First. What It Takes to Win

Okładka książki First. What It Takes to Win Rich Froning, David Thomas
Okładka książki First. What It Takes to Win
Rich FroningDavid Thomas Wydawnictwo: Tyndale House Publishers biografia, autobiografia, pamiętnik
Tyndale House Publishers
2013-07-01
2013-07-01
crossfit sport biografia po angielsku

Okładka książki Pierwszy. Tajemnica zwycięstwa. Rich Froning, David Thomas
Pierwszy. Taje... Rich Froning, David...

Bardzo pozytywne zaskoczenie! Z reguły tego typu pozycje ograniczone są do napisanych nieskomplikowanym językiem wspomnień aktywnych, bądź byłych sportowców (niekoniecznie gwiazd z danej dziedziny). Powoduje to, że produktem finalnym, jaki otrzymuje czytelnik jest "czytadełko" do przekartowania i zapomnienia.
W przypadku "Pierwszego" jest... inaczej. Owszem wspomnienia z zawodów crossfitowych też się tu znajdują (jak mogłoby być inaczej),ale stanowią one w gruncie rzeczy nie najważniejszą część tej publikacji.
Historia Richa Froninga, to w tym przypadku historia nie tylko crossfitera, ale nade wszystko człowieka. Drugim bohaterem tej historii, obok Richa, jest sam crossfit, jako taki i idee przyświecające temu sportowemu zjawisku.
Fakt, muszę zaznaczyć, że od jakiegoś czasu jestem pasjonatem tej dziedziny sportu, więc moja opinia może w pewnym sensie być mniej obiektywna niż zwykle, niemniej jednak, zważywszy że opis samych zmagań sportowych nie wypełnia chyba nawet połowy objętości tej lektury pozostaję w przekonaniu, że moje zainteresowanie tym sportem, w żaden sposób nie wypaczy opinii o "Pierwszym".
Nad opisem CrossFit Games rozwodził się nie będę. Zapraszam do lektury i ... enjoy - jak powiedziałby to miłośnik crossfitu.
Chciałbym natomiast zwrócić uwagę na to co mnie urzekło w tej pozycji najbardziej. Tym czymś jest zachęta. Sposób w jaki przedstawiona została w tym przypadku idea crossfitu oraz społeczności uprawiającej tą dyscyplinę spowodować może, że nawet ktoś kto wcześniej nie uprawiał tego sportu może dojść do przekonania, że warto spróbować, chociażby po to, aby poczuć moc "wspólnoty cierpienia", stanąć w szranki z własnymi ograniczeniami, czy też pokonać lęk przed nowym - na pozór niewykonalnym wyzwaniem.
Kto ćwiczył ten doskonale wie o czym mowa. Ten kto nie miał z tym wcześniej do czynienia... no cóż może po lekturze "Pierwszego" spróbuje. Warto, bo sposób w jaki treść niniejszej lektury propaguje ten sport jest niewątpliwie godna uwagi, a już z całą pewnością nietypowa jak dla tego typu pozycji.
Wracając do Richa - to historia nie tylko niebywale wysportowanego młodego człowieka, ale również osoby głęboko wierzącej i jak się wydaje twardo stąpającej po ziemi. Na szczególną uwagę w mojej opinii zasługuje nie tylko sam fakt, ale sposób w jaki Froning manifestuje swoją wiarę. W czasach kiedy krytyka religii, wiary oraz idei im przyświecających postępująco narasta,a ich propagowanie szczególnie przez osoby publiczne narażone jest na szeroki odzew m.in. poprzez media społecznościowe, postawa Richa w tym zakresie powinna zasługiwać na szacunek i zrozumienie i to nie tylko przez wyznających tą samą wiarę co sławny crossfiter, ale przede wszystkim przez tych którym światopogląd i wybory duchowe Froninga są obce.
Podsumowując, pozycja ta jest inna niż jej podobne i na tyle wartościowa, że odłożyłem ją na półkę z nieodpartym przekonaniem, że do niej wrócę, a to już stawia ją przynajmniej o stopień wyżej niż zwykłe "czytadełka" sportowe. Polecam nie tylko crossfiterom!

W przypadku "Pierwszego" jest... inaczej. Owszem wspomnienia z...

Świetna książka, nie tylko dla osób interesujących się crossfitem, ale i wszystkich sportowców. Rich Froning to naprawdę wspaniały człowiek. Mąż, ojciec i chrześcijanin. Bóg w jego życiu stoi na pierwszym miejscu, dzięki czemu był w stanie wygrać zawody Crossfit Games aż 4-krotnie. Na początku w książce opisane jest jego życie, między innymi historia dzieciństwa, symbolika jego tatuaży, jak poznał swoją żonę, czym się zajmował, gdzie pracował i przede wszystkim jak dotarł na pierwsze swoje mistrzostwa. Wszystko jest nieziemsko ciekawe, dlatego przeczytanie tej biografii zajęło mi tylko 2 dni. Polecam !

Trochę za mało w tej książce charakteru i poznania Richa a za dużo religii. Miałem nadzieje na coś bardziej sportowego a wyszedł taki zupełny przeciętniak.

Idealna dla wszystkich fanów Rich'a. Historia opowiedziana od najmłodszych lat, zawiera wiele zdjęć.

szybko sie czyta. opisy zmagań + trochę historii z życia

szybko sie czyta. opisy zmagań + trochę historii z życia

Rich opisuje swoje życie od czasów dzieciństwa. Co pomagało mu wyrobić w sobie cechy, które pozwoliły czterokrotnie wygrać Crossfit Games.
Nie sądziłem, że tak ważna w jego życiu jest wiara...

Nie sądziłem, że tak ważna w jego życiu jest wiara...

Świetna pozycja dla znalezienia
motywacji w sporcie