Rozmowy na trzech grabarzy i jedną śmierć

Okładka książki Rozmowy na trzech grabarzy i jedną śmierć Tomasz Kowalski
Okładka książki Rozmowy na trzech grabarzy i jedną śmierć
Tomasz Kowalski Wydawnictwo: Novae Res literatura piękna
Novae Res
2013-01-01
2013-01-01

Grabarze i metafizyczny cmentarz

Do tej książki podchodziłam już 2 razy. Za pierwszym przeczytałam jeden rozdział a teraz trzy. Na razie mówię nie... ale może kiedyś ją zmęczę 😂👍
☠️
I dzisiaj nadszedł ten dzień. Po przeszło roku przebrnęłam przez tą pozycję 🙈 Udało mi się tylko dlatego, że jest na Legimi.
☠️
Rozmowy trzech grabarzy i śmierci. Jeżeli ktoś tak jak ja, liczył na grozę to uprzedzam, to nie jest ten typ książki. Dialogi przeprowadzane są na tematy odwieczne. Życie, śmierć, polityka, alkohol i podatki. Satyryczne pokazanie konfliktu pokoleń, wierzących z ateistami, osób w wieloletnim stażu małżeńskim do ludzi rozwiązłych. Przyznaje, że z dwa razy parsknełam śmiechem. I to by było na tyle. Poza tym książka jest bardzo nudna. Ciągłe dewagacje były nużące i denerwujące. Bohaterów nie polubiłam. Ogólnie mega cieszę się, że ją skończyłam i pośle ją gdzieś dalej. Niech ktoś inny się męczy 🙈😂

☠️

Dużo wywodów i dużo filozofii czego nienawidzę. Uwielbiam tematykę śmierci, cmentarza i grabarzy ale ta książka totalnie mnie zanudziła. Humor, cynizm i ironia w jakich zostało to napisane jest bardzo głęboko do wychwycenia. Mnie to osobiście nie bawiło, jedna wielka za bardzo ciągnąca się rozmowa przez całą książkę, trochę gniot.

Klimat troszkę a'la "Moskwa-Pietuszki", tytuł kapitalny, postacie świetne - jest stara dziwka, jeszcze starsza dewotka, tępawy acz pomysłowy producent zniczy z literacką wkładką, jakieś diable dusze i nawet nie brakuje Jezusa ćmiącego papieroska, nie mówiąc już o zmenelałym wampirze. Wszystkiego aż nadto do stworzenia filozoficznej i tragikomicznej przypowiastki o życiu i umieraniu, jednak czegoś zabrakło. Fajnie się czyta i szybko zapomina. Cmentarz w Ponurej to bardzo ciekawe miejsce, lecz raczej nie zostanie centrum świata i świątynią oświecenia. Pomysł na książkę świetny, wykonanie - takie jak wyszło.

Relatywizm doświadczania ubrany w wyjątkowo zgrabną formę fabularną. Każdy znajdzie coś dla siebie – czy to porozumiewawcze mrugnięcie, czy kuksańca. Pozycja okraszona sporą dawką poczucia humoru. Jeśli podobały Ci się ławkowe wynurzenia dżentelmenów rezydujących na ławeczce w Wilkowyjach, prawdopodobnie nie raz Cię rozbawi. Zdecydowanie polecam :)

Świetna pozycja. Czarny humor, cyniczni bohaterowie, którzy mimo raczej mało wymagającego intelektualnie zawodu wszystkie wolne chwile spędzają na wspólnym filozofowaniu. Często wyśmiewają zachowania ludzkie, co jakby nie patrzeć czytało się całkiem przyjemnie. Książka porusza też sprawy ludzkiego sumienia oraz ile jesteśmy w stanie zrobić, by tylko osiągnąć sukces i jak łatwo usprawiedliwiamy swoje czyny. Bohaterowie są napisani ciekawie, a na pewno w sposób, który pozwala na utożsamienie ich z pewnymi cechami typowego Polaka. Postać Śmierci również jest napisana dobrze, zwłaszcza, że w pewien sposób łamie utożsamiane z nią stereotypy.
Jeśli miałabym wskazać coś co nie za bardzo przypadło mi do gustu byłoby to za szybkie zakończenie. Czegoś na końcu zabrakło i, o ile sama końcowa scena jest świetna, tak czuję, że jeden konkretny wątek można było wykorzystać dużo lepiej. Poza tym książka niemal idealna.

Trzech grabarzy:Tomasz, Rysiek i Młody ucinają sobie pogawędki ze Śmiercią. ⚰️Przepełnione ironią dialogi poruszają tematy ważne i ciężkie. Grabarze zdecydowanie nie należą do tych stereotypowych. Ich doświadczenie oraz wiedza pozwalają na prowadzenie konwersacji o sztuce, polityce, czy religii.
Mimo śmierci w tytule jest to z pewnością książka o życiu.

Sięgnęłam po nią, bo zachęciła mnie okładka oraz opis, ale muszę przyznać, że dość lekko i przyjemnie się ją czytało. Niekonwencjonalny temat na pewno dodał książce specyficznego charakteru. 🍀
Niestety nie dowiadujemy się zbyt wiele o bohaterach, co nie daje nam możliwości na utożsamienie się z którymkolwiek z nich.
Książka godna polecenia, niemniej jednak nie wszystkim przypadnie do gustu. 😌

Mimo śmierci w tytule jest to z pewnością książka o życiu.

Sięgnęłam po nią,...

Było sobie trzech grabarzy Tomasz, Rysiek i Młody, którzy na przekór stereotypom posiadali światłe umysły i ponad wszystkie inne rozrywki przedkładali prowadzenie dysput. A o czym? A normalnie, o życiu. I cóż, że najczęstrzym kompanem w rozmowie była śmierć. Od niej też  można się wielu ciekawych rzeczy w tej materii dowiedzieć.

W swojej książce Tomasz Kowalski porusza temat zupełnie poważne. Śmierć, eutanzaja, fundamentalizm religijny. No czego tam nie ma?  I pewnie byłoby nudno, gdyby nie spora dawka abstrakcji i czarnego humoru, który ja osobiście w wykonaniu autora uwielbiam. Że o mnogości nadprzyrodzonych bytów nie wspomnę. Bo jest i kostucha, i diabły zwane obvilokrami i nawet wampir pijak. Książka w lekkim tonie, a jednak niesie uniwersalne prawdy o nas samych i skłania do głębszych przemyśleń. Zdecydowanie warto po nią sięgnąć!!

W swojej książce Tomasz Kowalski porusza...

Rozmowa na trzech grabarzy i jedną śmierć.
Co do książki miałam duże oczekiwania pod względem wątków filozoficznych, które mogłyby zachęcić do refleksji nad tematami otaczającymi nas w codziennych dniach. Tak się jednak nie stało. Nie mówię że książka była bardzo zła, nie. Raczej myślę , że moje oczekiwania były zbyt wysokie. W czasie lektury możemy posłuchać rozmów grabarzy, czy paru innych bohaterów, jednak nie są to prawdziwie filozoficzne lub nawet zbytnio ciekawe według mnie tematy.
W moim przekonaniu książka ta jest po prosty ,,czytadłem'', książką która nie wywarła na mnie ani negatywnych, ani dobrych emocji. Po prostu kolejna książka przeczytana na półce. Raczej do niej nie wrócę.

Rozmowa na trzech grabarzy i jedną śmierć.

DNF 83% 250/300 str.

Nie podobała mi się, nie tego oczekiwałam.

DNF 83% 250/300 str.

Nie podobała mi się, nie tego oczekiwałam.

Książka bardzo mi się spodobała, od okładki po jej wnętrze. Czytanie sprawiło mi przyjemność, a jak już przewróciłam ostatnią kartkę, to czułam lekki niedosyt. Posiadam dwie książki Tomasza Kowalskiego, a wrażenia po przeczytaniu tej pozycji zachęciły mnie do kupienia kolejnej.

• Literatura piękna
  • Polska