Rozmowy na trzech grabarzy i jedną śmierć

Tomasz Kowalski Wydawnictwo: Novae Res literatura piękna
Novae Res
literatura piękna

Oficjalne recenzje i

Grabarze i metafizyczny cmentarz

[ 10 ] Link do recenzji

Książka bardzo mi się spodobała, od okładki po jej wnętrze. Czytanie sprawiło mi przyjemność, a jak już przewróciłam ostatnią kartkę, to czułam lekki niedosyt. Posiadam dwie książki Tomasza Kowalskiego, a wrażenia po przeczytaniu tej pozycji zachęciły mnie do kupienia kolejnej.

Książka dosyć specyficzna i z pewnością nie dla każdego. Rozmowy prowadzone pomiędzy Grabarzami i ich gośćmi są pełne życiowych mądrości i czasami, aż ciężko się z nimi zgodzić. Nie mnie jednak, warto spróbować.

Lekka książka na miły wieczór. Ciekawa fabuła i miłe dla wyobraźni postaci. Uważam, że książka jest godna polecenia. Może nie jest dla każdego porywająca. Ale miło i lekko się czyta. Chętnie poczytała bym o dalszych losach trójki grabarzy.

Odpadłam po ok. 70 stronach. Pseudofilozoficzne, niezbyt ciekawe rozważania ubrane w irytujące rozmowy irytujących bohaterów to nie pozycja dla mnie. Do tego odstrasza pretensjonalny styl autora, któremu albo brak wyrobionego warsztatu, albo - przepraszam - talentu. Powtarzanie się, nadmierne ubogacenia opisów czynności wykonywanych przez bohaterów (jakby w obawie, że...

Zupełnie nie trafiła do mnie ta książka. Dobrnęłam nieco dalej niż do połowy, ale bez wyrzutów sumienia na tym zakończyłam. Nie przekonały mnie naciągane dialogi stylizowane na "ludową mądrość", ani żaden z bohaterów specjalnie nie przypadł mi do gustu - słowem, nic szczególnego, niestety.

Pomimo śmierci w tytule, jest to zdecydowanie książka o życiu.
Szybko się ją czyta. Tematy, które porusza dają do myślenia. Jest, jak już napisałam, o życiu, ale również o kuszeniu, sztuce, kulturze, literaturze, przeznaczeniu, śmierci, wartościach, jakimi ludzie kierują się w życiu. Pewnie i tak wszystkiego nie wymieniłam😉 Jak dla mnie świetna książka i godna polecenia ❤

1961

Trzech grabarzy z cmentarza w Ponurej - Tomasz, Rysiek i Młody rozmawiają przy papierosach i wódce o śmieci, sztuce, religii i patriotyzmie. Na domiar złego lub nie do rozmowy włącza się często Śmierć lub wampir alkoholik Wincenty. Kpina i ironia z naszych narodowych wad i zwykłej ludzkiej małości wypełniają codzienne rozmowy grabarzy.

Śmierć wygląda typowo, kościotrup w...

Filozoficzne przemyślenia grabarzy, śmierci i kilku innych nie mniej zaskakujących postaci. Życie doczesne i pozagrobowe, trwanie i przemijanie, miłość, religia, kultura i wszystko co przyszło bohaterom do głowy ubrane w czarny humor i metafory

Bosheeeee ja chcę więcej! Jakiś prequel, jakaś kontynuacja, cokolwiek! Więcej! :D

ps: Szanowny Autorze - kiedy ciąg dalszy? wcześniejszy? lub równoległy? (dowolne ciągi mnie interesują, bo się uzależniłam).

Czy tydzień wystarczy? A może dwa? - grzecznie poczekam ...

Potem aktywuję tryb "Misery"

Trochę Pratchetta z odrobiną Bułhakowa, a wszystko swojsko po polsku. Mądra, zabawna i ciepła. Autor pokazuję, że Śmierci nie ma co się bać. Ze Śmiercią warto się zaprzyjaźnić.

Dyskusje

• Chcę w prezencie