Courtney Love: The Real Story

Okładka książki Courtney Love: The Real Story Poppy Z. Brite
Okładka książki Courtney Love: The Real Story
Poppy Z. Brite Wydawnictwo: Simon & Schuster biografia, autobiografia, pamiętnik
Simon & Schuster
1998-12-18
1998-12-18

Okładka książki The Living Dead John Joseph Adams, Sherman Alexie, Dale Bailey, Clive Barker, Poppy Z. Brite, Adam-Troy Castro, Catherine Cheek, Andy Duncan, Scott Edelman, Harlan Ellison, Brian Evenson, Jeffrey Ford, Neil Gaiman, Laurell K. Hamilton, Joe Hill, Nina Kiriki Hoffman, Nancy Holder, Nancy Kilpatrick, Stephen King, David Barr Kirtley, John Langan, Joe R. Lansdale, Kelly Link, George R.R. Martin, Will McIntosh, Lisa Morton, Susan Palwick, Norman Partridge, David J. Schow, Darrell Schweitzer, Robert Silverberg, Dan Simmons, Michael Swanwick, David Tallerman, Douglas E. Winter, Hannah Wolf Bowen
The Living Dead John Joseph Adams, ...
Okładka książki Shadows over Baker Street Steven-Elliot Altman, Elizabeth Bear, Poppy Z. Brite, Simon Clark, David Ferguson, Paul Finch, Neil Gaiman, Fergus Gwynplaine MacIntyre, Barbara Hambly, Caitlín R. Kiernan, Tim Lebbon, James Lowder, Richard A. Lupoff, Patricia Lee Macomber, John Pelan, Steve Perry, Michael Reaves, Brian Stableford, John P. Vourlis, David Niall Wilson
Shadows over B... Steven-Elliot Altma...

Dobrze napisana. Zawiera wiele ciekawych faktów z życia Courtney. Szkoda że jest już raczej dość stara i nie jest dostępna w języku polskim.

Anglojęzyczna pozycja o Courtney Love - można powiedzieć, że książka podwójnie wykluczona… Bo najlepiej i znać język, i ją lubić. O ile z tym pierwszym nie ma problemu, to z tym drugim trudniej.
Mimo że należę do fascynatek tej osoby, postaram się ocenić i zachęcić do "The Real Story" obiektywnie.

Po pierwsze jest to jedyne i tak bogate studium pokomplikowanego życia Courtney. Począwszy od dzieciństwa z zakręconymi rodzicami, młodości przepełnionej podróżami (błąkaniem się?),osiedlenia się na trochę dłużej w Anglii i zaznajomienia się z tamtejszą muzyką lat 80-tych, po pierwsze próby aktorskie i role filmowe, operacje plastyczne, diety, ubrania za pierwsze zarobione pieniądze, aż po odnalezienie swojej drogi życiowej w postaci pisania piosenek, grania, śpiewania i wrzeszczenia.
(Stało się to dość późno, bo - jak sama mówi - miała 25 lat i "wciąż tego nie zrobiła" (nie założyła zespołu). "W rocku… to jak mieć z czterdziestkę." Pojechała na "mroczną Alaskę", robiła streaptease i uczyła się śpiewać i grać. Wróciła na Zachód USA z jednym celem: założyć zespół. Jak pomyślała, tak zrobiła, odnalazła swój klan, odnalazła swojego przyjaciela i muzyczne wsparcie przez życie - Erica Erlandsona. A żeby nie opowiedzieć książki…

Po drugie, w książce czytamy dalej oczywiście o wątku z Cobainem, a w nim pierwsze niewinne flirty po płomienny romans z końca 1991 roku, po szybki ślub na plaży Waikiki w Honolulu w lutym 1992. (Nie wiem czy też to poczujecie, czytając książkę, ale od tamtej pory nie było już "pierwszej Courtney". Była inna, nowa, druga, nieco przygasła w cieniu męża, a na pewno idąca inną drogą. Każdy kto słucha Hole, zna przepaść między 1. płytą z 1991 roku "Pretty on the Inside" a kolejną "Live Through This" z 1994.) Potem, jak wiemy, śmierć i to śmierć cieniem się kładąca na opuszczoną żonę i małą córeczkę.

Po trzecie, książkę wzbogacają liczne kolorowe zdjęcia - od małej Courtney po najnowsze. Najnowsze dla tej wówczas książki, a obejmuje ona okres do ukazania się "Celebrity Skin", trzeciej studyjnej płyty, w tym Courtney i jej karierę aktorską, uwieńczoną nominacją do Złotego Globa za rolę Althei w "Skandaliście Larrym Flincie", a także związek z Edwardem Nortonem.

Po czwarte, w co bardzo wierzę jako urodzona marzycielka i wciąż nieco idealistka, jest to książka must-read nie tylko dla fanów, ale też i dla wszystkich tych, którzy są w jakiś sposób pokorni, a ich umysły otwarte - i mimo wszechstronnego hejtowania Courtney - zechcą poczytać o tej kobiecie coś więcej niż bzdury z tabloidów czy inne marne strzępki ze świata mediów. Ta książka to pochylenie się nie nad gwiazdą, skandalistką, wdową po sławnym wokaliście, nawet do końca nie na twórczyni tekstów i frontmance zespołu (choć to jej prymarna funkcja) - to opowieść o ludzkiej istocie. Sami przekonajcie się jak bardzo.

Po pierwsze jest to jedyne i tak bogate studium pokomplikowanego życia...

Pojawia się pare poważnych błędów merytorycznych, jak na przykład data urodzenia mimo to czyta się ją bardzo przyjemnie.

• Muzyczne
  • Drogie mojemu sercu