki miszmasz: trochę o neuropsychologii (znacznie mniej niż sugeruje to tytuł), trochę o filozofii, trochę o fizyce, trochę o psychologii społecznej, trochę o badaniach kolegów, trochę własnych przemyśleń. Trochę się rozczarowałam.

Bardzo dobrze napisana książka. Polecam

Dynamiczny rozwój nauk psychologicznych wspartych coraz większą wiedzą o funkcjonowaniu chemii mózgu powodują, że wiele spraw staje się bardzo trudnych. Czy gdyby Susannah Calahan popełniła jakieś przestępstwo w trakcie swojej choroby powinna być oceniana jako działająca zgodnie z własną wolą. Tego rodzaju wątpliwości pojawiały się już od wielu lat. Gdy okazywało się, że...

Na półkach: , , , ,

Bardzo ciekawy przewodnik po różnych zagadnieniach z zakresu neuroscience, choć spodziewałem się większego poziomu szczegółowości.

Całkiem fajna, szczególnie czekałem na rozdział 4 o determinizmie i emergencji. Jednak czuję mimo wszystko niedosyt po przeczytaniu. Liczyłem na bardziej szczegółowe opisy jak umysł człowieka podejmuje decyzje po wpływem budowy, środowiska, uwarunkowań, hormonów, uczuć (sprzężenie zwrotne). Jedynie moralność jest dosyć fajnie opisana.

To nie tylko opis działania mózgu, ale i nas samych, naszego świadomego postrzegania. Od budowy mózgu, działania półkul do wyłaniającej się świadomości. Nie zabrakło również pytań odnoszących się do odpowiedzialności wobec prawa, postrzegania sprawiedliwości i korzeni moralności. Bardzo ciekawe rozważania nad samą naturą świadomości, czym jest i skąd się bierze.
Książka...

• Psychologia
  • Neuronauka
  • Chcę w prezencie
  • Ebook
  • 2018
  • Popularnonaukowe
więcej mniej

Michael Gazzaniga Kto tu rządzi - ja czy mój mózg? Neuronauka a istnienie wolnej woli Zobacz więcej