Zapiski myśliwego i inne opowiadania

Iwan Turgieniew Wydawnictwo: Zysk i S-ka klasyka
Ewa Skórska
Zysk i S-ka
Rosja Rosjanie literatura rosyjska opowiadania XIX wiek
klasyka
Ewa Skórska
Rosja Rosjanie literatura rosyjska opowiadania XIX wiek

Zapiski myśliwego nie okazały się, na szczęście, podręcznikiem łowieckim, czego bym nie ścierpiał. Co nie znaczy że autor, czy też ściślej narrator, wyrzekł się polowania. Polował, oczywiście, tyle że na… ludzi. Nie, to nie horror. Turgieniewowi, tak mi się wydaje, nie za bardzo służyło drążenie meandrów ludzkiej psychiki, za to okazał się całkiem niezłym … reportażystą....

Opowiadania Turgieniewa zawierają znakomite opisy przyrody, kolorów, zapachów, wrażeń wiosennych, letnich, jesiennych. Myśliwy opisuje ludzkie losy, zarówno szlacheckie jak i chłopskie łacząc je z krajobrazem i naturą dawnej Rosji.

Turgieniew (1818 – 1883) – jeden z głównych przedstawicieli rosyjskiego realizmu krytycznego, mistrz analizy psychologicznej; klasyk. A jednak dla mnie "ten trzeci", bo jednak miłość do Dostojewskiego i uznanie dla Tołstoja, zdominowały moje gorące uczucia do literatury rosyjskiej. Recenzowałem tylko zbiór "Poezje prozą", któremu ...

Ktoś może powiedzieć, że to takie nienowoczesne... to niech nie czyta. Ja nie przepadam za opowiadaniem jako gatunkiem, ale i tak miałem ucztę! Co prawda, dziwi nieco stosowanie jednakowej metody dla wprowadzania każdego bohatera, ale ten język, spostrzegawczość i umiejętność łączenia opowieści w serię - wyborne. Można sobie odpuścić tylko opowiadanie o wierzeniach ludowych.

• Literatura rosyjska
  • Opowiadania
  • Książki 2018
  • Literatura piękna rosyjska
  • Do zdobycia / Wishlist - ciężko dostępne, zagraniczne wydania, nakład wyczerpany/limitowany
  • Opowiadania/Nowele

Dodaj cytat z książki Zapiski myśliwego i inne opowiadania