Uparty milicjant

Okładka książki Uparty milicjant Jerzy Edigey
Okładka książki Uparty milicjant
Jerzy Edigey Wydawnictwo: Wielki Sen Seria: Seria z Warszawą kryminał, sensacja, thriller
Seria z Warszawą
Wielki Sen
2010-01-01
2010-01-01

Lubię wracać do milicyjnych kryminałów - w młodości zaczytywałam się w nich :) Dobra opowieść z 1978 roku o zmowie milczenia i bezustannym dążeniu do celu. W dzisiejszych czasach rażą trochę sformułowania "zasługa tego oficera została odpowiednio oceniona przez jego władze zwierzchnie", " władze radzieckie, zawsze w takich wypadkach przychodzące nam z pomocą, nie odmówiły jej i tym razem", ale takie były czasy... Polecam :)

Zniknięcie niejakiego Adama Tupy, który w swoim życiu zdołał nadepnąć na odcisk niejednej osobie a ostatnio rozrabiał na weselu, powoduje, że mnożą się pytania i teorie. Uparte "czynniki" w MO, mimo upływu lat, nie odpuszczają, skłaniając się ku teorii o zabójstwie wiejskiego awanturnika. Bez fabularnych niespodzianek, za to w osobliwej narracji i często żartobliwie-anegdotycznym tonie - mimo ponurej skądinąd sprawy.

Na półkach: , , , , , ,

Czas na powieść milicyjną i Edigeya.
Powieść Jerzego Edigeya "Uparty milicjant" była jedynie publikowana w odcinkach na łamach "Głosu Pracy" w roku 1980. Przenosimy się do powiatu kętrzyńskiego i wsi Weten, dawny podział administracyjny, autochtoni z Warmii i Mazur, zasilenie repatriantami zza Buga po 1945 roku i przybyli z innych terenów Polski. Hermetyczna mała społeczność, przeszłość, zmiany polityczno - społeczne i rodzina Tupa, i zmowa milczenia, która na siedemnaście lat uspała sprawę.
W tajemniczych okolicznościach zaginął w trakcie wesela Adam Tupa, dawnej zamożny gospodarz, który z czasem stoczył się na samo dno i stał postrachem wsi.
Zmowa milczenia, zacietrzewienie, gęsta atmosfera i ponowne wkroczenie do akcji porucznika Kowalskiego, by elementy układanki zaczeły przypominać puzzle.
Czyta się dobrze...koloryt socrealizmu i brak tropów, które by nas myliły...a przewidywalność...

Powieść milicyjna stała się jedna z odmian powieści kryminalnej XX wieku, publikowana w latach 1955–1991 w krajach komunistycznych Europy Środkowo-Wschodniej. Dochodzenie prowadzone przez milicjanta / adwokata / sędziego w sprawie przestępstwa kryminalnego / zbrodni, by ukazać jego schemat / działanie , przyczyny i okoliczności.
Reżim komunistyczny, ideologia, koloryt socrealizmu, propaganda, walka z kapitalizmem, inicjatywą prywatną , przedstawicielami średniego aparatu państwowego.
Powieść milicyjna była odpowiedzią na światowe klasyki kryminalne i kapitalistyczne twórczości Agaty Christie, Edgara Wallace’a.
Przedstawiciele gatunki i prekursorzy:
9. Maciej Słomczyński vel Kazimierz Kwaśniewski
10. Krzysztof Teodor Toeplitz vel Krzysztof Deuter
11. Andrzej Wydrzyński vel Artur Morena
12. Zygmunt Zeydler-Zborowski.

Jerzy Edigey vel Jerzy Waldemar Korycki (1913 - 1983)
polski pisarz, adwokat i działacz społeczny pochodzenia tatarskiego.
Pochodzenie z tatarskiej rodziny szlacheckiej (herbu Koryca),osiadłej na Litwie w XVI wieku. Literacki pseudonim „Edigey” przyjął od zawołania „Edigiej-Emirza”, przodka emira Edigeya, który przewodził plemieniu Mangytów i Złotej Ordzie w latach 1400 do 1412.
W życiu zajmował się rożnymi profesjami od dziennikarstwa, prawa czy trenowania wioślarzy z zasługami dla sportu.
W 1962 roku postanowił na debiut literacki, rok poźniej wydano "Czek dla białego gangu", kilka powieści zostało sfilmowanych czy przełożonych na słuchowiska radiowe. Napisał około 50 pozycji, przetłumaczon

Czas na powieść milicyjną i Edigeya.

• Szukam
  • Ha, mam! :)
  • Audiobooki
  • 2024/02
  • Kryminał

Dodaj cytat z książki Uparty milicjant