Beatlesi. Za kulisami sukcesu

2013-10-09
2013-10-09
Jakub Bartoszewicz
Beatlesi

Od dłuższego czasu jestem zakochana w słynnej czwórce z Liverpoolu, stąd też, od razu jak zobaczyłam tę książkę, wpakowałam ją sobie do ręki i pomaszerowałam do kasy. Jestem nią bardzo pozytywnie zaskoczona.
Pozycja ta wyczerpuje temat pod każdym względem. Chcesz poznać Beatlesów jako oddzielne twory? Proszę bardzo. Ciekawią cię projekty, które nie zostały zrealizowanie? Znajdziesz to tutaj. Interesują cię ciekawe interpretacje muzycznych klasyków? Czytaj dalej.
Biografia ta nie dostarcza nam wiedzy tylko o zespole ale także o wielu innych ciekawych sprawach. Trochę mimo wszystko brakuje mi bardziej rozbudowanego opisu działalności The Beatles, oraz opowiedzenia choć trochę więcej o życiu prywatnym każdego członka Fab Four przed Żuczkami, jednak wspaniałe i napisane zrozumiałym językiem recenzje płyt oraz historie o "piątym Beatlesie" pomagają trochę wypełnić tę lukę. Serdecznie polecam każdemu fanowi słynnych Liverpoolczyków!

Zuzanna Wrońska

Przed przeczytaniem szczerze powiedziawszy mało wiedziałam o tym zespole, jedynie podstawowe informacje. Wiadomo - The Beatles. Ale jak żyli i tworzyli? Teraz wiem sporo, ta biografia uzupełniła moje braki w sposób przejrzysty. Autor często powołuje się na inne pozycje, oceniając ich wiarygodność, podkreślając jednostronność w opisie poszczególnych osób. Pozwoliła mi samej ustalić co myślę o każdym z Beatlesów.
Układ rozdziałów jest czytelny. Warte uwagi są opisy powstawania danych utworów, ich krótkie interpretacje, sytuacje w jakich były tworzone. Jest dużo ciekawostek na temat twórczości i życia prywatnego. Niejednokrotnie prawda szokuje. Poznaje się muzyków "od środka", w pewnym sensie nawiązuje się z nimi znajomość.
Bardzo dobra biografia.

Niezła ale czegoś mi w niej brakuję. Może lepiej jednak skupić się na muzyce niż na szczegółach odnośnie nagrywania płyt. Rzecz ciekawa ale zdecydowania dla maniaków i fanów.

Zaczynając czytać tę książkę, jako stary fan Beatlesów, pomyślałem - "kolejna biografia Czwórki z Liverpoolu, którą znam na pamięć". Otóż NIE !!! Oprócz krótkiej historii, autor skupia się przede wszystkim na twórczości Beatlesów, zarówno podczas bycia w najsławniejszym zespole świata, jak i solowej kariery każdego z nich. Dzięki temu możemy się dowiedzieć jak powstawały utwory Beatlesów, co było natchnieniem dla muzyków, jakie utwory napisali dla innych wykonawców, jakie biografie i strony internetowe warto przeczytać i wiele, wiele innych ciekawych informacji. Zostałem pozytywnie zaskoczony :)

Bardzo obszerny i wyjątkowo wyczerpujący "przewodnik po Beatlesach". Wszystko ujęte w konkrety i bez zbędnych prób wycieczek w psychoanalizę Czwórki z Liverpoolu. Od tego są inne publikacje.
Jedyne co mnie momentami dziwiło, to niekonsekwencja autora w analizach i ocenach utworów/płyt muzyków. Raz mówi o tym, że np. "Flaming Pie" było przeciętne i mogło nawet nie powstać, a później wychwala tę płytę jak nigdy.
Ogólnie rzecz biorąc - książka godna polecenia, gdyż zawiera to, co każdy wierny Beatlefan wiedzieć powinien (-:

"– Chłopaki, dokąd się wybieramy?
– Na szczyty!
– Jest jeszcze jakiś niezdobyty?
– Na szczyty list przebojów!"
Zawołanie bojowe Beatlesów z początku lat 60.

Chris Ingham to autor, o którym poprzednio nie słyszałam. Okazało się, że jest autorem książek biograficznych.

The Beatles. Chyba każdy z nas zna ten zespół, prawda? Albo chociaż kojarzy och największe przeboje takie jak "All you need is love", "Yesterday" czy "Yellow submarine". Od założenia Beatlesów, już ponad czterdzieści lat temu, zespół ten cieszy się jednak wciąż niesłabnącą popularnością na całym świecie.

Kiedy sięgałam po książkę Chrisa Inghama "Beatlesi. Za kulisami sukcesu" nie wiedziałam tak naprawdę czego się spodziewać. Nie jestem ani fanką gatunku literackiego jakim są powieści biograficzne ani samych Beatlesów. Mimo to chwytliwy tytuł zachęcił mnie do przeczytania.
Czy to była dobra decyzja? O tym za chwilę.

W książce o sławnej czwórce znajdziecie takie działy jak:
Historia: od ciasnych liverpoolskich klubów po ogólnoświatową beatlemanię, rozpad zespołu i dalsze losy jego członków.
Muzyka: przenikliwe analizy i recenzje wszystkich albumów Beatlesów, a także ich solowego dorobku aż do Electric Arguments Paula McCartneya.
Kanon: pięćdziesiąt najlepszych piosenek Czwórki z Liverpoolu.
Na ekranie: filmy, spoty telewizyjne, dokumenty i występy w programach rozrywkowych.
Piąty Beatles: George Martin, Yoko Ono, Magic Alex, Klaus Voormann i inni świadkowie magii Beatlesów.
Beatlesologia: najlepsze książki, najdziwniejsze covery, najobszerniejsze strony internetowe, najbardziej niewiarygodne ciekawostki.

Widać, że autor się postarał i faktycznie zagłębił w całą działalność i twórczość Beatlesów. Niczego nie cenię w biografiach tak bardzo jak rzetelnej pracy. Nie cierpię natomiast pisania tego typu książek "od ręki", bez wcześniejszego poznania tematu i odpowiedniego przygotowania. Chris Ingham zdecydowanie spełnił najważniejszy moim zdaniem warunek dobrej biografii.
Prawdą jest także, że każdy fan (i nie tylko) Beatlesów znajdzie w tej książce coś dla siebie - zarówno elementy formowania się grupy, ich twórczości... naprawdę wiele, wiele rzeczy! Aż trudno wymianiać!

Muszę się jednak przyznać, że książki nie przeczytałam całej. Nie dlatego, że mi się nie podobała, ale dlatego, że nie wszystkie zagadnienia mnie interesowałty "Beatesi" mają aż 500 stron i są naprawdę obszerną publikacją. Nie interesowały mnie na przykład wnikliwe analizy wszystkich albumów zespołu, z chęcią przeczytałam jednak dział "Piąty Beatles".

Jestem pewna, że książka ta nie spodoba się każdemu. Myślę jednak, że "Beatlesi. Za kulisami sukcesu" to pozycja, z którą warto się zapoznać, szczególnie jeżeli jest się fanem "Wielkiej Czwórki".

||www.im-bookworm.blogspot.com||

"– Chłopaki, dokąd się wybieramy?
– Na szczyty!
– Jest jeszcze jakiś niezdobyty?
– Na szczyty list przebojów!"
Zawołanie bojowe Beatlesów z początku lat 60.

• Biografie
  • Muzyka