Szubad żąda ofiary

Okładka książki Szubad żąda ofiary Ewa Nowacka
Okładka książki Szubad żąda ofiary
Ewa Nowacka Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Klub Siedmiu Przygód powieść przygodowa
powieść przygodowa
Klub Siedmiu Przygód
Nasza Księgarnia
1989-01-01
1989-01-01
Bliski Wschód Marian Nowiński

Ewa Nowacka wybrała interesujący czas akcji dla tej powieści - okres panowania cywilizacji sumeryjskiej. Głównym bohaterem jest młody chłopak, syn złotnika, Entemena. Pewnego dnia życie wystawia go na ciężką próbę, a mianowicie niewolnica Nin-dada, do której Entemena czuje coś więcej niż przyjaźń, ma zostać tzw. naznaczoną, czyli osobą przeznaczoną na śmierć. Takiej ofiary wymaga bowiem religia Sumerów: królowa Szubad umarła i wraz z nią do Krainy Z Której Nie Ma Powrotu mają zejść naznaczeni, czyli niewolnicy przeznaczeni tą ofiarą na śmierć. Przez całą powieść Entemena stara się uratować Nin-dadę, a wydarzenia, które się z tym wiążą są konsekwencją jego nie zawsze rozważnych kroków.
Akcja momentami jest monotonna i przewidywalna, ale mimo tego książkę czyta się szybko i przyjemnie. Polecam dzieciom w wieku 10-12 lat.

Akcja dość ciekawa, jednak styl pisania według mnie pozostawia wiele do życzenia.

„Szubad żąda ofiary” czytałem po raz pierwszy, ale nie ostatni, na początku lat siedemdziesiątych, miałem wtedy 10 lat. Do dzisiaj świetnie pamiętam głównego bohatera, Entemenę, i jego ulubioną niewolnicę, którą stara się uchronić od stania się ofiarą w pośmiertnym życiu zmarłej królowej Szubad.

Z tej książki więcej się nauczyłem, niż z bezbarwnych lekcji historii. Po jej przeczytaniu otworzyłem mapę, lokalizując rzeki Tygrys i Eufrat oraz miasto Ur, jak też wkrótce sięgnąłem po więcej informacji na temat Kodeksu Sumeryjskiego, a nawet zainteresowałem się „Eposem o Gilgameszu”.

Gorąco polecam-świetna lektura!

Młodzieżowa, starożytna, o chłopcu, o wychowaniu, o relacjach rodzice-dziecko i o miłości chłopaka i dziewczyny, mógłbym tak dalej wymieniać ale nie ma poco, lepiej niech każdy sam przeczyta, bo warto. Pokazuje, to co jest najważniejsze w życiu, uczy pokory i dystansu.

Wciągająca opowieść, czegoś takiego szukałam, Egipt.. czasy faraonów... bardzo ciekawa historia, bardzo przyjemnie się czyta, jak po każdej książce potrzebuje trochę czasu, żeby ją przegryźć, tak po tej moje kontemplacje były dość długie, chciałabym przeczytać jeszcze raz tę książkę, oraz chciałabym dostać w swoje ręce więcej takich książek :) jest tu niemal wszystko.. historia o miłości, o przyjaźni, oddaniu. Polecam książkę :)

Książka jest bardzo ciekawa, ma szybką akcję i, przynajmniej moim zdaniem, świetnie oddaje realia tamtych czasów... Książkę tę posiadam w domu, jest stara, ma dwie okładki. Jedna, ta dolna nie ma żadnego obrazka, oprócz logo "klub siedmiu przygód"... Ta górna jest odrobinę podarta i posklejana... Znów ma logo "klubu" i "naszej księgarni" i mnóstwo typowo sumeryjskich obarazków... Ta książka jest dla mnie czymś więcej niż tylko książką... To symbol czasów, które nie wrócą...

Ta książka zmotywowała mnie do nauki sumeryjskiego, do wybrania takiej, a nie innej specjalizacji na studiach :)

• Powieść historyczna
  • Polskie
  • Starożytność
  • Wyzwanie 2021
  • Seria: Klub Siedmiu Przygód

Dodaj cytat z książki Szubad żąda ofiary